قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ویجیاتو: چرا باید Dark Souls بازی کنید؟-اخبار IT

ویجیاتو: چرا باید Dark Souls بازی کنید؟-اخبار IT

چند وقتی می‌شود که زیاد در مورد سری بازی های Dark Souls میازاکی برایتان نوشته‌ام. بازخوردهای مطالب هم برایم عجیب بود و هم جذاب. عجیب از این نظر که باورم نمی‌شد این همه طرفدار سولز در سایت داشته باشیم که تشنه چنین مطالبی باشند. اما از طرف دیگر این برایم جذاب بود که برخی از کاربران سایت یا این سری ارزشمند را کلا تجربه نکرده بودند، یا خیلی سرسری ناخنکی به آن‌ها زده‌اند و بعد از چند بار مردن، بیخیال تجربه معرکه‌شان شدند.

برای همین، تصمیم گرفتم یادداشت کوتاهی برایتان بنویسم و از این بگویم که چرا باید سختی مراحل این بازی‌ها را به جان بخرید و دارک سولزها را بعد از این همه مدت تمام کنید. بشخصه خودم طرفدار سری سولز نبودم و هر از گاهی بعد از چند ساعت بازی کردن، بیخیالشان می‌شدم. اما چند وقت پیش تصمیم گرفتم که با دیدی باز سراغ اولین نسخه این مجموعه بروم و با تمام قوا برای تمام کردنش اقدام کنم.

اما قبل از اینکه بازی‌ را شروع کنم، چند ساعتی وقت گذاشتم و چند مقاله در مورد نحوه سولز بازی کردن خواندم. بزرگترین اشتباه من در طی تلاش‌های قبلی، این بود که نمی‌دانستم کاراکتر تحت کنترلم را چطور برای این دنیای خشک و خشن آماده کنم. برای همین حسی این کار را انجام می‌دادم و سولزهایم را برای توانایی‌هایی خرج می‌کردم که به هیچ وجه با پلی‌استایلم جور نبود. با این حال، وقتی که کمی در مورد بازی مطالعه کردم، فهمیدم که برای هر بیلدی، چه توانایی‌هایی را باید آپگرید کرد.

20201130025636 1 1024x576 ویجیاتو: چرا باید Dark Souls بازی کنید؟ اخبار IT

این موضوع تا اندازه زیادی کارم را برای شروع راحت کرده بود و دیگر مثل قبل به آسانی نمی‌مردم. کمی که جلوتر رفتم، بازی یک درس دیگر به من داد که پیشروی در مراحلش را خیلی برایم راحت‌تر کرد. قسمت اول Dark Souls، جهان به شدت بزرگی دارد که تمام نقاط آن به شکل بی‌نظیری به هم متصلند. تنها از هاب اصلی بازی شما می‌توانید به ۵ لند مختلف دسترسی داشته باشید. جالب اینکه هر یک از این ۵ لند، دروازه‌هایی را به لندهای دیگر برایتان باز می‌کنند که از این لندهای جدید هم می‌توانید شورتکات‌هایی به هاب اصلی بازی بزنید.

این موضوع هم به شکل غیرقابل باوری بی‌نظیر است و هم گیج کننده. طبیعتا وقتی که می‌بینید دو لند جدا از هم چطور با یک آسانسور به هم وصل می‌شوند، از تعجب شوکه می‌شوید. خب این قضیه خیلی برای فردی که تازه پای Dark Souls نشسته جذاب است. اما طبیعتا همین بزرگی و متصل بودن جهان بازی، به راحتی می‌تواند باعث سردرگم شدنتان شود و کاری کند که در آن گم شوید.

اما چطور بفهیم که مسیر درست کجاست. مسیر درست جایی است که شما واقعا می‌توانید با توجه به لول و تجهیزاتتان در آن پا بگذارید و کشته نشوید. این یعنی باید به تعداد ضرباتی که به دشمنانتان وارد می‌کنید توجه داشته باشید و اگر تعداد آن‌ها بالای ۴ یا ۵تا رفت، بهتر است بیش از حد خودتان را به چالش نکشید و ادامه کار را از جای دیگری شروع کنید. کافیست به همین دو موضوعی که برایتان گفتم توجه داشته باشید، تا از درجه سختی بازی به میزان قابل توجهی کم شود.

20201130143552 1 1024x576 ویجیاتو: چرا باید Dark Souls بازی کنید؟ اخبار IT

به عبارتی دارک سولزها آنقدر که فکر می‌کنید سخت نیستند و این خود ما هستیم که با عدم درک درستمان، بازی را برای خودمان سخت می‌کنیم. سری بازی های Dark Souls، با آثاری که ما معمولا تجربه می‌کنیم، تفاوت‌های بنیادی زیادی دارند و اگر نخواهیم که به قواعدشان احترام بگذاریم، توسط سیستم مجازات بی‌رحمشان شکنجه خواهیم شد. در طرف مقابل اما اگر ناامید نشوید و با احترام به ساختار بازی سعی کنید مسیری رو به جلو پیدا کنید، آن وقت است که سری سولز معجزه بی‌نظیرش را به شما نشان می‌دهد و تجربه‌ای پیش رویتان می‌گذارد که نمونه‌اش را در هیچ بازی دیگری پیدا نخواهید کرد.

جدای از سیستم طراحی مراحل هوشمندانه بازی که در هر دقیقه می‌تواند چندین بار سورپرایزتان کند، این داستان سری سولز است که شما را مثل یک سیاهچاله به درون خودش می‌کشد. از منظر روایت، سری سولز تنها اثری است که می‌توانم آن را کنار سری بایوشاک بگذارم و از آن‌ها با عبارت «هنر خالص» یاد کنم. در سری سولز شما شاهد روایتی هستید که نمونه‌اش در کمتر بازی مدرنی دیده می‌شود.

بازی عملا راوی ندارد و قصه فوق‌العاده‌اش را از طریق جزئیاتی که در محیطش پنهان شده برایتان روایت می‌کند. برای اینکه بیشتر این قضیه را درک کنید، بگذارید کمی برایتان قصه بگویم. در قسمت اول Dark Souls شما بعد از بارها پایین افتادن از مسیرهای صعب‌العبور لند نفرین شده بلایت تاون، به باسی می‌رسید به نام کوئلگ. کوئلگ ظاهری شیطانی دارد و همین موضوع باعث می‌شود که با قساوت تمام به سمتش حمله کنید و او را بکشید.

1607503039 tumblr od28gqzbou1rg73lko5 1280 1024x672 ویجیاتو: چرا باید Dark Souls بازی کنید؟ اخبار IT

اما رازی در پشت ظاهر ترسناک کوئلگ وجود دارد که وقتی متوجهش شوید، محال است که از کاری که کردید پشیمان نشوید. در پشت محوطه باس فایت کوئلگ، یک دیوار مخفی وجود دارد که با برداشتنش، با شخصیتی به نام فِیر لیدی آشنا می‌شوید. فِیر لیدی در اصل خواهر بیمار کوئلگ است که دیگر چیزی به پایان عمرش باقی نمانده. این جاست که شما متوجه یک حقیقت جالب و البته دردناک می‌شوید.

با صحبت با فِیر لیدی و ورود به کاوننتش، او از شما برای ارتقا رتبه‌تان هیومنیتی طلب می‌کند. اینجاست که شما دلیل حمله‌ کوئلگ به سمتتان را متوجه می‌شوید. کوئلگ در تمام این مدت، سعی داشته از خواهر بیمارش در مقابل افرادی که برای کشتن او آمده بودند محافظت کند و با دادن هیومنیتی آن‌ها به فِیر لیدی، مرگ او را برای مدت محدودی به تاخیر بیندازد. اما حالا ما کوئلگ را کشته‌ایم و فِیر لیدی نابینا بدون محافظ باقی مانده و هر لحظه ممکن است مرگش فرا برسد.

سری بازی های Dark Souls پر است از این قصه‌های جذاب و دردناک که عملا خودتان باید با نگاه به محیط و خواندن اطلاعات آیتم‌های مختلف، درکشان کنید. البته درک همه این داستان‌ها هم کار ساده‌ای نیست. برای همین کانال‌های یوتیوبی مثل VaatiVidya به وجود آمده‌اند که پاسخ سوال میلیون‌های گیمری که هنوز از یک سری جزئیات داستانی سری سولز سر در نیاورده‌اند پاسخ دهند.

20201129075915 1 1024x576 ویجیاتو: چرا باید Dark Souls بازی کنید؟ اخبار IT

جذابیت این محتوا به قدری هم بالاست که همین الان VaatiVidya چیزی در حدود ۱.۷ میلیون سابسکرایب دارد و برخی از ویدیوهایش تا ۹ میلیون بازدید را هم داشته. پس ببینید چه قصه‌های جالبی در همین نزدیکیتان بوده و خودتان را از شنیدنشان محروم کرده‌اید. کلام را کوتاه کنم؛ به عقیده من میازاکی با سری سولز، آثاری هنری پیش روی جامعه گیمرها گذاشته که هنوز خیلی جذابیت بالایشان را درک نکرده‌اند.

اگر بخواهم ساده بگویم، سری سولز تصویر متفاوتی از زندگی عادی خود ماست. ما به امید زنده‌ایم و هر روز تلاش می‌کنیم که از هزار و یک مشکلی که سرمان ریخته زنده بیرون بیاییم و برای آینده‌ای بهتر بجنگیم. این چیزی است که عینا در سری سولز هم شاهدش هستید. حال می‌توانید تلاش کنید تا به هدفتان برسید، یا مثل انسان‌های سختی کشیده در زندگی عادی، دچار افسردگی خواهید شد و با از دست دادن هدفتان تبدیل به هالو می‌شوید.

بیشتر بخوانید:

ویجیاتو: چرا باید Dark Souls بازی کنید؟

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *