قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > پژوهشی جدید تئوری وجود حیات در سیاره زهره را زیرسوال برد-اخبار IT

پژوهشی جدید تئوری وجود حیات در سیاره زهره را زیرسوال برد-اخبار IT

سال گذشته میلادی در کنار بحران ناشی از شیوع کرونا، بشر به دستاوردهای علمی بزرگی دست پیدا کرد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، کشف فسفین در اتمسفر سیاره زهره بود. وجود فسفین در اتمسفر می‌تواند به معنای حیات در این سیاره باشد، موضوعی که البته پژوهش اخیر آن را به چالش می‌کشد.

G10 475x120 2 پژوهشی جدید تئوری وجود حیات در سیاره زهره را زیرسوال برد اخبار IT

کاوشگر ناسا چندین دهه پیش موفق به شناسایی چنین ترکیب شیمیایی روی این سیاره شده بود ولی در ۲۰۲۰ پژوهشی به این موضوع پی برد. حالا پس از گذشت چندین ماه، مقاله جدیدی در ژورنال «Astrophysical Journal Letters» منتشر شده که تئوری حیات در سیاره زهره را زیرسوال می‌برسد.

پژوهشگران در مقاله اخیر داده‌های مورداستفاده برای ادعای کشف فسفین در اتمسفر این سیاره را مورد بررسی قرار داده‌اند. این تیم نتوانسته به یک امضا و علامت طیفی آشکار درباره این گاز در داده‌ها دست پیدا کند که ادعاهای وجود حیات در این سیاره را با تردید جدی روبه‌رو می‌کند.

600x120 Digiato 1 پژوهشی جدید تئوری وجود حیات در سیاره زهره را زیرسوال برد اخبار IT
290x290 2 پژوهشی جدید تئوری وجود حیات در سیاره زهره را زیرسوال برد اخبار IT 290 x 290 پژوهشی جدید تئوری وجود حیات در سیاره زهره را زیرسوال برد اخبار IT

Venus پژوهشی جدید تئوری وجود حیات در سیاره زهره را زیرسوال برد اخبار IT

محققان با مطالعه رفتار گازهای موجود در اتمسفر این سیاره متوجه این موضوع شده‌اند که این گاز بجای فسفین، «گوگرد دی‌اکسید» بوده که یک گاز معمول و رایج در اطراف زهره محسوب می‌شود و نشانه‌ای از حیات احتمالی در این سیاره نیست. چنین یافته‌ای امیدها برای یافتن زندگی فرازمینی یا تمدن بیگانه در این سیاره را از بین می‌برد.

در زمان انتشار پژوهش مبنی بر کشف فسفین در اتمسفر سیاره زهره، بسیاری از جوامع علمی به چنین یافته‌ای شک داشتند. فسفین به سرعت در اتمسفر از بین می‌رود و وجود مقدار قابل توجهی از آن به معنای وجود منبعی است که بطور فعال آن را تولید می‌کند. همین موضوع موجب شکل‌گیری تئوری مبنی بر وجود فرایندهای بیولوژیکی در این سیاره شد که حالا پژوهش جدید، آن را نابود می‌کند.

در حالی که مقاله اخیر می‌تواند امیدها برای کشف حیات در سیاره زهره را از بین ببرد، اما این موضوع به معنای عدم وجود حیات فرازمینی در منظومه شمسی نیست. به باور اخترشناسان، احتمالا حیات در برخی قمرهای سیاره‌ها وجود دارد.

پژوهشی جدید تئوری وجود حیات در سیاره زهره را زیرسوال برد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *