قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > وجود آب نمک در مریخ شانس حیات در سطح مریخ را افزایش میدهد.

وجود آب نمک در مریخ شانس حیات در سطح مریخ را افزایش میدهد.

وجود آب نمک در مریخ شانس حیات در سطح مریخ را افزایش میدهد.

مطالعات جدید ثابت میکند که در سطح مریخ آب مایع در جریان است که شانس وجود حیات در سطح آن را افزایش میدهد. 

تحقیقات نشان میدهد رگه های تاریک مرموز در سطح مریخ یا رگه های خطی در زمان های معین که در فصل های به خصوصی در سراشیب های مریخ ظاهر میشود و دامنه های نسبتا گرم مریخ توسط توسط آب مایع نمکی ایجاد شده اند. 

به ادامه ی مطلب بروید.

740566 HKcMX8f5 وجود آب نمک در مریخ شانس حیات در سطح مریخ را افزایش میدهد.

لوجندرا اوجها از مرکز تکنولوژی جورجیا و مدیر تحقیقات : ” آب مایع کلید ضروری حیات بر روی زمین است. حضور آب مایع در مریخ در سطح امروز آن به محیط هایی اشاره میکند که اکنون نسبت به قبل قابل سکونت تر شده اند.” 

اوجها قبلا عضو تیمی بوده که در سال 2011 وجود RSL ها یا همان رگه های مرموز در مریخ را توسط عکس هایی که بوسیله ی دوربین گسترده ی تصویر بردار با کیفیت های رایز در مدار گرد مریخ شناس (MRO ) تهیه شده بودند کشف کرد. 

این رگه های مرموز مریخی در نقاط مختلف مریخ از مناطق استوایی گرفته تا عرض های جغرافیایی متعادل تر پیدا شده اند. 

آر اس ال ها ( رگه های مریخی ) معمولا در آب و هوای گرم ظاهر میشوند اما زمانی که دمای هوا افت میکند ناپدید میشوند و همین پدیده باعث شد دانشمندان حدس بزنن که آی مایع در تشکیل آن ها دخالت دارد.

مطالعات جدید که در مجله ی جئوسایتز طبیعت منتشر شده به شدت از نظریه تیم تحقیقاتی دفاع میکند. 

اوجها و همکاران او اطلاعات به دست آمده از 4 منطقه ی متفاوت توسط مدارگرد MRO دیگر را موشکافی کردند.

اوجها : ” با استفاده از این دستگاه ما میتوانیم ساختار معدنی سطح مواد مریخ را استنباط کنیم . آنچه ما پیدا کردیم در ان مکان ها و زمان ها بزرگترین رگه های موجود در سطح مریخ بود. ما همچنین شواهد قطعی از وجود نمک هیدراته در دامنه ی مکان رگه ها پیدا کردیم.”

نمک های هیدراته از آب مایع رسوب میشوند بنابراین تشخیص آن ها امری دشوار استمخصوصا از زمانی که شرایط تشخیص رگه های آب مستقیم در سطح مریخ را برای کاوشگر CRISM سختر کرده است. ( کاوشگر CRISM برای بررسی سیاره سرخ در خشک ترین حالت ساخته شذه است زمانی که هرگونه آب مایع در سطح مریخ تبخیر شده است.)

نمک های موجود در رگه ها به نظر از نوع پرکلوریتس میباشند -گونه ای کلر حاوی موادی که در سطح مریخ بسیار گسترده است. این نمک ها نقطه ی انجماد آب در سطح مریخ را از 0 درجه ی سلیسیوس به 70 درجه ی سلیسیوس کاهش میدهند. و این امر موجب ثبات آب نمک در مریخ میشود.

پرکلوریتس میتواند آب موجود در اتمسفر مریخ را جذب کند اما این که منبع آب رگه های نمکی هوای مریخ باشد هنوز نامشخص است. احتمالات دیگز ذوب سطح یا ذوب یخ نزدیک به سطح یا تخلیه سفره های آب منطقه ای است.

مشاهدات توسط کاوشگر کنجکاوی مریخ و فضاپیماهای دیگر نشان میدهد که میلیاردها سال قبل سیاره ی سرخ نسبتا گرم و مرطوب برای داشتن حیات میکروبی بوده است حداقل در بعضی مناطق.

مریخ امروزی فوق العاده سرد و خشک است به همین خاطر کشف مناطق رگه های آبی تا این حد باعث هیجان در طی این 4 سال شده است. و این ها نشانگر این میباشند که احتمالا حیات میکروبی اکنون در سطح مریخ حضور دارد. اما مطالعات جدید حاکی از آن است که حیات در سطح مریخ در حال رشد نیست طبق گفته های اوجها رگه های پرکلوریت فعالیت های آبی بسیار اندکی دارند و در آن حد نیستند که بتوانند اورگانیسم های بالقوه ی احتمالی را تامین کنند.

کشف رگه های آب در مریخ پیامدهای دیگری را برای کشفیات بشر آینده در مریخ ایجاد کرده است ناسا تا سال 2030 در نظر دارد پایگاه های جدید در مریح احداث کند و این کشف آب -حتی آب نمکی اندک- تلاش های بلندپروازانه ی آن ها را افزایش میدهد.

مترجم : آیدا صفری

منبع : space.com

وجود آب نمک در مریخ شانس حیات در سطح مریخ را افزایش میدهد.
منبع: هوش فرازمینی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *