پنج‌شنبه , 25 فوریه 2021
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > شناسایی گونه جدیدی از ویروس کرونا که در تست‌های PCR پنهان می‌ماند-اخبار IT

شناسایی گونه جدیدی از ویروس کرونا که در تست‌های PCR پنهان می‌ماند-اخبار IT

آزمایشگاهی در فنلاند گونه جدیدی از ویروس کرونا را شناسایی کرده که نه تنها شناسایی آن از طریق تست‌های PCR دشوار است بلکه برخی خصوصیات گونه‌های بریتانیایی و آفریقایی را در کنار هم دارد.

475 x 120 1 شناسایی گونه جدیدی از ویروس کرونا که در تست‌های PCR پنهان می‌ماند اخبار IT

بر اساس بیانیه‌ منتشر شده از سوی آزمایشگاه «ویتا» و موسسه بیوتکنولوژی دانشگاه «هلسینکی» فنلاند، گونه جدیدی از ویروس کرونا به نام «Fin-796H» در جنوب این کشور شناسایی شده که تشخیص آن با تمام آزمایش‌های PCR پذیرفته شده از سوی سازمان جهانی بهداشت دشوار است. بر اساس این بیانیه چنین تغییری روی تعیین سرعت شیوع و مقابله با این ویروس مرگبار اثرگذار خواهد بود:

«جهش‌های رخ داده در این گونه جدید شناسایی آن با تست‌های PCR توصیه شده از سوی سازمان WHO را دشوار کرده است. این کشف جدید می‌تواند روی تعیین سرعت شیوع بیماری تاثیر چشمگیری داشته باشد.»

600x120 Digiato 2 شناسایی گونه جدیدی از ویروس کرونا که در تست‌های PCR پنهان می‌ماند اخبار IT
iranicard 290 290 شناسایی گونه جدیدی از ویروس کرونا که در تست‌های PCR پنهان می‌ماند اخبار IT digiato opt شناسایی گونه جدیدی از ویروس کرونا که در تست‌های PCR پنهان می‌ماند اخبار IT

Coronavirus 800x450 شناسایی گونه جدیدی از ویروس کرونا که در تست‌های PCR پنهان می‌ماند اخبار IT

به گفته این موسسات با اینکه Fin-796H ویژگی‌های گونه اصلی شایع در جهان را دارد اما با گونه‌های پیدا شده در بریتانیا و آفریقای جنوبی متفاوت است. این گونه جدید در عین حال برخی چهش‌های گونه‌های آفریقایی و بریتانیایی را در کنار هم دارد؛ مساله‌ای که باعث شده متخصصان از کارایی واکسن‌های فایزر، مدرنا، آسترازنکا یا نسخه‌‌های روسی و چینی روی آن مطمئن نباشند.

گونه‌های جدید یافت شده در بریتانیا، آفریقا و برزیل حاوی یک جهش اضافه به نام «E484K» هستند. این جهش با افزایش سرعت انتقال ویروس مقابله با آنرا دشوار کرده؛ با این حال تحقیقات روی واکسن‌های جدید حکایت از کارایی آنها در مقابله با گونه‌‌های جدید ویروس دارد.

با توجه به آمار پایین ابتلا به کرونا در فنلاند نسبت به میانگین جهانی، متخصصان بر این باورند که شانس ظهور گونه مذکور در این کشور اندک است و احتمالا از جای دیگری به جنوب فنلاند منتقل شده است. پژوهشگران به تازگی موفق به شناسایی ۷ گونه جدید ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا شده‌اند که یک بخش ژنتیکی آن‌ها جهش داشته است.

شناسایی گونه جدیدی از ویروس کرونا که در تست‌های PCR پنهان می‌ماند

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *