قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > تعيين سطح آهن خون با استفاده از سنسورهاى نانو الماس

تعيين سطح آهن خون با استفاده از سنسورهاى نانو الماس

image 0 تعيين سطح آهن خون با استفاده از سنسورهاى نانو الماس
وجود سطح مناسبی از آهن در بدن همه ما بسيار ضرورى است و تاثيرات مثبت زيادى در سلامت فردى مى گذارد. اين در حالى است كه فقر آهن منجر به كم خونى و افزایش غير طبيعى اين عنصر باعث بروز نشانه هايى از پاسخ هاى التهابى، پرخاشگرانه و حالات مزمنی مانند هموکروماتوز مى شود.

کشف به موقع فقرآهن و در پيش گرفتن رژيم هاى غذايى غنى از اين عنصر و يا حتى درمان دارويى، مى تواند هرچه سريعتر آسيب هاى ناشى از اين كمبود در بدن را پوشش دهد. اما چگونه مى توان ميزان سطح آهن در بدن را اندازه گرفت؟ انجام يك آزمايش خون؟!

مى توان گفت تقريبا آشكار سازى آزمايشگاهى آهن در جريان خون ناممكن است. روشهاى فعلى در اندازگيرى ميزان غلظت آهن در بدن به تخمين هاى حاصل از حضور برخى نشانگر هاى زيستى تمركز كرده اند. آزمايش هايى كه نمى توان گفت نتايج آنها چندان دقيق است.

محققين دانشگاه Ulm آلمان معتقدند به روش جديد در آشكار سازى ميزان غلظت آهن در جريان خون با اندازگيرى سطح نوعى پروتئين به نام فريتين دست یافته اند. اين پروتيين مسئول ذخيره سازى و جابه جايى آهن در خون است. آنها اين كار را با استفاده از نوعی نانوالماس نیمه صنعتی انجام مى دهند. بنا بر تعاملات الكترواستايك بين نانو ذرات الماس و پروتئين فريتين، جذب مولكول هاى پروتئين با يونهاى آهن مغناطيس شده امكانپذير مى شود.

تصور مى شود كه نتيجه اين بررسى قادر است استفاده از سنسورهاى نانوالماس به ابزارى جهانى در تشخيص ميزان آهن در جريان خون تبدیل کرده و آن را یک روش آزمایشگاهی معمول گرداند.

فید نارنجی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *