قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ابرسیاهچاله ی عظیم عجیب دانشمندان را سردرگم کرده است.

ابرسیاهچاله ی عظیم عجیب دانشمندان را سردرگم کرده است.

ابرسیاهچاله ی عظیم عجیب دانشمندان را سردرگم کرده است.

برسیاهچاله ی عظیمی که به تازگی در قلب کهکشانی کشف شده بسیار بزرگتر از آنچه است که باید باشد و منجمان دلیل آن را نمیدانند. 

این کهکشان SAGE0536AGN نام دارد که دو میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد و جرم کلی آن 25 میلیارد برابر بیشتر از خورشید ما است. کهکشان هایی از این دست معمولا یک سیاهچاله ی مرکزی را دربردارند با جرمی معادل 12 میلیون ستاره یا بیشتر اما SAGE0536AGN سی برابر سنگینتر از وضع معمول است و در حدود 300 میلیون جرم خورشیدی تراکم دارد. 

به ادامه ی مطلب بروید.

740566 d1m4AMK4 ابرسیاهچاله ی عظیم عجیب دانشمندان را سردرگم کرده است.

 ابرسیاهچاله های پرجرم و کهکشان های میزبان آن ها معمولا در کنار هم و متناسب هم رشد میکنند اما سیستم این کهکشان تابع آیت قانون نیست سیاهچاله ی مرکزی ممکن است بسیار سریع تر از خود کهکشان رشد کرده باشد یا شاید اینکه کهکشان زودتر از موعد از رشد بازایستاده در حالی که سیاهچاله به رشد خود ادامه داده . 

زمان مشخص خواهد کرد که SAGE0536AGN یک جرم عجیب غریب است یا گونه ای جدید و ناشناخته از کهکشان ها .

این کهکشان در سال 2011 زمانی که محققان اطلاعات مربوط به تلسکوپ اسپیترز ناسا را بررسی میکردند کشف شد و به نظر میرسد که کهکشان حداقل 9 میلیارد سال سن دارد. 

سرعت گاز اطراف سیاهچاله توسط وزن سیاهچاله تشخیص داده شد بنابراین محققان قادر بودند تا سنگینی سیاهچاله را محاسبه کنند که به انداز ی 350 میلیون خورشید سنگین است. 

این واقعا رقم بزرگی است اما رکورد شکن نیست چرا که بعضی از ابرسیاهچاله های مرکز کهکشان ها به اندازه ی میلیارد ها ستاره سنگین هستند. 

مترجم : آیدا صفری 

منبع : space com

آرش بوالحسنی-وبلاگ هوش فرازمینی

ابرسیاهچاله ی عظیم عجیب دانشمندان را سردرگم کرده است.
منبع: هوش فرازمینی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *