قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > کاوشگر پشتکار ناسا با موفقیت روی سطح مریخ فرود آمد-اخبار IT

کاوشگر پشتکار ناسا با موفقیت روی سطح مریخ فرود آمد-اخبار IT

مریخ نورد «پشتکار» ناسا پس از سفری هفت ماهه با موفقیت روی سطح مریخ فرود آمده و نخستین تصاویر را از این سیاره به زمین ارسال کرد.

475 x 120 1 کاوشگر پشتکار ناسا با موفقیت روی سطح مریخ فرود آمد اخبار IT

کاوشگر پشتکار (Perseverance) راس ساعت ۰۰:۱۸ بامداد جمعه به وقت تهران با سرعت ۳۳۷۹ کیلومتر در ساعت وارد جو مریخ شده و مانور چالش برانگیز فرود را آغاز کرد که متخصصان از آن با عنوان «۷ دقیقه هراس انگیز» یاد می‌کنند. با توجه به تاخیر ۱۱ دقیقه‌ای مخابره پیام بین زمین و مریخ کاوشگر باید این مانور را به صورت کاملا خودکار و بر اساس دستورالعمل‌های از پیش تعیین شده انجام می‌داد.

پس از کاهش سرعت و فرود با کمک چتر نجات در ارتفاع ۲۰ متری سیستم اسکای کرین فعال شد تا فرود به نرمی صورت بگیرد. در نهایت راس ساعت ۰۰:۲۵ بامداد مریخ نورد ۲.۷ میلیارد دلاری ناسا به سلامت روی سطح مریخ فرود آمد. کاوشگر بلافاصله پس از فرود تصویری را از مریخ به سمت زمین ارسال کرد که البته به خاطر ثبت توسط دوربین‌های جانبی کیفیت زیادی ندارد.

600x120 Digiato 2 کاوشگر پشتکار ناسا با موفقیت روی سطح مریخ فرود آمد اخبار IT
iranicard 290 290 کاوشگر پشتکار ناسا با موفقیت روی سطح مریخ فرود آمد اخبار IT mobillet 290x290 کاوشگر پشتکار ناسا با موفقیت روی سطح مریخ فرود آمد اخبار IT

Screenshot 1632 800x450 w1200 کاوشگر پشتکار ناسا با موفقیت روی سطح مریخ فرود آمد اخبار IT

محل فرود پشتکار حدود ۲ کیلومتری دهانه‌ای به شعاع ۵۰ کیلومتر به نام «جزرو» است که گمان می‌رود قبلا محل یک دریاچه بزرگ بوده است. دلیل انتخاب این مکان به عنوان محل کاوش این است که احتمال وجود نشانه‌هایی از وجود حیات در مکانی که قبلا دریاچه بوده، بیش از دیگر نقاط سیاره سرخ است.

کاوشگر پشتکار چند سال آینده را به حفاری، تحلیل و جمع‌آوری نمونه‌هایی از خاک مریخ می‌پردازد که در ماموریت‌های آتی به زمین آورده می‌شوند. این مریخ‌نورد همچنین قرار است هلیکوپتری به نام نبوغ (Ingenuity) را به پرواز درخواهد آورد که هدف از آن بررسی شرایط پرواز در اتمسفر رقیق مریخ است.

ezgif.com gif maker 1 کاوشگر پشتکار ناسا با موفقیت روی سطح مریخ فرود آمد اخبار IT
واکنش متخصصان اتاق کنترل ناسا به فرود کاوشگر روی مریخ

پشتکار برای انجام ماموریت خود به ابزارهای مختلفی نظیر دوربین‌های معمولی و فرابنفش، دوربین SuperCam برای شناسایی ماهیت سنگ و خاک‌های مناطق دور از دسترس، رادار RIMFAX برای شناسایی  آب و یخ در عمق ده متری، مجموعه‌ای از سنسورهای دقیق برای سنجش دما، فشار، رطوبت، سرعت و جهت وزش باد، MOXIE برای تبدیل جو مریخ به اکسیژن و کربن مونواکسید و ابزار ذخیره‌سازی نمونه‌های سنگ و خاک مجهز شده که در سال ۲۰۲۶ و طی ماموریتی دیگر به زمین منتقل می‌شوند.

کاوشگر پشتکار ناسا با موفقیت روی سطح مریخ فرود آمد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *