قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > گوگل “رایانش کوانتومی” را در یک ویدیو توضیح می دهد

گوگل “رایانش کوانتومی” را در یک ویدیو توضیح می دهد

xgooglequantum Narenji narenji 20131014 گوگل رایانش کوانتومی را در یک ویدیو توضیح می دهد
چند روز پیش بود که در نارنجی از آخرین خبرها در مورد آزمایشگاه کوانتومی مشترک گوگل و ناسا گفتیم. شاید خیلی زود باشد که تا نوآوری های آزمایشگاه مخفی گوگل موسوم به “آزمایشگاه X” به بیرون درز کنند، با این حال گوگل سعی کرده در قالب یک مستند کوتاه، اطلاعات بیشتری در این زمینه به علاقه مندان ارائه کند.

اردیبهشت امسال بود که یک گروه همکاری جدید متشکل از چند دانشگاه، گوگل و ناسا تصمیم گرفت تا با ساخت کامپیوتر کوانتومی قدرتمند، از آن در حوزه های تحقیقاتی مختلف بهره ببرد.

به زبان بسیار ساده، کامپیوترهای سنتی، یعنی همان هایی که ما اکنون از آن ها استفاده می کنیم، بر اساس منطق باینری، یعنی صفر و یک، ساخته شده اند. به عبارت دیگر، در آن ها هر بیت از داده ها در قالب صفر یا یک هستند. اما در کامپیوترهای کوانتومی، محققان این امکان را خواهند داشت که به جای استفاده از یک ساختار خطی، بیت های داده ها را به طور همزمان در حالت های صفر و یک قرار دهند. این شیوه از رایانش، کاربردهای بسیاری در بررسی الگوهای هواشناسی، فیزیک نظری، و هوش مصنوعی خواهد داشت.

گوگل هم در این میان به دنبال یک سری اهداف بزرگ است. این شرکت در نظر دارد به کمک رایانش کوانتومی جستجوهای خود را بهبود داده و در مسیر پیشرفت در زمینه شبکه های عصبی و هوش مصنوعی قرار بگیرد. این پیشرفت ها در نهایت به گوگل این توانایی را خواهند داد که جواب پیچیده ترین جستجوها و پرسش های ما را، حتی پیش از آن که مطرح شان کنیم، در قالب پاسخ های قطعی تحویل دهد.

رایانش کوانتومی هنوز در ابتدای راه است. آنقدر این عرصه برای دانشمندان جدید است که خودشان هم نمی توانند دستاوردهای سال های بعد را حدس بزنند. شاید روزی این بلندپروازی ها، بتوانند چالش برانگیزترین مشکلات انسان ها را از میان بردارند.

این مستند کوتاه چند دقیقه ای را از دست ندهید.

فید نارنجی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *