چهارشنبه , 24 فوریه 2021
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > گرمایش جهانی احتمالا «نقشی کلیدی» در بوجود آوردن بحران کرونا داشته است-اخبار IT

گرمایش جهانی احتمالا «نقشی کلیدی» در بوجود آوردن بحران کرونا داشته است-اخبار IT

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد گرمایش جهانی با وادار کردن خفاش‌ها به مهاجرت و نزدیک‌تر کردن آنها به انسان‌ها احتمالاً «نقشی کلیدی» در به‌وجود آوردن بحران کرونا داشته است.

G10 475x120 3 گرمایش جهانی احتمالا «نقشی کلیدی» در بوجود آوردن بحران کرونا داشته است اخبار IT

محققان دانشگاه کمبریج تغییرات زیستگاه خفاش‌های استان «یون‌نان» در جنوب چین و مناطق اطراف میانمار و لائوس که گمان می‌رود ویروس SARS-CoV-2 از خفاش‌های آنجا نشأت گرفته باشد را بررسی کردند. به گفته محققان با گرمتر شدن هوا در یک صد سال گذشته به خاطر تغییرات اقلیمی و رشد سریع‌تر گیاهان و درختان به دلیل افزایش کربن دی‌اکسید، برخی از مناطقی که در گذشته با درختچه‌ها و گیاهان کوچکتر پوشیده شده بودند به جنگل تبدیل شدند که مکانی ایده آل برای زندگی خفاش هاست.

محققان می‌گویند در طول یک قرن گذشته ۴۰ گونه خفاش به این منطقه (جنوب چین، لائوس، میانمار) مهاجرت و آنرا به منشاء انواع ویروس‌های کرونا تبدیل کردند. این پستانداران حدود ۱۰۰ نوع کروناویروس جدید را به منطقه یاد شده آوردند که یکی از آنها از لحاظ ژنتیکی شباهت زیادی به کرونای جدید یا همان SARS-CoV-2 دارد.

600x120 Digiato 1 گرمایش جهانی احتمالا «نقشی کلیدی» در بوجود آوردن بحران کرونا داشته است اخبار IT
iranicard 290 290 گرمایش جهانی احتمالا «نقشی کلیدی» در بوجود آوردن بحران کرونا داشته است اخبار IT 290 290 گرمایش جهانی احتمالا «نقشی کلیدی» در بوجود آوردن بحران کرونا داشته است اخبار IT

r5jeqrbwy90bd0q8wzyi گرمایش جهانی احتمالا «نقشی کلیدی» در بوجود آوردن بحران کرونا داشته است اخبار IT

گرمایش جهانی به تنهایی سبب به‌بار آوردن این فاجعه نشده و انسان نیز با تخریب زیستگاه طبیعی و نزدیک‌تر کردن خود به آنها ریسک انتقال بیماری را بیشتر کرده است. محقق دپارتمان جانورشناسی دانشگاه کمبریج می‌گوید: «گسترش مناطق شهری، زمین‌های کشاورزی و شکارگاه‌ها به زیستگاه طبیعی، یکی از فاکتورهای کلیدی در انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است، چون این مناطق هستند که بسیاری از حیوانات ناقل عوامل بیماری‌زا را به انسان‌ها نزدیک می‌کنند. گرمایش جهانی می‌تواند گونه ناقل ویروس را به زیستگاه گونه دیگر انتقال داده و سبب انتقال آن به انسان شود؛ مرحله‌ای که اگر گرمایش جهانی نبود شاید اتفاق نمی‌افتاد.»

بیش از ۶۰ درصد بیماری‌های واگیردار نوظهور از حیوانات ناشی می‌شوند. خفاش‌ها، که دستکم ناقل ۳ هزار نوع کروناویروس هستند، یکی از منشاء‌های احتمالی بیماری‌ها هستند. برخی محققان معتقدند منشاء بیماری نشانگان تنفسی خاورمیانه یا مرس (MERS) نیز خفاش‌ها بوده‌اند و ظهور ویروس سارس و حالا SARS-CoV-2 را نیز به این حیوانات ربط داده‌اند.

محققان می‌گویند خفاش‌های ساکن منطقه جنوب چین، لائوس، میانمار ناقل گونه‌هایی از کروناویروس هستند که شباهت بسیار زیادی به ویروس سارس و SARS-CoV-2 دارند. به گفته آنها ممکن است ویروس کرونا از خفاش‌ها به پانگولین‌ها سرایت کرده و سپس از طریق بازار حیوانات وحشی به انسان منتقل شده است.

محققان از کشورها درخواست کرده‌اند تا از زیستگاه‌های طبیعی محافظت کرده و قوانین بهتری برای شکار حیوانات وضع کنند تا تماس انسان‌ها با حیوانات کمتر شده و ریسک به وجود آمدن بحرانی دیگر شبیه بحران کرونا کاهش یابد.

یافته‌های این تحقیق در ژورنال Science of the Total Environment منتشر شده است.

گرمایش جهانی احتمالا «نقشی کلیدی» در بوجود آوردن بحران کرونا داشته است

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *