قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > پلوتو آسمان آبی دارد !!

پلوتو آسمان آبی دارد !!

پلوتو آسمان آبی دارد !!

دانشمندان هرچه بیشتر در مورد پلوتو تحقیق میکنند چیزهای جالبتری کشف میکنند.
کاوشگر افق های نو که طی سفر تاریخی خود به پلوتو که کوه ها و یخچال های وسیع را در سطح آن کشف کرده بود اکنون با ارسال تصاویر جدید و رنگی ( اولین تصاویر رنگی ) از پلوتو مشخص کرد که این سیاره همانند زمین آسمان آبی رنگ دارد.

 به ادامه ی مطلب بروید.

740566 bVLlmcxJ پلوتو آسمان آبی دارد !!

این تصویر اولین تصویر رنگی به دست آمده از اتمسفر پلوتو میباشد در حالی که تصاویر قبلی به دست آمده از اتمسفر پلوتو سیاه سفید بوده اند.
این رنگ آبی به خاطر وجود نوعی مولکول ارگانیک پیچیده به اسم تولین ها در اتمسفر پلوتو است که رنگ واقعی خود آن ها خاکستری یا قرمز است اما نور را در طول موج های نور مرئی آبی رنگ پراکنده میکنند ، مشابه همان وضعیتی که در اتمسفر زمین وجود دارد.
اشعه ی فرابنفش خورشید نیتروژن و متان موجود در بالای جو شکننده ولی گسترده ی پلوتو را در هم میشکند و باعث به وجود آمدن تولین ها و مولکول های پیچیده دیگر میشود و تولین ها در نهایت به سطح پلوتو سقوط میکنند که توضیح میدهد چرا این سیاره ی کوتوله رنگ قهوه ای مایل به قرمز دارد.
این تولین ها به طور معمول تبدیل به ترکیب های یخ هایی از جنس نیتروژن و سایر مواد عجیب غریب میشوند اما بعضی مناطق پلوتو هم از آب -یخ ها پوشیده شده اند ( طبق اطلاعات تازه ارسال شده از افق های نو )
سفینه ی افق های نو بخش کوچکی از اطلاعات خود را زمانی که با پلوتو برخورد تاریخی داشت ارسال کرد اما بیشتر گنجینه ی اطلاعاتی خود را برای روزهای آتی ذخیره کرد و حدود یک ماه است که فرستادن اطلاعات کلی خود را شروع کرده که قرار است تا سال 2016 ادامه پیدا کند .
افق های نو اکنون در فاصله ی 3،1 میلیارد مایلی ( 5 میلیارد کیلومتری ) از زمین قرار دارد و در شرایط خوبی است و اعضای تیم در نظر قصد دارند پرواز را به سمت مقصد جرم دوم و کوچک کمربند کوییپر در اوایل سال 2019 هدایت کنند در صورتی که ناسا ماموریت را تایید کند.
مترجم : آیدا صفری
آرش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی
منبع : space.com

پلوتو آسمان آبی دارد !!
منبع: هوش فرازمینی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *