قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ویجیاتو: داستان ساخته شدن فیلم ارباب حلقه‌ها چه بود؟-اخبار IT

ویجیاتو: داستان ساخته شدن فیلم ارباب حلقه‌ها چه بود؟-اخبار IT

تا قبل از اینکه پیتر جکسون رویای ساخت اقتباس سینمایی از شاهکار جی آر آر تالکین را تحقق ببخشد، زمزمه‌های زیادی برای ساخت آثاری بر پایه ارباب حلقه‌ها وجود داشت. ویجیاتو به سراغ یکی از عجیب‌وغریب‌ترین ترکیب‌های ممکن رفته؛ بیتلز و استنلی کوبریک!

باور کردنی نیست اما قرار بود اقتباس سینمایی با بازی چهار عضو  اصلی بیتلز به کارگردانی استنلی کوبریک ساخته شود. برای بررسی این ماجرای عجیب با ما همراه باشید.

9- ایده اولیه از کجا آمد؟

9 3 ویجیاتو: داستان ساخته شدن فیلم ارباب حلقه‌ها چه بود؟ اخبار IT

ایده اقتباس سینمایی از کتاب ارباب حلقه‌ها با بازی اعضای بیتلز برای اولین بار به ذهن «دنیس اودل» رسید. او در دو تجربه سینمایی قبلی بیتلز، به عنوان مدیر حضور داشت و فکر می‌کرد گروه کاملاً مناسب حضور در سرزمین میانهِ عجیب‌وغریب هستند.

اعضای گروه که از طرفداران پروپاقرص کتاب بودند از این ایده به شدت استقبال کردند. البته قرار بود این اقتباس مانند فیلم‌های قبلی‌شان یک تجربه موزیکال باشد.

8- هر عضو گروه ایفاگر نقش کدام شخصیت بود؟

8 3 ویجیاتو: داستان ساخته شدن فیلم ارباب حلقه‌ها چه بود؟ اخبار IT

احتمالاً خیلی از شما حدس می‌زنید اعضای بیتلز قرار بود نقش چهار هابیت اصلی را بر عهده داشته باشند اما در کمال ناباوری فقط دو عضو گروه به ایفای نقش هابیت علاقه نشان دادند.

«پل مک کارتنی» قرار بود ایفاگر نقش فرودو بگینز باشد و «رینگ استار» هم به ایفای نقش سم گمجی خدمتکار قابل اطمینان فرودو، علاقه نشان داده بود.  قرعه بازی در نقش‌های گندالف و گولوم به ترتیب به نام «جورج هریسون» و «جان لنون» افتاد.

7- نیرومحرکه‌ای به اسم جان لنون

7 3 ویجیاتو: داستان ساخته شدن فیلم ارباب حلقه‌ها چه بود؟ اخبار IT

در حالی که هر چهار عضو گروه در توسعه و پیشرفت این پروژه احتمالی نقش ویژه‌ای داشتند،  این جان لنون بود که به عنوان یک موتور خلاقیت عمل می‌کرد و مسئولیت پیدا کردن کارگردانی را بر عهده داشت که می‌توانست دیدگاه‌های عجیب‌وغریب آن‌ها درباره سرزمین میانه را به تصویر بکشد.

6- استنلی کوبریک؛ اولین گزینه بیتلز برای کارگردانی

6 7 ویجیاتو: داستان ساخته شدن فیلم ارباب حلقه‌ها چه بود؟ اخبار IT

استنلی کوبریک اولین و تنها گزینه‌ای بود که جان لنون برای کارگردانی این فیلم سینمایی در نظر گرفته بود. کوبریک یکی از بهترین کارگردان‌های اوایل دهه 60 میلادی بود و ساخت فیلم‌هایی مثل دکتر استرنج لاو، اسپارتاکوس و لولیتا، اعضای بیتلز را برای همکاری با او به شدت ترغیب کرده بود.

5- بیتلز به دنبال موسیقی متن فیلم

5 6 ویجیاتو: داستان ساخته شدن فیلم ارباب حلقه‌ها چه بود؟ اخبار IT

ناگفته پیداست که موسیقی متنِ این تجربه احتمالی حتماً به دست اعضای گروه ساخته می‌شد. جهان موازی را تصور کنید که در آن اقتباس سینمایی بیتلز از ارباب حلقه‌ها ساخته‌شده و آلبومی از موسیقی متن فیلم در اختیار هواداران قرارگرفته است!

نکته جالب دیگر اینکه قرار بود این فیلم حال و هوایی موهومی داشته باشد که این هم در نوع خود می‌توانست تجربه عجیب‌وغریبی برای طرفداران ارباب حلقه‌ها باشد.

4- اقتباس سینمایی توسط United Artists ساخته می‌شد

4 8 ویجیاتو: داستان ساخته شدن فیلم ارباب حلقه‌ها چه بود؟ اخبار IT

بیتلز پس از فیلم‌های  A Hard Day’s Night و Help، قرار بود در یک فیلم دیگر از کمپانی United Artists حضور داشته باشند. از سوی دیگر کمپانی بدون آگاهی از ماجراهای علاقه اعضای گروه به شاهکار تالکین، قرار بود اقتباس سینمایی از ارباب حلقه‌ها داشته باشد. در نتیجه با پیشنهاد بیتلز خیلی سریع موافقت کردند.

3- کوبریک معتقد بود اقتباس سینمایی ارباب حلقه‌ها غیرممکن است

3 8 ویجیاتو: داستان ساخته شدن فیلم ارباب حلقه‌ها چه بود؟ اخبار IT

هرچند استنلی کوبریک اولین گزینه بیتلز برای کارگردانی بود اما او شدیداً معتقد بود داستان‌های کتاب آن‌قدر متراکم و پیچیده است که عملاً نمی‌توان آن را به صورت فیلم سینمایی درآورد (وظیفه طاقت‌فرسایی که پیتر جکسون 40 سال بعد آن را به سرانجام رساند).

پس از این‌که کوبریک پیشنهاد کارگردانی را رد کرد. اعضای گروه به شدت دلسرد شدند اما تیر آخر را خود تالکین به قلب این اقتباس سینمایی شلیک کرد.

2- نهایتاً تالکین پیشنهاد بیتلز را کاملاً رد کرد

2 7 ویجیاتو: داستان ساخته شدن فیلم ارباب حلقه‌ها چه بود؟ اخبار IT

همه حقوق مادی و معنوی ارباب حلقه‌ها، بی چون‌وچرا مربوط به نویسنده آن یعنی جی آر آر تالکین بود و او هم در نهایت این پیشنهاد را رد کرد.

تالکین به هیچ وجه از طرفداران بیتلز نبود و اصلاً دوست نداشت نتیجه زحمات چندین و چند ساله‌اش به سفر سینمایی بر پایه LSD  چهار خواننده جوان راک تبدیل شود!

1- کوبریک در نهایت به سراغ ساخت 2001A Space Odyssey رفت

11 3 ویجیاتو: داستان ساخته شدن فیلم ارباب حلقه‌ها چه بود؟ اخبار IT

استنلی کوبریک پس از اینکه پیشنهاد جان لنون را رد کرد به سراغ ساخت یکی از برترین فیلم‌های علمی تخیلی یعنی 2001A Space Odyssey رفت. البته نتیجه کار به‌اندازه‌ای خوب بود که ثابت شد لنون گزینه بسیار خوبی را برای ساخت اقتباس سینمایی موهومی از ارباب حلقه‌ها انتخاب کرده بود.

همچنین بخوانید:

ویجیاتو: داستان ساخته شدن فیلم ارباب حلقه‌ها چه بود؟

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *