قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ویجیاتو: ۱۰ موجود قدرتمند که اسپایدرمن شکستشان داده است-اخبار IT

ویجیاتو: ۱۰ موجود قدرتمند که اسپایدرمن شکستشان داده است-اخبار IT

احتمالاً حتی خود استن لی (Stan Lee) و استیو دیتکو (Steve Ditko) وقتی قصد داشتند مرد عنکبوتی را خلق کنند، هیچ ایده‌ای نداشتند که این شخصیت قرار است چه قدر در فرهنگ داستان‌های مصور و ابرقهرمانی تأثیر گذار باشد.

اسپایدرمن یکی از محبوب‌ترین، شناخته‌شده‌ترین و صد البته درآمدزاترین شخصیت‌های دنیای مارول به حساب می‌آید. حضور این ابرقهرمان دوست داشتنی در هر داستان، روایت و ماجرایی تا حدودی فروش بهتر آن اثر را تأمین می‌کند. به همین دلیل، مارول تا جای ممکن اسپایدرمن را در تمام رویدادهای اصلی خود گنجانده و به این ترتیب این گاو شیرده، در برابر تعدادی از قدرتمندترین موجودات قابل تصور قرار گرفته است.

فرقی نمی‌کند طرف مقابل مرد عنکبوتی سوپرویلن‌های نیرومند باشند، ابرقهرمان‌های قدرتمند که به سرشان زده یا نیروهایی خود کیهان، او هیچ وقت پا پس نمی‌کشد و نهایت تلاشش را برای پیروزی انجام می‌دهد.

این لیست شامل ۱۰ مورد از قدرتمندترین دشمنان مرد عنکبوتی به حساب می‌آید که در برابر این نوجوان عجیب و غریب از محله کویینزِ نیویورک که لباس قرمز و آبی به تن می‌کند، زانو زده‌اند.


۱۰. سیلور سرفر (Silver Surfer) – شماره ۱۴ کمیک Silver Surfer

10 1024x576 ویجیاتو: ۱۰ موجود قدرتمند که اسپایدرمن شکستشان داده است اخبار IT

در یک روز و شرایط عادی، توجه سیلور سرفر به اسپایدرمن همان قدر می‌بود که در یک روز شلوغ کاری در وسط خیابان به مورچه روی کفشتان توجه می‌کنید. با این حال، در این داستان خبری از یک روز عادی نبود و سیلور سرفر روز سختی را تجربه می‌کرد.

کمی قبل اکثر توانایی‌های کیهانی سیلور سرفر از او گرفته شده بود و از آن جایی که آخرین حضورش در نیویورک به عنوان قاصد گالاکتوس (Galactus) بود، خیلی طول نکشید تا اسپایدرمن به عنوان یکی از قهرمانان این شهر به سراغش بیاید.

با عدم دسترسی به توانایی‌هایش و این که اصلاً علاقه‌ای به مبارزه با یک ابرقهرمان نداشت، سیلور سرفر بیش‌تر سعی در فرار کردن از دست مرد عنکبوتی داشت تا درگیر شدن با او. در همین گیر و دار، سیلور سرفر متوجه در خطر بودن یک بچه می‌شود که با اسکیت‌بردش در حال خوش گذرانی است و او را نجات می‌دهد. با انجام این کار، اسپایدرمن به این فکر می‌افتد که سیلور سرفر نمی‌تواند یک شخصیت شرور باشد و این گونه این غائله به پایان می‌رسد.

با این که با یک مبارزه حماسی طرف نبودیم ولی همین که اسپایدرمن توانست هم‌پای سیلور سرفر قدرتمند (هر چند با از دست دادن بخشی از توانایی‌هایش) پیش بیاید، می‌توان این ماجرا را یک پیروزی برای او به حساب آورد.

۹. ایکس من – کمیک Secret Wars سال ۱۹۸۴

9 1 1024x576 ویجیاتو: ۱۰ موجود قدرتمند که اسپایدرمن شکستشان داده است اخبار IT

وقتی به عنوان یکی از نمادین‌ترین شخصیت‌های مارول شناخته می‌شوید، محافظت داستانی زیادی نیز روی شما اعمال خواهد شد. موقعیت‌های زیادی است که در آن اسپایدرمن نمی‌بایست از آن‌ها موفق بیرون بیاید ولی با این حال به عنوان محبوب‌ترین قهرمان مارول، از پس آن شرایط برآمده است.

موضوع مورد بحث سری کمیک اولیه Secret Wars که در آن اسپایدرمن بسیاری از اعضای ایکس من را زمین‌گیر می‌کند.

وقتی اسپایدی صحبت اگزویر (Xavier) با دیگر اعضای ایکس من در مورد این که به خاطر جهش‌یافته بودن و خارج بودن از دایره انسانی دیگر نمی‌توانند در کنار ابرقهرمانان باشند را شنید سریعاً این برداشت را داشت که آن‌ها تبدیل به آدم بدهای ماجرا شده‌اند و به همین دلیل به وسط مهلکه می‌پرد تا با آن‌ها بجنگد.

با وجود روند غیرطبیعی و غیرمنطقی اتفاقات این داستان اما مبارزه بین ایکس من و اسپایدرمن فوق العاده است، آن هم در حالی که اعضای ایکس من فرصت کوتاهی برای به نمایش کشیدن توانایی‌هایش خود دارند.

هر چند در انتهای این ماجرا اگزویر ذهن اسپایدرمن را پاک می‌کند و در واقع پیروزی ازآن ایکس من می‌شود اما با توجه به این که اسپایدی قبل از این اتفاق تقریباً تمام اعضای ایکس من را شکست داده بود، می‌شود حداقل یک پیروزی نسبی را به او اختصاص داد.

۸. اینهریترس (The Inheritors) – کمیک Spider-Verse

8 1024x577 ویجیاتو: ۱۰ موجود قدرتمند که اسپایدرمن شکستشان داده است اخبار IT

در طول حضور اسپایدی در کمیک‌های مارول، تعداد زیادی شخصیت از روی او ساخته و اقتباس شده است. پس جمع شدن تمام شخصیت‌های عنکبوتی در کنار هم با پیش آمدن یک خطر بزرگ کیهانی چندان دور از انتظار نیست. این گونه شد که ماجرای کمیک Spider-Verse شکل گرفت و آنتاگونیست‌های این روایت با نام اینهریترس [وارثان] معرفی شدند.

اینهریترس گروهی شکارچی هستند. آن‌ها افرادی را شکار می‌کنند که دی‌ان‌اِی آن‌ها با حیوان‌های خاصی که به آن‌ها توتم (Totem) می‌گویند ترکیب شده باشد. شکار محبوبشان نیز توتم‌های عنکبوت است.

طبیعتاً در این روایت شخصیت‌های عنکبوتی زیادی با هم همکاری می‌کنند و اینهریترس را شکست می‌دهند. با این که این پیروزی یک پیروزی کامل برای اسپایدرمن مد نظر ما نیست، چرا که تقریباً تمام افراد عنکبوتی قابل تصور برای توقف اینهریترس دست در دست هم داده بودند، ولی با توجه به این که تمام این شخصیت‌های عنکبوتی از اسپایدرمن ما سرچشمه گرفته‌اند، می‌توان یک پیروزی نمادین را به مرد عنکبوتی تقدیم کرد.

۷. مورلن (Morlun) – شماره ۳۳ کمیک The Amazing Spider-Man Vol. 2

7 1024x574 ویجیاتو: ۱۰ موجود قدرتمند که اسپایدرمن شکستشان داده است اخبار IT

قبل از این که سر و کله دیگر اعضای اینهریترس پیدا شود، فقط مورلن بود. در طی ران جی. مایکل استرازینسکی (J. Michael Straczynski) و جان رومیتا جونیور (John Romita Jr)، یک ویلن مرموز جدید با نام مورلن و همراهش دکس (Dex) معرفی شدند.

در اولین برخورد او با اسپایدرمن، مرد عنکبوتی فقط توانست با یک نمونه خون از مورلن از مهلکه جان سالم به در ببرد تا بتواند بفهمد دقیقاً در برابر چه چیزی قرار گرفته است. در اینجاست که اسپایدی یک کشف بزرگ می‌کند: در دی‌ان‌ای مورلن بخشی از دی‌ان‌ای هر حیوانی وجود دارد.

با این کشف، اسپایدی یک نقشه می‌کشد. او این هیولا را به سمت یک نیروگاه می‌کشاند و اجازه می‌دهد تا او بدنش را گاز بگیرد. این اتفاقی در حالی رخ می‌دهد که اسپایدرمن بدنش را پر از تشعشع ساطع شده از نیروگاه کرده. وقتی مورلن بدنش را گاز می‌گیرد، این تشعشعات بدنش را از هم متلاشی می‌کنند.

اسپایدی قصد داشت در انتها از جان مورلن بگذرد؛ چرا که او این اعمال را فقط برای زنده ماندن انجام می‌داد. هیچ کس برای انتقام خواهی یک غزال به شکار شیر نمی‌رود. با این حال با شلیک دکس به رئیس سابقش، این قضیه منتفی می‌شود.

۶. جو فیکسیت (Joe Fixit) / گری هالک – شماره ۳۲۸ کمیک The Amazing Spider-Man Vol. 1

6 2 1024x576 ویجیاتو: ۱۰ موجود قدرتمند که اسپایدرمن شکستشان داده است اخبار IT

حتی در مبارزه یا نسخه ضعیف‌تر هالک، یعنی جو فیکسیت، شانس پیروزی اسپایدرمن چندان عالی نیست. با این حال اسپایدرمن با دریافت توانایی‌های شگفت انگیز کیهانی اعتماد به نفس انجام این کار را به دست آورد.

اسپایدی به طور دقیق توانایی‌های کاپیتان یونیورس (Captain Universe) را به دست آورده بود که به او قدرت و نیروی کیهانی این ابرقهرمان مرموز را اهدا می‌کرد. اولین کاری هم که به سرش برای انجام زد، شروع یک مبارزه با هالک بود.

دلیل شروع این تقابل به نظر چندان مهم نمی‌رسد چون چند لحظه بیش‌تر طول نمی‌کشد که پیتر با ضربه‌ای محکم جو را به مدار زمین می‌فرستد. با متوجه شدن اشتباهش، اسپایدی خیلی سریع خودش را به هالک می‌رساند تا او را از خفه شدن در فضا نجات دهد. بعد از این کار، این دو شخصیت با یکدیگر صلح می‌کنند.

اگر هر کدام از هالک‌ها به این نتیجه برسند که بیخیال مبارزه با شما شدن خیلی کم‌دردسرتر از مبارزه با شماست، یعنی قطعاً پیروز شده‌اید.

۵. فایرلرد (Firelord) – شماره ۲۶۹ و ۲۷۰ کمیک The Amazing Spider-Man Vol. 1

5 1 1024x731 ویجیاتو: ۱۰ موجود قدرتمند که اسپایدرمن شکستشان داده است اخبار IT

گالاکتوس هم قبل از رفتن به سیاره زن – لا (Zenn-La) و هم بعد از آن، قاصدان زیادی داشته است و یکی از قدرتمندترین آن‌ها فایرلرد به حساب می‌آید. به عنوان یکی از اعضای سابق نگهبانان کهکشان و قاصدان سابق گالاکتوسِ جهان‌خوار و یک شخصیت همیشه قدرتمند، هیچ کس دوست نداره آن روی فایرلرد را بیند. مگر این که طرف صحبت پیتر پارکر باشد که چند هفته پر استرس را نیز تجربه کرده.

هر چند شکست خوردن یک شخصیت به این قدرتمندی توسط اسپایدی خیلی تحسین برانگیز به نظر می‌رسد اما نحوه انجام آن کمی عجیب و حتی مسخره است. ابتدا باید یادآوری کنیم که توانایی‌های فایرلرد باعث می‌شوند جانی استورم (Johnny Storm)، یا همان هیومن تورچ (Human Torch)، شبیه یک ترقه بی‌خطر به نظر برسد.

در طول نبرد مورد نظر ما، فایرلرد اکثراً فقط مرد عنکبوتی را به این ور و آن ور پرتاب می‌کند. اما پیتر یک نقشه غیرقابل رسوخ، هوشمندانه و فوق العاده برای شکست این موجود قدرتمند سر هم می‌کند: او آن قدر سریع و مداوم به فایرلرد مشت وارد می‌کند تا زمین‌گیر شود! به نظر قدرت‌های کیهانی فایرلرد رقیبی برای محافظت داستانی اسپایدرمن نبودند.

۴. ونوم (Venom) – شماره ۲۹۹ و ۳۰۰ کمیک The Amazing Spider-Man Vol. 1

4 2 1024x576 ویجیاتو: ۱۰ موجود قدرتمند که اسپایدرمن شکستشان داده است اخبار IT

از آن جایی که در مورد قدرتمندترین دشمنان مرد عنکبوتی صحبت می‌کنیم، پس اولین تقابل او با یکی از مشهورترین ویلن‌هایش شایستگی حضور در این لیست را دارد.

با این که مبارزات بعدی بین ونوم و اسپایدرمن بزرگ‌تر و شدیدتر هستند اما اولین حضور کامل ونوم در دنیای کمیک‌ها حس ترس و خطر خاص خودش را دارد. ونوم قصد داشت از هر آن چه که در اختیار داشت برای شکست دادن اسپایدرمن به کار ببرد، خیلی بیش‌تر از چیزی که مرد عنکبوتی موقع تن داشتن این لباس فضایی از آن بهره برده بود. این طور بود که اسپایدی حتی نمی‌دانست دقیقاً چه طور باید در برابر ونوم مقاومت کند.

این ماجرا ادامه داشت تا این که اسپایدرمن به این پی برد تارهای ونوم در واقع بخشی از خود این سیمبیوت (Symbiote) هستند. اسپایدی تصمیم می‌گیرد با مجبور کردن ونوم در استفاده هر چی بیش‌تر از تارهایش او را ضعیف کرده و به او چیره شود.

حتی با این اتفاق نیز کمیک به خوانندگان نشان داد چرا درگیری با ونوم اصلاً ایده خوبی نیست. به این ترتیب شکست خوردن ونوم در این ماجرا یکی از پیروزی‌های رضایت بخش دوران فعالیت مرد عنکبوتی به حساب می‌آید.

۳. کارنیج (Carnage) – شماره ۱ تا ۵ کمیک Carnage, U.S.A

3 3 1024x576 ویجیاتو: ۱۰ موجود قدرتمند که اسپایدرمن شکستشان داده است اخبار IT

اسپایدرمن دفعات زیادی با کارنیج تقابل داشته است اما این مبارزه را می‌توان یکی از سخت‌ترین پیروزی‌های او در برابر این سیمبیوت روان‌پریش دانست.

وقتی کلتوس کسدی (Cletus Kasady) منقطه‌ای از آمریکا را تحت کنترل در می‌آورد و تقریباً تمام مردم آن را تبدیل به بخشی از خود می‌کند، اسپایدرمن، ثینگ (The Thing)، هاوک‌آی (Hawkeye) و کاپیتان آمریکا برای شکست دادن او روانه می‌شوند. با تمام این اوصاف اما کلتوس به جز اسپایدرمن تمام قهرمانان را نیز تحت کنترل در می‌آورد.

بعد از پنج شماره فرار از دست کارنیج، با هم مسیر شدن با ایجنت ونوم (Agent Venom) و چند مأمور دولتی دیگر که آن‌ها نیز از سیمبیوت‌ها استفاده می‌کنند، اسپایدی به سراغ کارنیج می‌رود، بالاخره او را شکست می‌دهد و کلتوس را روانه زندان رفت (The Raft) می‌کند.

این که چرا این مبارزه نسبت به دیگر مبارزات اسپایدرمن با کارنیج ارجحیت داده شده به خاطر این است که کارنیج در این جا یک غیرقابل توقف به نظر می‌رسد. او ارتشی در اختیار دارد که هم برای او کار می‌کنند و هم به نوعی گروگان او هستند. اسپایدی مجبور بود واقعاً عقلش را به کار بیندازد و خیلی هم به شانسش تکیه کند تا بالاخره پیروز شود.

۲. رد گابلین (Red Goblin) – شماره ۷۹۷ تا ۸۰۰ کمیک The Amazing Spider-Man Vol. 1

2 2 1024x590 ویجیاتو: ۱۰ موجود قدرتمند که اسپایدرمن شکستشان داده است اخبار IT

سیمبیوت کارنیج به خودی خود موجود دردسرسازی است اما چه اتفاقی می‌افتد اگر این سیمبیوت گیر یک آدم دیوانه دیگر که خودش نیز جان دیگران را مثل آب خوردن به خطر می‌اندازد بیفتد؟ نه این که کلتوس کسدی به اندازه کافی خطرناک نیست اما پاسخ این پرسش خیلی از او ترسناک‌تر است.

رد گابلین ترکیب نامقدس نورمن آزبورن (Norman Osborne) با هویت گرین گابلین (Green Goblin) و سیمبیوت کارنیج است. دست است که نورمن قبلاً هم با سیمبیوت‌هایی سر و کار داشته اما این بار ماجرا فرق می‌کند.

بزرگ‌ترین تفاوت این است که به لطف فرمول گابلین، رد گابلین نسبت به ارتعاشات صوتی و آتش، دو نقطه ضعف اساسی هر سیمبیوتی، مصون بود. ترکیب این ویژگی با توانایی‌ها و قدرت فراوان سیمبیوت کاریج و هوش و بی‌رحمی گرین گابلین، نتیجه خیلی دردسرسازی برای اسپایدی بود.

در طی خط داستانی Go Down Swinging، اسپایدرمن هر آن چه که در اختیار دارد را در تقابل با رد گابلین خرج می‌کند. او حتی دوباره لباس سیاهش را به تن می‌کند تا بتواند این موجود را شکست دهد. در نهایت، مرد عنکبوتی با تکیه بر غرور نورمن توانست کاری کند که او بیخیال سیمبیوت شده و تن به تن با اسپایدی بجنگند. با وجود یک مبارزه سخت اما در نهایت پیتر توانست از پس این دشمنش نیز بربیاید.

۱. گراویتون (Graviton) – شماره ۶۴ و ۶۵ کمیک Web Of Spider-Man

1 3 1024x806 ویجیاتو: ۱۰ موجود قدرتمند که اسپایدرمن شکستشان داده است اخبار IT

گراویتون از ویلن‌های کم‌تر شناخته شده اونجرز است که یکی از نابود کننده‌ترین توانایی‌های دنیای مارول را دارد. نیروی جاذبه که تمام هستی را سر جای خود نگه داشته برای این شخصیت به چشم یک بازیچه می‌آید. توانایی کنترل جاذبه باعث می‌شود تا گراویتون بتواند جرم هر شی‌ای که بخواهد را کم یا زیاد کند، افراد را مثل کارتن به این ور و آن ور پرتاب کند و به طور کلی یک ویلن باشد که دوست نداشته باشید سر به سرش بگذارید.

این ویلن بیش از یک بار سراغ اسپایدی آمده است. در اولین تقابل اسپایدرمن از هر نظر شکست خورد اما در تقابل دوم، اسپایدی توانایی‌های کاپیتان یونیورس را داشت و این بار به حساب گراویتون رسید.

اما در این لیست به سراغ سومین تقابل این دو شخصیت می‌رویم؛ وقتی گراویتون متوجه شد که اسپایدرمن توانایی‌های قبلی خود را از دست داده و حالا وقت انتقام گرفتن است.

این بار، گراویتون وقتی را هدر نمی‌دهد. او جرم مرد عنکبوتی را خنثی می‌کند تا اسپایدی به استراتوسفر برود. خوشبختانه اسپایدرمن توانست تار خود را به یک هواپیمای در حال عبور متصل کند تا دیگر بالاتر نرود. وقتی هم که به روی زمین بازگشت، با یک مشت گراویتون را شکست داد!


به مطالعه ادامه دهید:

ویجیاتو: ۱۰ موجود قدرتمند که اسپایدرمن شکستشان داده است

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *