قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > سیستم ID. Light فولکس واگن با نورهای رنگی، با راننده ارتباط برقرار می‌کند [تماشا کنید]-اخبار IT

سیستم ID. Light فولکس واگن با نورهای رنگی، با راننده ارتباط برقرار می‌کند [تماشا کنید]-اخبار IT

با پیشرفت‌های حاصل شده در زمینه تکنولوژی‌های دیجیتال بسیاری از خودروسازان به روش‌های نوین برای برقراری ارتباط با راننده و دیگر سرنشینان رو آورده‌اند.

G10 475x120 3 سیستم ID. Light فولکس واگن با نورهای رنگی، با راننده ارتباط برقرار می‌کند [تماشا کنید] اخبار IT

سیستم هداپ دیسپلی  یا همان نمایشگر سربالا و پشتیبانی از فرمان‌های صوتی، دو مورد از این تکنولوژی‌ها هستند. اما در سال‌های اخیر استفاده از سیستم نورپردازی برای انتقال پیام‌های ساده مورد توجه قرار گرفته و برخی شرکت‌ها روی آن مانور می‌دهند.

کمپانی فولکس واگن جدیدترین خودروسازی است که می‌خواهد از این ایده بهره برداری کند.

600x120 Digiato 1 سیستم ID. Light فولکس واگن با نورهای رنگی، با راننده ارتباط برقرار می‌کند [تماشا کنید] اخبار IT
iranicard 290 290 سیستم ID. Light فولکس واگن با نورهای رنگی، با راننده ارتباط برقرار می‌کند [تماشا کنید] اخبار IT Comp 1 1 1 2 1 سیستم ID. Light فولکس واگن با نورهای رنگی، با راننده ارتباط برقرار می‌کند [تماشا کنید] اخبار IT

VW ID4 Lights 3 سیستم ID. Light فولکس واگن با نورهای رنگی، با راننده ارتباط برقرار می‌کند [تماشا کنید] اخبار IT

به گفته فولکس واگن مدل جدید ID. 4 به سیستم نورپردازی پیشرفته‌ای به نام ID. Light مجهز است. به لطف این سیستم ID. 4 قادر خواهد بود نورهای متنوعی را در محل تلاقی داشبورد و شیشه جلو به نمایش گذاشته و از این طریق پیام‌هایی را به راننده و دیگر سرنشینان خود منتقل کند. 

VW ID4 Lights 9 سیستم ID. Light فولکس واگن با نورهای رنگی، با راننده ارتباط برقرار می‌کند [تماشا کنید] اخبار IT

سیستم ID. Light مشتمل بر ۵۴ ال ای دی است که کل عرض داشبورد را فرا گرفته؛  این سیستم طوری برنامه‌ریزی شده که می‌تواند الگوها و نورهایی به رنگ مختلف را نمایش دهد.

برخی ازپیام هایی که این سیستم می‌تواند انتقال دهد عبارتند از دستورات مربوط به سیستم مسیریاب، میزان شارژ باتری و نشانگر وضعیت دستیار مجازی خودرو.

VW ID4 Lights 4 سیستم ID. Light فولکس واگن با نورهای رنگی، با راننده ارتباط برقرار می‌کند [تماشا کنید] اخبار IT
نوار نورانی مربوط به سیستم ID. Light مقابل راننده نصب شده،  به همین خاطر هنگام رانندگی دید و تمرکز وی دچار اختلال نمی‌شود.

 آنطور که کمپانی فولکس واگن اعلام کرده، سیستم ID. Light هنگام ورود راننده به داخل کابین،  با پخش نور سفید و آبی (برگرفته از رنگ سازمانی برند) به او خوشامدگویی می‌کند.

همچنین هنگام ترک کابین،  سیستم با پخش الگوهای مخصوصی، به راننده اطلاع می‌دهد که پیشرانه خودرو خاموش شده یا خیر.

در کنار این‌ها، چنانچه تلفن همراه راننده زنگ بخورد این مسئله با پخش نور سبز رنگ به او اطلاع داده می‌شود؛  هنگام ترمز گیری اضطراری هم نوار نورانی به قرمز چشمک‌زن تغییر حالت می‌دهد.

VW ID4 Lights 7 سیستم ID. Light فولکس واگن با نورهای رنگی، با راننده ارتباط برقرار می‌کند [تماشا کنید] اخبار IT

ماتیاس کوهن (Mathias Kuhn) مدیر بخش طراحی رابط کاربری کمپانی فولکس واگن سیستم ID. Light  را شیوه‌ای مدرن، مینمال و تکاملی خوانده و افزوده این سیستم از حواس پرتی راننده خواهد کاست.

استفان فرانک (Stefan Franke) مدیر پروژه ID. Light نیز در این رابطه گفته:

«با بزرگتر شدن ابعاد نمایشگرهای داخل خودروها، مغز انسان زمان بیشتری را برای نگاه کردن به آنها و پردازش اطلاعات نمایش داده شده صرف می‌کند. حتی اگر سیستم مسیریاب با فرمان های صوتی شما را راهنمایی کند، مغزتان حداقل یک ثانیه برای درک پیام گفته شده مکث خواهد کرد. ما از همان ابتدا می‌دانستیم که باید روش‌های جدیدی را برای برقراری ارتباط با راننده پیدا کنیم تا آنها کمتر دچار حواس‌پرتی شوند.»

شایان ذکر است دو مدل ID. 3 و ID. 4 اولین خودروهای برقی شرکت فولکس واگن هستند که در حالت استاندارد به سیستم ID. Light مجهز خواهند شد.

به گفته ژرمن‌ها، قابلیت‌ها و توانمندی‌های این سیستم به مرور با ارائه آپدیت‌های از راه دور ارتقا پیدا خواهد کرد. 

سیستم ID. Light فولکس واگن با نورهای رنگی، با راننده ارتباط برقرار می‌کند [تماشا کنید]

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *