پنج‌شنبه , 25 فوریه 2021
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ایلان ماسک به مسابقه ارائه بهترین راهکار حذف کربن از جو ۱۰۰ میلیون دلار اهدا کرد-اخبار IT

ایلان ماسک به مسابقه ارائه بهترین راهکار حذف کربن از جو ۱۰۰ میلیون دلار اهدا کرد-اخبار IT

ایلان ماسک بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری یک رقابت نوآورای را تأمین کرد که با هدف ارائه یک راهکار مؤثر و اقتصادی برای حذف دی اکسید کربن از جو برگزار خواهد شد.

G10 475x120 3 ایلان ماسک به مسابقه ارائه بهترین راهکار حذف کربن از جو ۱۰۰ میلیون دلار اهدا کرد اخبار IT

بنیاد جایزه ایکس (X Prize Foundation) از برگزاری یک رقابت جدید با پشتیبانی مالی ایلان ماسک برای ارائه بهترین راهکار جمع‌آوری و محبوس کردن دی اکسید کربن از جو خبر داد. قرار است ۱۵ تیم ظرف ۱۸ ماه آینده برای این رقابت انتخاب شوند. هر کدام از تیم‌ها ۱ میلیون دلار خواهند گرفت و ۲۵ کمک هزینه جداگانه ۲۵۰ هزار دلاری نیز به دانشجویان تیم‌های شرکت کننده اهدا خواهد شد. تیم برنده ۵۰ میلیون دلار و تیم‌های دوم و سوم به ترتیب ۲۰ و ۱۰ میلیون دلار برنده خواهند شد.

 ایلان ماسک به مسابقه ارائه بهترین راهکار حذف کربن از جو ۱۰۰ میلیون دلار اهدا کرد اخبار IT

600x120 Digiato 1 ایلان ماسک به مسابقه ارائه بهترین راهکار حذف کربن از جو ۱۰۰ میلیون دلار اهدا کرد اخبار IT
iranicard 290 290 ایلان ماسک به مسابقه ارائه بهترین راهکار حذف کربن از جو ۱۰۰ میلیون دلار اهدا کرد اخبار IT 290X290 2 ایلان ماسک به مسابقه ارائه بهترین راهکار حذف کربن از جو ۱۰۰ میلیون دلار اهدا کرد اخبار IT

بنیاد جایزه ایکس می‌گوید برندگان باید راهکاری را توسعه دهند که بتواند کربن دی‌اکسید را مستقیما از جو یا اقیانوس‌ها جذب کرده و آن را به شیوه‌ای کم ضرر برای محیط زیست در جایی امن محبوس کند. داوران به طور ویژه به دنبال راهکارهایی خواهند بود که ظرفیت حذف روزانه ۱ تن دی اکسید کربن از اتمسفر را داشته و قابل مقیاس‌پذیری تا یک گیگاتن (یک میلیارد تن) باشد. این رقابت چهار سال طول خواهد کشید و دستوراالعمل کامل آن در تاریخ ۲۲ آوریل (۳ اردیبهشت یا روز زمین) منتشر می‌شود.

ایلان ماسک در مورد این رقابت گفت: «ما می‌خوایم واقعا تأثیرگذار باشیم. کربن خنثی شدن کافی نیست، هدف ما کربن منفی شدن است. این یک رقابت نظری نیست؛ ما می‌خواهیم تیم‌هایی که قرار است سیستم‌های واقعی بسازند، تأثیرگذاری قابل اندازه گیری داشته باشند و سیستم خود را تا سطح یک گیگاتن مقیاس‌پذیر کنند.»

ماسک اواخر ژانویه با انتشار پستی در توییتر از اهدای ۱۰۰ میلیون دلار برای ارائه راهکاری مؤثر برای جذب دی اکسید کربن از اتمسفر خبر داد. حذف کربن از اتمسفر ایده‌ای گران قیمت بوده و برای دستیابی به آن راهکارهای متفاوتی از درختکاری تا ساخت سیستم‌های مخصوص برای جمع‌آوری گازهای گلخانه‌ای از هوا مطرح شده است. این ایده به خاطر تهدید گرمایش جهانی و پیامدهای خطرناک آن برای بشر به یکی از موضوعات داغ این روزها تبدیل شده است.

ایلان ماسک به مسابقه ارائه بهترین راهکار حذف کربن از جو ۱۰۰ میلیون دلار اهدا کرد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *