قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > جنگنده جدید F-15EX با «ستون فقرات دیجیتال» برای اولین بار پرواز کرد-اخبار IT

جنگنده جدید F-15EX با «ستون فقرات دیجیتال» برای اولین بار پرواز کرد-اخبار IT

جت بوئینگ F-15EX که جدیدترین نسل از سری F-15 محسوب می شود، با موفقیت نخستین پرواز آزمایشی خود را پشت سر گذاشت.

G10 475x120 2 جنگنده جدید F 15EX با «ستون فقرات دیجیتال» برای اولین بار پرواز کرد اخبار IT

این جنگنده ساعت ۱۴:۰۰ به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی «سنت لوییس لمبرت» میزوری به هوا برخاسته و مانورهای مورد نظر را به مدت ۹۰ دقیقه انجام داد. در این پرواز خلبان «Matt Phat Giese» سیستم‌‌های ناوبری، الکترونیکی و نرم‌افزاری را آزمایش کرده و همزمان تیمی از تکنسین‌‌ها با نظارت روی داده‌ها کارایی جت را محک زدند.

شاید در نگاه اول این به‌روزرسانی در هواپیماهای F-15 که چندین دهه در ناوگان نیروی هوایی حضور داشته‌ چشمگیر به نظر نرسد اما شرایط به گونه ‌دیگری است. جنگنده F-15EX حالا به کنترلرها و سامانه‌های هدایت پرواز الکترونیکی، کابین تمام دیجیتال با کامپیوتر ADCP-II و مهمتر از همه ستون فقرات دیجیتال مجهز شده که امکان ارتقای آسان با جدیدترین فناوری‌ها را می‌دهد.

600x120 Digiato 1 جنگنده جدید F 15EX با «ستون فقرات دیجیتال» برای اولین بار پرواز کرد اخبار IT
iranicard 290 290 جنگنده جدید F 15EX با «ستون فقرات دیجیتال» برای اولین بار پرواز کرد اخبار IT lg 290 290 جنگنده جدید F 15EX با «ستون فقرات دیجیتال» برای اولین بار پرواز کرد اخبار IT

OIGFWLKYJNCNRCVIAD2COIKIIE w1200 جنگنده جدید F 15EX با «ستون فقرات دیجیتال» برای اولین بار پرواز کرد اخبار IT

بوئینگ قرار است دو فروند از این جت را تا دو ماه دیگر به نیروی هوایی تحویل دهد. F-15EX جایگزین مدل‌های F-15C و D می‌شود که اغلب بیش از ۳۵ سال است به ارتش سرویس می‌دهند. با توجه به قدمت بالای این هواپیماها استفاده از آن با ریسک‌های زیادی برای خلبان‌ها همراه بود و ارتش آمریکا چاره‌ای جز بازسازی یا خرید مدل‌های جدید نداشت.

هرچند در ابتدا تصمیم به خرید جت‌‌های F-35 گرفته شد اما با توجه به هزینه‌ بالای این مدل‌های فوق مدرن که به بودجه‌ای فراتر از ۱.۵ تریلیون دلار نیاز داشت، در نهایت مقامات تصمیم به استفاده از  F-15EX به عنوان مدلی مقرون به صرفه‌تر گرفتند. ۸ فروند نخست این جت برای ارتش ۱.۲ میلیارد دلار تمام شده و تمام ۱۴۴ دستگاهی که قرار است تولید شود هزینه‌ای بالغ بر ۲۳ میلیارد دلار خواهد داشت که با بودجه لازم برای F-35 قابل مقایسه نیست.

جنگنده جدید F-15EX با «ستون فقرات دیجیتال» برای اولین بار پرواز کرد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *