قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ناسا تصویری از لحظه فرود نفس‌گیر کاوشگر استقامت بر سطح مریخ منتشر کرد-اخبار IT

ناسا تصویری از لحظه فرود نفس‌گیر کاوشگر استقامت بر سطح مریخ منتشر کرد-اخبار IT

ناسا تصویر باکیفیتی از کاوشگر «استقامت» منتشر کرده که این ربات را در صحنه‌ای سینمایی و درست لحظاتی پیش از فرود بر سطح مریخ نشان می‌دهد.

475 x 120 1 ناسا تصویری از لحظه فرود نفس‌گیر کاوشگر استقامت بر سطح مریخ منتشر کرد اخبار IT

کاوشگر استقامت (Perseverance) سرانجام پس از سفری ۷ ماهه، پنج‌شنبه شب با موفقیت بر سطح مریخ فرود آمد. مهندسان ناسا پس از فرود این ربات پیشرفته، به سرعت مشغول بررسی داده‌های ارسالی شدند تا از کارکرد صحیح همه سیستم‌ها اطمینان حاصل کنند. خوشبختانه به نظر می‌رسد تمام تجهیزات حساس و حیاتی به درستی عمل می‌کنند. ناسا تصویری منتشر کرده که این کاوشگر را حین فرود دلهره آور یا همان «۷ دقیقه ترسناک» و در میانه غبار و خاک مریخ نشان می‌دهد.

rover drop ناسا تصویری از لحظه فرود نفس‌گیر کاوشگر استقامت بر سطح مریخ منتشر کرد اخبار IT

digiato ناسا تصویری از لحظه فرود نفس‌گیر کاوشگر استقامت بر سطح مریخ منتشر کرد اخبار IT
iranicard 290 290 ناسا تصویری از لحظه فرود نفس‌گیر کاوشگر استقامت بر سطح مریخ منتشر کرد اخبار IT 290X290 2 1 ناسا تصویری از لحظه فرود نفس‌گیر کاوشگر استقامت بر سطح مریخ منتشر کرد اخبار IT

به خاطر فاصله زیاد مریخ با زمین، داده‌های ارسالی از استقامت حدوداً ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا به زمین برسند، به همین دلیل امکان مخابره فیلم و تصویر به شکل بلادرنگ وجود نداشت. البته، این کاوشگر بلافاصله پس از فرود، تصویری از سطح بیابانی مریخ مخابره کرد که سیاه و سفید و نسبتاً تار بود، اما خیال مهندسین ناسا را از فرود موفق راحت کرد.

تصویر جدید، باکیفیت‌تر و رنگی است و استقامت را حین فرود آمدن با کابل و از زاویه‌ای سینماتیک نشان می‌دهد. جالب اینکه این اسکرین‌شات از ویدیوی لحظه فرود برداشته شده و این یعنی احتمالاً ناسا در آینده نزدیک، ویدیوی باکیفیت فرود را هم منتشر می‌کند که تماشای آن حسی بی‌نظیر منتقل خواهد کرد.

pia24429 1041 ناسا تصویری از لحظه فرود نفس‌گیر کاوشگر استقامت بر سطح مریخ منتشر کرد اخبار IT
تصویر دیگری که پس از فرود استقامت گرفته شده است.

ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مهندسین ما در روزهای آتی، داده‌های سیستم‌های کاوشگر را بررسی خواهند کرد و پس از بروزرسانی نرم افزاری آن، آزمایش تجهیزات مختلف را آغاز می‌کنند. در هفته‌های آتی، استقامت بازوی رباتیک خود را آزمایش کرده و مسافتی کوتاه را طی خواهد کرد. دستکم یک یا دو ماه طول می‌کشد تا استقامت منطقه‌ای مسطح را برای رهاسازی هلیکوپتر پیدا کند و مدت بیشتری طول خواهد کشید تا سرانجام اولین آزمایش های علمی را روی سنگ ها و رسوبات مریخی انجام دهد.»

ناسا تصویری از لحظه فرود نفس‌گیر کاوشگر استقامت بر سطح مریخ منتشر کرد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *