قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > مدارگرد «امید» در نزدیکی مریخ: امارات پیش از آمریکا و چین به سیاره سرخ می‌رسد-اخبار IT

مدارگرد «امید» در نزدیکی مریخ: امارات پیش از آمریکا و چین به سیاره سرخ می‌رسد-اخبار IT

مدارگرد «امید» امارات به مریخ بسیار نزدیک شده و دو روز دیگر پیش از فضاپیمای آمریکا و چین در مدار آن قرار خواهد گرفت.

G10 475x120 3 مدارگرد «امید» در نزدیکی مریخ: امارات پیش از آمریکا و چین به سیاره سرخ می‌رسد اخبار IT

آمریکا، امارات متحده عربی و چین تابستان امسال به فاصله کوتاه از یکدیگر فضاپیماهای خود را به مقصد مریخ به فضا پرتاب کردند. مدارگرد امید جلوتر از دو فضاپیمای دیگر است و سه شنبه به مقصد خواهد رسید. بدین ترتیب امارات به پنجمین کشوری در دنیا تبدیل خواهد شد که به مریخ می‌رسد. تاکنون ایالات متحده، هند، شوروی سابق و آژانس فضایی اروپا با موفقیت به مریخ رسیده‌اند.

theuaesquoth مدارگرد «امید» در نزدیکی مریخ: امارات پیش از آمریکا و چین به سیاره سرخ می‌رسد اخبار IT
امید اواخر تیر ماه امسال از ژاپن به فضا پرتاب شد.

مدارگرد امید دستکم به مدت یکسال مریخی (یا ۶۸۷ روز) به دور مریخ گردش خواهد کرد. چین و آمریکا اما کاوشگرهای خود را بر سطح مریخ فرود خواهند آورد. امید که تیرماه امسال از ژاپن به فضا پرتاب شد، به قول اماراتی‌ها قرار است «حیاتی‌ترین و پیچیده‌ترین» مانور را پشت سر بگذارد و ورودش به مدار مریخ ۵۰-۵۰ است.

600x120 Digiato 1 مدارگرد «امید» در نزدیکی مریخ: امارات پیش از آمریکا و چین به سیاره سرخ می‌رسد اخبار IT
iranicard 290 290 مدارگرد «امید» در نزدیکی مریخ: امارات پیش از آمریکا و چین به سیاره سرخ می‌رسد اخبار IT Comp 1 1 1 2 1 مدارگرد «امید» در نزدیکی مریخ: امارات پیش از آمریکا و چین به سیاره سرخ می‌رسد اخبار IT

این فضاپیما باید هر شش رانشگر Delta-V خود را به مدت ۲۷ دقیقه خلاف جهت حرکت روشن کرده و برای به دام افتادن در گرانش مریخ سرعتش را از ۱۲۱ هزار کیلومتر بر ساعت به حدود ۱۸ هزار کیلومتر بر ساعت کاهش دهد. این فرآیند روز سه شنبه ساعت ۱۹ به وقت ایران شروع خواهد شد و سیگنال موفقیت آمیز بودن آن ۱۱ دقیقه بعد به زمین خواهد رسید.

مدارگرد امید برای تصویربرداری جامع از سطح مریخ طراحی شده اما در حقیقت گامی مهم در مسیر دستیابی به دیگر هدف بلندپروازانه اماراتی هاست: برپایی یک کلونی انسانی ظرف ۱۰۰ سال آینده. امید از سه وسیله علمی برای نظارت بر اتمسفر مریخ استفاده خواهد کرد و ارسال اطلاعات به زمین را از اواخر سال جاری میلادی (سپتامبر ۲۰۲۱) شروع می‌کند.

dubaisburjkh مدارگرد «امید» در نزدیکی مریخ: امارات پیش از آمریکا و چین به سیاره سرخ می‌رسد اخبار IT
برج خلیفه دبی و بسیاری از بناهای امارات به مناسبت رسیدن مدارگرد امید به مریخ به رنگ قرمز درآمده اند.

فضاپیمای چینی Tianwen-1 نیز در نزدیکی مریخ بوده و به تازگی اولین تصویر از آن را به زمین مخابره کرده است. این فضاپیمای ۵ تنی شامل مدارگرد، فرودگر و یک کاوشگر مجهز به پنل خورشیدی است. چین امیدوار است این کاوشگر ۲۴۰ کیلوگرمی را ماه مه (حدوداً چهار ماه دیگر) روی مریخ فرود آورد.

مریخ نورد استقامت ناسا نیز پنج شنبه هفته آینده روی مریخ فرود خواهد آمد. این ربات پیشرفته ۱ تنی در کنار اهداف دیگر به دنبال نشانه‌های حیات در گذشته مریخ گشته و با به پرواز درآوردن یک هلیکوپتر کوچک ۱.۸ کیلوگرمی برای اولین بار فناوری پرواز را در سیاره‌ای دیگر آزمایش خواهد کرد.

مدارگرد «امید» در نزدیکی مریخ: امارات پیش از آمریکا و چین به سیاره سرخ می‌رسد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *