قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > محققان موفق به توسعه اولین برچسب پوستی با قابلیت پایش ضربان قلب شدند-اخبار IT

محققان موفق به توسعه اولین برچسب پوستی با قابلیت پایش ضربان قلب شدند-اخبار IT

محققان دانشگاه کالیفرنیا برای نخستین بار موفق به توسعه برچسب پوستی نازک و انعطاف پذیری شدند که می‌تواند ضربان قلب،‌ فشار خون و چندین ماده بیوشیمیایی را در بدن پایش کند.

475 x 120 1 محققان موفق به توسعه اولین برچسب پوستی با قابلیت پایش ضربان قلب شدند اخبار IT

برچسب پوستی انعطاف پذیر و نازک روی سطح پوست گردن قرار می‌گیرد و قابلیت نظارت بر سلامت بدن را برعهده خواهد گرفت. این نخستین بار نیست که محققان موفق به توسعه برچسب پوستی پایش سلامت می‌شوند. پیشتر نیز برچسب‌هایی برای پایش میزان گلوکز توسط محققان توسعه یافته است.

با این وجود وجه تمایز برچسب پوستی جدید نسبت به نمونه‌های قبلی آن است که می‌تواند برای نخستین بار پایش سیگنال‌های قلب و چندین ماده بیوشیمیایی را برعهده بگیرد و مجهز به حسگرهای بیشتری نسبت به نمونه‌های موجود است.

digiato محققان موفق به توسعه اولین برچسب پوستی با قابلیت پایش ضربان قلب شدند اخبار IT
iranicard 290 290 محققان موفق به توسعه اولین برچسب پوستی با قابلیت پایش ضربان قلب شدند اخبار IT 290X290 2 1 محققان موفق به توسعه اولین برچسب پوستی با قابلیت پایش ضربان قلب شدند اخبار IT

skin محققان موفق به توسعه اولین برچسب پوستی با قابلیت پایش ضربان قلب شدند اخبار IT

قسمت اصلی برچسب پلیمری پوستی که حسگرها در آن قرار دارد، ‌ابعادی در اندازه یک تمبر پستی داشته و بر سیگنال‌های مختلف شیمیایی، فیزیکی و الکتروفیزیولوژیکی بدن نظارت می‌کند. در داخل این برچسب نازک، ‌حسگرهایی برای پایش فشار خون، حسگرهایی از نوع شیمیایی برای اندازه گیری میزان اسید لاکتیک، کافئین و الکل موجود در عرق بدن و همچنین سنسوری برای پایش سطح گلوکز است که با منبع تغذیه اکسترنال کار می‌کند.

با توجه به اینکه در برچسب پوستی سنسورهای مختلفی قرار دارند، حسگرها باید با نظم خاصی در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا تداخل سیگنال ایجاد نشود.

download 1 1 محققان موفق به توسعه اولین برچسب پوستی با قابلیت پایش ضربان قلب شدند اخبار IT

محققان برچسب پوستی جدید را در شرایط مختلف اعم از حین دوچرخه سواری، بعد از مصرف غذاهای سنگین و حاوی کافئین  و در حالت عادی تست کردند. برای تست برچسب، محققان برچسب را روی گردن سوه قرار داده و داده‌های مربوطه را دریافت کردند. سپس داده‌ها را با روش‌های مرسوم برای پایش مقایسه کرده و متوجه شدند که اطلاعات برچسب پوستی با داده‌های روش‌های مرسوم مطابقت دارد.

این برچسب پوستی می‌تواند برای افرادی که از بیماری فشار خون یا دیابت رنج می‌برند گزینه بسیار مناسبی باشد. محققان در تلاش هستند برچسب پوستی جدیدی با تعداد حسگرهای بیشتری که بتواند طیف وسیع‌تری از نشانگرهای زیستی را پایش کند، توسعه بدهند.

محققان موفق به توسعه اولین برچسب پوستی با قابلیت پایش ضربان قلب شدند

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *