قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > نتایج اولیه فاز سوم آزمایش بالینی: واکسن کرونا روسی اسپوتنیک ۹۲ درصد کارایی دارد-اخبار IT

نتایج اولیه فاز سوم آزمایش بالینی: واکسن کرونا روسی اسپوتنیک ۹۲ درصد کارایی دارد-اخبار IT

واکسن‌های زیادی برای مقابله با ویروس کرونا توسعه پیدا کرده که یکی از آن‌ها، واکسن اسپوتنیک V روسیه است و حالا نتایج اولیه فاز سوم آزمایش‌های بالینی آن منتشر شده‌اند. طبق نتایج، این واکسن توانسته اثربخشی برابر ۹۱.۶ درصد داشته باشد و در برابر علائم شدید هم تا ۱۰۰ درصد کارایی از خود نشان داده است.

G10 475x120 2 نتایج اولیه فاز سوم آزمایش بالینی: واکسن کرونا روسی اسپوتنیک ۹۲ درصد کارایی دارد اخبار IT

به گزارش CNN، نتایج مقدماتی فاز سوم آزمایش‌های بالینی واکسن اسپوتنیک V روسیه امروز در ژورنال «The Lancet» منتشر شده و مبتنی بر داده‌های جمع‌آوری شده از ۱۹,۸۶۶ داوطلب است. در این دور از آزمایش‌ها نزدیک به سه چهارم داوطلبان (۱۴,۹۶۴) دو دوز از واکسن را دریافت کرده‌اند و به سایر آن‌ها یعنی ۴,۹۰۲ دارونما تزریق شده است.

۱۶ نفر در گروه واکسن ۲۱ روز پس از دریافت اولین دوز واکسن علائم کووید-۱۹ را نشان دادند که این میزان در گروه دارونما به ۶۲ مورد رسید. در همین راستا اثربخشی واکسن روسی اسپوتنیک V برابر ۹۱.۶ درصد است.

600x120 Digiato 1 نتایج اولیه فاز سوم آزمایش بالینی: واکسن کرونا روسی اسپوتنیک ۹۲ درصد کارایی دارد اخبار IT
iranicard 290 290 نتایج اولیه فاز سوم آزمایش بالینی: واکسن کرونا روسی اسپوتنیک ۹۲ درصد کارایی دارد اخبار IT 290x290 نتایج اولیه فاز سوم آزمایش بالینی: واکسن کرونا روسی اسپوتنیک ۹۲ درصد کارایی دارد اخبار IT

در دور سوم آزمایش‌های بالینی ۲,۱۴۴ نفر با سن بالای ۶۰ سال حضور داشتند که تحلیل صورت گرفته روی این افراد از اثربخشی ۹۱.۸ درصدی واکسن خبر می‌دهد. پژوهشگران مقابله واکسن اسپوتنیک V با علائم شدید کرونا را هم مورد بررسی قرار دادند.

Russias Sputnik V vaccine also over 90 effective health ministry نتایج اولیه فاز سوم آزمایش بالینی: واکسن کرونا روسی اسپوتنیک ۹۲ درصد کارایی دارد اخبار IT

در گروه واکسن ۲۱ روز پس از دریافت اولین دوز، هیچ‌کدام از افراد با علائم شدید یا ملایم کرونا مواجه نشدند، اما در گروه دارونما ۲۰ نفر چنین علائمی را تجربه کردند. در این آزمایش‌ها عوارض جانبی کمی گزارش شده که البته هیچ‌کدام از آن‌ها ارتباطی با واکسیناسیون نداشته‌اند.

اکثر عوارض جانبی گزارش شده ملایم بوده‌اند که برای مثال می‌توان به درد در محل تزریق واکسن، علائم شبیه به آنفلونزا و کاهش سطح انرژی اشاره کرد.

تحلیل مربوط به اثربخشی واکسن کرونا اسپوتنیک V روسیه تنها شامل موارد دارای علائم کرونا می‌شود، البته نویسندگان مقاله به این موضوع اشاره داشته‌اند که برای اثربخشی آن در برابر کووید-۱۹ بدون علائم، انتقال کرونا و همچنین مدت زمان مصونیت به تحقیق بیشتری نیاز است

شمار بالای داوطلبان موجود در فاز سوم آزمایش‌های بالینی سفیدپوست بوده‌اند، بنابراین برای تایید اثربخشی آن روی گروه‌های مختلف به پژوهش بیشتری نیاز است. این دور از آزمایش‌ها همچنان در جریان است و انتظار می‌رود کل داوطلبان به ۴۰ هزار نفر برسد.

واکسن کرونا اسپوتنیک V باید در دوز به افراد تزریق شود که فاصله میان این دوزها به ۲۱ روز می‌رسد. برای نگهداری و انتقال این واکسن به دمای فوق پایین نیازی نیست و هزینه هر دوز آن به ۱۰ دلار می‌رسد.

در حال حاضر این واکسن در کشورهای مختلفی مانند روسیه، بلاروس، آرژانتین، مجارستان، ارمنستان و ایران مورد تایید قرار گرفته است.

نتایج اولیه فاز سوم آزمایش بالینی: واکسن کرونا روسی اسپوتنیک ۹۲ درصد کارایی دارد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *