چهارشنبه , 1 آوریل 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار پیام نور کشور > دانشجویان با انتقادات سازنده، دانشگاه آزاد را در پیشبرد اهداف کمک کنند

دانشجویان با انتقادات سازنده، دانشگاه آزاد را در پیشبرد اهداف کمک کنند

دانشجویان با انتقادات سازنده، دانشگاه آزاد را در پیشبرد اهداف کمک کنند

به گزارش پایگاه خبری دانشجویان پیام نور (PNUNA.COM) : ایسنا – دکتر میرزاده در دیدار با اعضای دو اتحادیه دوم و سوم دانشجویی و جمعی از فعالین تشکل های اسلامی و سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به اعضای این تشکل‌ها اظهار کرد: بهترین کار سیاسی در دانشگاه آزاد اسلامی این است که از فرآیندهایی که در جهت توسعه شاخص های علمی، فرهنگی و پژوهشی کشور است، حمایت کنید.

وی با تاکید براینکه دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی محور اصلی توسعه دانشگاه هستند ، تصریح کرد: همه کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی به این موضوع کاملا واقفند که نقش دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی بسیار مهم است، بنابراین انتظار ما این است که تکریم و توجه به دانشجویان از اولویت ها و ضرورت های اساسی باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ، گفت: باید برنامه ای تنظیم شود که بر اساس آن در سفرهای استانی جلساتی با اعضای اتحادیه ها و تشکل های استانی برگزار شود تا مدیران دانشگاه از نزدیک و از زبان دانشجویان مشکلات را بشنوند و با استفاده از پیشنهادات آنان کارها را بهتر مدیریت کنند.

میرزاده خطاب به اعضای تشکل های دانشجویی، از آنها خواست با انتقادات سازنده، معرفی فعالیت های تشکل ها و آشنا کردن مدیریت دانشگاه با مشکلات واحدها، مجموعه دانشگاه را در پیشبرد امور کمک کنند.

وی با بیان اینکه مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی به اعضای تشکل های اسلامی و سیاسی اعتماد کامل دارد، اظهار داشت: ارزیابی صادقانه و دلسوزانه اعضای تشکل ها از روسای واحدها، مدیران و کارکنان برای ما ارزشمند است و می تواند به عنوان یک منبع موثق البته با ارائه مستندات محکم در تصمیم گیری ها کمک کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خواستار آن شد که اعضای تشکل های سیاسی و اسلامی دانشجویان، با صداقت و دلسوزی هرآنچه که برای توسعه علمی و پژوهشی دانشگاه مورد نیاز است،از طریق ایمیلی که توسط افراد مورد اعتماد پیگیری می شود به رئیس دانشگاه اطلاع دهند.

میرزاده توجه به تحصیلات تکمیلی را یکی از اولویت های برنامه های دانشگاه آزاد دانست و گفت: تشکل های دانشگاه می توانند بستر مناسبی برای آگاه سازی افکار عمومی باشند و با حمایت از این فرآیند و تقاضای بالای اجتماعی به کمک دانشگاه بیایند.

وی با بیان اینکه تقاضا برای تحصیلات تکمیلی در کشور بسیار زیاد است، اظهار داشت:علیرغم سیل متقاضیان ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی، تمام دانشگاههای کشور برای دوره های دکتری و کارشناسی ارشد تنها می توانند به ترتیب ۸ و ۳۰درصد از متقاضیان را پذیرش کنند که در این زمینه سهم دانشگاه آزاد اسلامی از تمام دانشگاه ها بیشتر است.

سهم ۵۶ درصدی دانشگاه آزاد در زمینه تحصیلات تکمیلی

میرزاده ادامه داد: در حال حاضر ۵۶درصد بار آموزش عالی کشور در زمینه تحصیلات تکمیلی برعهده دانشگاه آزاد اسلامی است، این دانشگاه با برنامه ریزی های خود، سیاست توسعه تحصیلات تکمیلی را دنبال می کند و خوشبختانه این روند به خوبی رشد کرده است.البته توسعه تحصیلات تکمیلی موجبات حسادت کسانی را فراهم کرده که به دلیل منافع شخصی، به دانشگاه آزاد اسلامی حسادت می ورزند و هر روز به بهانه های مختلف در کار این دانشگاه کارشکنی می کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه در حال حاضر از لحاظ کیفی در وضعیت مطلوبی قرار دارد، گفت: ۷۰هزار نفر عضو هیأت علمی به صورت تمام وقت، نیمه وقت و حق التدریس با دانشگاه همکاری دارند و یکی از مزیت های دانشگاه آزاد اسلامی، استفاده از ظرفیت اساتید دانشگاههای دولتی به عنوان یک ظرفیت ملی است.وقتی تقاضای بالای اجتماعی برای توسعه تحصیلات تکمیلی در کشور وجود دارد، باید زیربنای آن را بسازیم، جای بسی تاسف است که بعضی اشخاص می خواهند به جای آبادانی دانشگاههای ایران، دانشگاههای درجه ۲ و ۳ کشورهای دیگر با پول خانواده های ایرانی آباد شود.

میرزاده با بیان اینکه فرهیختگی و دانش پروری باعث افزایش شاخص های سلامت و کاهش ناهنجاری های اجتماعی در جامعه می شود، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی با توسعه تحصیلات تکمیلی خدمت بزرگی به جامعه و پاکسازی آن کرده است و موجب افزایش فرهیختگی و توسعه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و… کشور شده است.در حال حاضر ۲۰هزار عضو هیأت علمی در حال جذب در دانشگاه هستند که فرآیند جذب ۸۳۰۰ نفر از آنان به اتمام رسیده و باقی مانده تا پایان سال ۹۶ انجام می شود و این مصداق واقعی بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاه است.

وی خطاب به اعضای تشکل های اسلامی سیاسی تأکید کرد: بهترین کار سیاسی در دانشگاه آزاد اسلامی این است که نیازها و حساسیت های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور شناسایی شوند و از فرآیندهایی که در جهت توسعه شاخص های علمی، فرهنگی و پژوهشی کشور است، حمایت شود.

میرزاده در ادامه تاکید کرد: یکی از وظایف تشکل ها، تشخیص حق از باطل و موضع گیری به‌حق است، شما باید ذهن اجتماعی مردم را روشن و آگاه کنید و این کار درنهایت دفاع از ارزشهای انقلاب اسلامی است.دانشجویان باید دربرابر کسانی که در جهت توسعه علمی ایران موضع منفی دارند، ایستادگی و مقابله کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به خدمات قدمیاری مدیرکل تشکل های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: استقلال تشکل های سیاسی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی یکی از کارهای مهم ایشان بود به طوری که باعث شد دانشگاه وجه مصالحه احزاب، گروهها و افراد و جناح های سیاسی قرار نگیرند.شأن دانشگاهیان ایجاب می کند به عنوان چراغ و شاخص در جامعه باشند تا اینکه خود را وابسته ببینند، تشکل ها باید با استقلال عمل غیر از ارائه راه حل، مدیریت ها را نیز در دانشگاه نقد کنند.در دانشگاه آزاد اسلامی تصمیم گرفتن شورایی یکی از ارکان مدیریت بوده و اعتقاد داریم عقل و خرد جمعی در این زمینه بهتر عمل می کند.

لزوم توجه به مباحث اسلامی در دانشگاه‌

وی با تأکید بر اینکه در دانشگاه غیر از مباحث علمی و آزاداندیشی، بحث های اسلامی هم باید مورد توجه جدی قرار گیرد، گفت: توجه به کانون های فرهنگی و علمی قرآن و عترت، باید یکی از برنامه های تشکل ها باشد و ارتباط خود را با این کانون ها را تقویت کنند.

میرزاده با تأکید بر اینکه تشکل های دانشجویی باید قرآن را از مهجوریت درآورند، گفت: قرآن کتاب الهی، منظومه آفرینش و غنی و سرشار از نکات فراوان علمی است که می توان دستاوردهای فاخری از آن منتشر کرد. وظیفه دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی این است که آزاداندیشی و اسلامیت را توام با توسعه علمی پیش ببردحمایت از تشکل های اسلامی و سیاسی دانشجویی و تأمین اعتبار لازم برای فعالیت های آنها، از اولویت های دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی در پایان تأکید کرد طرح سامانه ساها، طرح شفا، طرح تجمیع و استخدام اعضای هیأت علمی، پتانسیلی را در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد کرده که ظرفیت لازم برای توسعه تحصیلات تکمیلی را در سطح ملی افزایش داده و فرزندان خانواده ها می توانند در نزدیک ترین نقطه به خانواده خود ادامه تحصیل دهند .

در ابتدای این جلسه اعضای تشکل های اسلامی و سیاسی دانشجویان با ارائه گزارشی از عملکرد این تشکل ها و بیان مشکلات خود پرداختند.این افراد ضمن تشکر از حمایت های رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین صدور بخشنامه ای توسط ایشان در جهت ارائه تسهیلات برای فعالیت تشکل ها ، خواستار استفاده از نخبگان تشکل های دانشجویی در طرح های دانش بنیان، ایجاد بستر مناسبی برای فعالیتهای فرهنگی دانشجویی تشکل ها در آستانه انتخابات، توسعه تحصیلات تکمیلی در واحدهای دورافتاده دانشگاه آزاد اسلامی، اختصاص مزایا به تشکل ها و انجمن های فعال، استفاده از بانوان در سطوح بالای مدیریتی و .. شدند.

دانشجویان با انتقادات سازنده، دانشگاه آزاد را در پیشبرد اهداف کمک کنند
منبع: اخبار پیام نور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *