قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ماموریت شکار حیات : نمونه برداری از قمر زحل انسلایدوس

ماموریت شکار حیات : نمونه برداری از قمر زحل انسلایدوس

ماموریت شکار حیات : نمونه برداری از قمر زحل انسلایدوس

در آینده ای نه چندان دور شاید یک فضاپیما بتواند نمونه هایی از اقیانوس یک سیاره ی بیگانه را به زمین بیاورد تا دانشمندان بتوانند مواد آن را برای یافتن نشانه ای از حیات بررسی کنند. 

دانشمندان در حال توسعه ی ایده ی یک ماموریت هستند که در آن یک کاوشگر را به قمر زحل ارسال خواهند کرد و این کاوشگر از طریق پرواز در ستون های آبی ایجاد شده توسط آب فشان های عجیب منطقه ی یخ زده ی قطبی قمر زحل اقدام به نمونه برداری خواهد کرد. 

این فواره ها آب ، نمک و ترکیب های ارگانیک را از اقیانوس زیر سطح قمر به سمت فضا پرتاب میکنند. این ماموریت جستجوی حیات در انسلایدوس نام دارد (LIFE ) که از آب فشان ها نمونه برداری میکند و سپس آن ها را از طریق کپسول به زمین میفرستد. 

سرپرست ماموریت لایف پیتر تسو : ” به دست آوردن نمونه از انسلایدوس یک اتفاق شگفت انگیز است و میتواند تا حدی این سوال را که آیا ما در این جهان تنها هستیم برای ما روشن کند. ” 

ماموریت LIFE در حال حاضر در حد یک ایده یا کانسپت قرار دارد و تسو برآورد میکند که ماموریت بازگشت نمونه از انسلایدوس هزینه ای معادل 700 میلیون دلار را دربرمیگیرد چیزی حدود 30 درصد از هزینه ی ماموریت مدارگرد کنجکاوی مریخ ناسا.

یک قمر بالقوه قابل سکونت 

بسیاری از اختر زیست شناسان انسلایدوس و قمر بزرگ مشتری یعنی اروپا را بهترین گزینه برای میزبانی حیات میدانند. 

انسلایدوس و اروپا اقیانوس های زیرسطحی از آب دارند که در تماس با پوشش صخره ای آن هاست که باعث واکنش های شیمیایی پیچیده ای میشود و مطالعات اخیر نشان میدهد در حالی که اقیانوس های این دو قمر دور از دسترس نور خورشید قرار دارند ممکن است بتوانند میزبان منابع انرژی کافی برای حیات میکروبی باشند.

ناسا در حال حاضر بر روی ماموریت سفر به اروپا (قمر مشتری ) کار میکند که قرار است در اواسط سال 2020 توسط آژانس فضایی اجرا شود. اما بسیاری از دانشمندان دیگر برای ماموریت انسلایدوس اصرار میکنند به خاطر فوران های آبی این قمر که فضاپیمای کاسینی در سال 2005 آن را کشف کرد. 

این جت های قدرتمند که از شکاف های موجود در قطب جنوب اینسلایدوس بیرون میجهند به صورت یک ستون باهم ادغام شده اند -ابری بسیار سرد از ذرات اقیانوسی که تا چندین مایل در فضا امتداد یافته اند و منتظر بررسی های بیشتر هستند. 

جاناتان لونین از دانشگاه کورنل : ” این نمونه ها آزاد هستند بدین معنی که نیاز نیست سطحی را بشکافیم تا آن ها را به دست بیاوریم. ” 

فضاپیمای کاسینی قبلا در این ستون آبی در موقعیت های مختلف پرواز کرده‌است و شواهدی از ترکیبات ارگانیک کربن دار را توسط دستگاه طیف سنج جرمی به دست آورده است ولی فضاپیمای کاسینی برای جستجوی نشانه های حیات طراحی نشده است.

جدال بر سر بازگشت نمونه 

لونین محقق اصلی ایده ی ماموریت دیگری به اسم حیات انسلایدوس (ELF ) است که برای جستجوی نشانه های حیات در ذرات فوران های آبی طراحی شده است اما کاوشگر ELF همه این کارها را در سیستم مداری زحل پردازش خواهد کرد تا این که نمونه ها را برای بررسی به زمین بفرستد. 

تسو فکر میکند که بازگشت نمونه راه مناسب تری است او فکر میکند که ممکن است برای یک فضاپیمای روبوتیک که میلیون ها مایل از گردانندگان خود دور است سخت باشد که بتواند نشانه های حیات بیگانه را تشخیص قطعی دهد.

تسو : ” در حال حاضر هیچ کدام از زیست شناسان و اختر زیست شناسان توافق شخصی از تعریف حیات ندارند.” بنابراین برای ما تشخیص این که در انسلایدوس حیات وجود دارد یا نه کار آسانی نخواهد بود بایستی مطالعات بسیار بسیار زیادی در این زمینه صورت بگیرد.”

پیشرفت قابل توجهی در ارزیابی پتانسیل بیولوژیکی انسلایدوس میتواند در نمونه های بازگشتی در آزمایشگاه های زمینی انجام شود جایی که قدرت کامل ابزار دقیق آزمایشگاه و روش های آن میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند بدون هیچ گونه محدودیت در قدرت وزن و ارزش آن . آزمایشگاه های زمینی بهترین ها را در توانایی تحلیل و سازگاری قابلیت تکثیر قابلیت اطمینان و همکاری در میان دانشمندان را ارائه میدهد .

ماموریت چگونه خواهد بود. 

کاوشگر LIFE در مدار زحل قرار خواهد گرفت که این رسیدن به مدار زحل میتواند 5 سال زمان بر باشد تنها در صورتی که دینامیک های مداری اجازه ی یک پرواز پرسرعت را از طریق جاذبه ی مشتری فراهم کنند. تسو میگوید این سفر بدون یک همچین کشش گرانشی از جانب مشتری 7 یا 8 سال زمان بر خواهد بود. 

بعد از قرار گرفتن در مدار کاوشگر شروع به پروازهای مختلف برای نمونه برداری از ستون فواره های انسلایدوس خواهد کرد و مواد را مشابه روش جمع آوری ماموریت Stardust جمع آوری خواهد کرد. فضاپیمای LIFE همچنین حاوی یک کپسول بازگشتی خواهد بود یک دوربین ، یک طیف سنج جرمی و یک غبار سنج که به دانشمندان ماموریت امکان این را میدهد که تشخیص دهند که کاوشگر در واقع از طریق یک ستون پرواز کرده است. 

بعد از پایان جمع آوری کاوشگر LIFE نمونه های جمع آوری شده را در یک کپسول بازگشتی به زمین خواهد فرستاد. مواد جمع آوری شده بایستی با دقت کامل نگه داری شوند به خاطر این که میتوانند گونه های مختلف حیات را در بر داشته باشند که از نظر تئوری میتواند به حیات زمین و اکوسیستم های آن آسیب برساند. 

سپس نمونه های انسلایدوس به طور دقیق مورد مطالعه و بررسی قرار خواهند گرفت در یک سطح زیست ایمنی رده ی 4 که ایمن ترین نوع طبقه بندی است و محققان در آن عوامل به شدت مسری و خطرناک مانند ویروس ابولا را بررسی خواهند کرد. 

Future in doubt 

آینده ی مبهم 

آژانس فضایی در حال حاضر 20 پیشنهاد را برای این ماموریت اکتشافی بررسی میکند که قرار است در اواخر سال 2021 اجرا شود با هزینه ای در حدود 450 میلیون دلار ( بدون در نظر گرفتن عملیات پیش اجرا ) انتظار میرود ناسا تیم انگشت شماری از فینالیست ها را در این ماه برای ماموریت انتخاب کند و تصمیم نهایی و قطعی خود را در سپتامبر 2016 اعلام کند. 

ماموریت ELF در اولویت قرار دارد اما تسو تیم او احتمال ماموریت LIFE را هنوز تایید نکرده اند. در حال حاضر استفاده از منبع قدرت هسته ای برای انجام ماموریت ها ممنوع شده است – مانند استفاده از ژنراتورهای ترموالتریک رادیوایزوتوپ که حرارت را توسط واپاشی رادیواکتیو پلوتونیوم 238 به الکتریسیته تبدیل میکند و ممنوع شدن آن ظاهرا به خاطر تلاشی برای حفظ ذخایر رو به کاهش پلوتونیوم ناسا است. 

تسو فکر میکند که سوخت هسته ای برای کاوشگرهایی که مسیری طولانی به سمت زحل طی خواهند کرد که 9،5 برابر مسافت خورشید تا زمین است امری ضروری است و با این حال کاوشگرها انرژی خورشیدی کمی را دریافت میکنند در عین حال لونین فکر میکند کاوشگرها میتوانند در استفاده از انرژی خورشید موفق باشند.” 

بنابراین آینده ی ماموریت LIFE هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد. تسو آینده ی این ماموریت را در برنامه ی اکتشافی سطح متوسط ناسا مثبت ارزیابی میکند اگر ماموریت هسته ای آزاد باشد ( از سوخت هسته ای استفاده شود ) 

تسو : ما همچنان در تلاش برای جلو بردن این ماموریت هستیم بدون هیچ منابع مالی و هرکاری بتوانیم انجام خواهیم داد.” 

مترجم : آیدا صفری 

{ارش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی }

با ذکر نام وبلاگ به اشتراک بگذارید –

منبع : space.com

ماموریت شکار حیات : نمونه برداری از قمر زحل انسلایدوس
منبع: هوش فرازمینی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *