چهارشنبه , 24 فوریه 2021
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ساخت گیربکس CVT با لگو [تماشا کنید]-اخبار IT

ساخت گیربکس CVT با لگو [تماشا کنید]-اخبار IT

با لگوها می‌توان ایستگاه فضایی بین المللی، پیانو، کشتی و حتی رمپ ولچر ساخت. حال کانال یوتیوب Sariel’s Bricks & Pets با استفاده از آن‌ها یک گیربکس CVT یا همان متغیر پیوسته ساخته است.

G10 475x120 3 ساخت گیربکس CVT با لگو [تماشا کنید] اخبار IT

این گیربکس شامل یک موتور لگو است که شفت ورودی مخروطی را می‌چرخاند. مخروط مشابه دیگری روی شفت خروجی نصب شده و با یک تسمه کشی به مخروط اول متصل شده است. از آنجا که مخروط‌ها خلاف جهت یکدیگر نصب شده‌اند، می‌توان با تغییر مکان تسمه ضریب دنده (Gear ratio) را به طور پیوسته تغییر داد.

زمانی که تسمه در قسمت نوک شفت ورودی است، در طرف دیگر روی قسمت پایه یا ضخیم‌تر مخروط شفت خروجی چرخیده و در نتیجه سبب حرکت آرام‌تر خودرو و تولید گشتاور بیشتر می‌شود. با تغییر مکان تسمه به قسمت ضخیم‌تر شفت ورودی ضریب دنده وارونه شده و سبب سرعت خروجی بیشتر با گشتاور کمتر می‌شود.

با اینکه این کاردستی جالب دقیقاً شبیه به گیربکس‌های CVT اتومبیل‌های واقعی عمل نکرده و به خاطر داشتن قطعات پلاستیکی بازدهی نمونه واقعی را ندارد، اما مفهوم کلی آن با این قبیل جعبه دنده‌ها یکی بوده و با ساخت آن می‌توان به شیوه‌ای قابل فهم ساز و کار جعبه دنده‌های CVT را به کودکان نشان داد.

از مزایای گیربکس‌های متغیر پیوسته می‌توان به انتقال بهینه نیرو، کاهش مصرف سوخت، ساختار ساده‌تر، وزن کمتر و تعویض نرم‌تر دنده‌ها و از معایب آنها می‌توان به عملکرد پر سر و صدا و تعمیر پرهزینه اشاره کرد.

ساخت گیربکس CVT با لگو [تماشا کنید]

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *