قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > محققان چوب شفاف با مقاومت بیشتر و وزن کمتر از شیشه ساختند-اخبار IT

محققان چوب شفاف با مقاومت بیشتر و وزن کمتر از شیشه ساختند-اخبار IT

محققان دانشگاه مریلند موفق شدند تخته چوب معمولی را به ماده‌ای با شفافیت شیشه اما با مقاومت بیشتر و خصوصیات عایق‌سازی بهتر از آن تبدیل کنند.

G10 475x120 3 محققان چوب شفاف با مقاومت بیشتر و وزن کمتر از شیشه ساختند اخبار IT

چوب از دو ماده ساده تشکیل شده است: «سلولز» که فیبرهای باریک بوده و دیواره سلولی گیاهان را تشکیل می‌دهد و «لینگین» که این فیبرها را به هم پیوند می‌دهد. لینگین ماده‌ای چسب مانند و شبیه به رزین پلاستیک در فایبرگلس یا فیبر کربن بوده و حاوی مولکول‌هایی به نام کروموفور (Chromophore) است که به چوب رنگ قهوه‌ای داده و مانع از عبور کردن نور از آن می‌شوند.

محققان پیشتر برای شفاف کردن چوب، لینگین را حذف می‌کردند که نیازمند استفاده از مواد خطرناک و سمی در دمای بالا و صرف زمان زیاد است و خروجی نیز گران‌قیمت و شکننده می‌شود. روش جدید اما ارزان تمام شده و به آسانی قابل انجام است.

600x120 Digiato 1 محققان چوب شفاف با مقاومت بیشتر و وزن کمتر از شیشه ساختند اخبار IT
iranicard 290 290 محققان چوب شفاف با مقاومت بیشتر و وزن کمتر از شیشه ساختند اخبار IT 290x290 2 محققان چوب شفاف با مقاومت بیشتر و وزن کمتر از شیشه ساختند اخبار IT

Screenshot 2021 02 07 transparent wood university of maryland jpg WEBP Image 780 × 439 pixels محققان چوب شفاف با مقاومت بیشتر و وزن کمتر از شیشه ساختند اخبار IT

محققان در این روش ابتدا محلول هیدروژن پراکسید را با استفاده از قلم موی معمولی روی تخته چوب کشیده و آن را در برابر نور خورشید یا لامپ فرابنفش قرار دادند. پس از گذشت چند ساعت هیدروژن پراکسید کروموفورهای قهوه‌ای را بدون دستکاری لینگین سفید کرد بنابراین چوب نیز به رنگ سفید درآمد. محققان سپس به چوب نوعی اپوکسی شفاف القاء کردند که با پر کردن منافذ چوب اجازه عبور ۹۰ درصد نور را می‌دهد. ماحصل این کار ایجاد چوبی با شفافیت شیشه اما با انعطاف‌پذیری و مقاومت چوب است.

از چوب شفاف می‌توان به عنوان پنجره خانه استفاده کرد که مقاومت بسیار بیشتری در برابر شکسته شدن دارد. این ماده همچنین سبک‌تر از شیشه بوده و خصوصیات عایق‌سازی بیشتری دارد بنابراین استفاده از آن از اتلاف انرژی در خانه‌ها جلوگیری می‌کند. به گفته محققان چوب‌های مختلف از جمله بالسا و بلوط را می‌توان شفاف کرد و با گذاشتن لایه‌های مختلف روی هم یک لایه ضخیم‌تر ایجاد کرد و به کمک آن خانه‌ای با دیوارهای کاملاً شفاف ساخت.

محققان چوب شفاف با مقاومت بیشتر و وزن کمتر از شیشه ساختند

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *