قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > با نقض قوانین FAA توسط اسپیس‌ایکس، آزمایش استارشیپ SN9 به تعویق افتاد-اخبار IT

با نقض قوانین FAA توسط اسپیس‌ایکس، آزمایش استارشیپ SN9 به تعویق افتاد-اخبار IT

قرار بود نمونه اولیه جدید راکت استارشیپ (SN9) هفته قبل آزمایش شود، اما با وجود مهیا بودن شرایط چنین اتفاقی رخ نداد. حال برخی منابع آگاه می‌گویند انفجار در آزمایش قبلی و تخلف اسپیس ایکس از مجوزهای اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) سبب شده تا آزمایش این راکت به تعویق بیفتد.

G10 475x120 2 با نقض قوانین FAA توسط اسپیس‌ایکس، آزمایش استارشیپ SN9 به تعویق افتاد اخبار IT

دو منبع آگاه مدعی شده‌اند اسپیس ایکس در آزمایش نمونه قبلی راکت استارشیپ (SN8) که حین فرود منفجر شد، از مجوزهای اداره هوانوردی فدرال آمریکا تخطی کرده است. انفجار این راکت و همچنین نقض قوانین سبب شد تا اداره مذکور بررسی در این زمینه را آغاز کرده و از قانونگذاران بخواهد تا با دقت بیشتری برنامه اسپیس ایکس برای رسیدن به مریخ، که توسط برخی عجولانه توصیف شده را تحت نظر بگیرند.

000 8WT8JA با نقض قوانین FAA توسط اسپیس‌ایکس، آزمایش استارشیپ SN9 به تعویق افتاد اخبار IT
SN8 به خاطر برخورد شدید با زمین هنگام فرود منفجر شد

ایلان ماسک اواخر آذر ماه امسال آزمایش نمونه اولیه راکت استارشیپ به نام SN8 را با وجود انفجار آن موفقیت آمیز خواند و با انتشار پستی در توییتر این دستاورد را جشن گرفت. این اتفاق به مذاق اداره هوانوردی فدرال که بر ایمنی آزمایش‌ها نظارت کرده و برای پرتاب‌ها مجوز صادر می‌کند، خوش نیامد.

600x120 Digiato 1 با نقض قوانین FAA توسط اسپیس‌ایکس، آزمایش استارشیپ SN9 به تعویق افتاد اخبار IT
290x290 با نقض قوانین FAA توسط اسپیس‌ایکس، آزمایش استارشیپ SN9 به تعویق افتاد اخبار IT 290 x 290 با نقض قوانین FAA توسط اسپیس‌ایکس، آزمایش استارشیپ SN9 به تعویق افتاد اخبار IT

حال دو منبع آگاه می‌گویند اداره هوانوردی از انفجار راکت و همچنین عدم پیروی اسپیس ایکس از قوانین این اداره انتقاد کرده است. در بیانیه اداره هوانوردی فدرال دقیقاً اشاره نشده که اسپیس ایکس کدام قوانین این اداره را نقض کرده ولی در قسمتی از آن به «نگرانی از ایمنی مردم» اشاره شده است.

انتقاد اداره هوانوردی سبب شده تا نمونه جدید این راکت یعنی SN9 هفته قبل آزمایش نشود. همه چیز برای آزمایش مهیا بود و حتی راکت با سوخت پر شد ولی مجوز پرواز همچنان در FAA پروسه بررسی را پشت سر می‌گذاشت چون به گفته یک منبع آگاه اسپیس ایکس چندین تغییر در درخواست مجوز خود صورت داده بود.

این اتفاق سبب شد تا ماسک در توییتر از اداره هوانوردی فدرال آمریکا انتقاد کرده و ساختار قانونگذاری‌ بخش فضایی این اداره را دارای مشکلات ریشه‌ای بداند. وی افزود بشر تحت این قوانین هیچ گاه به مریخ نخواهد رسید.

Starship Boca Chica 110320 NASASpaceflight bocachicagal SN8 2 crop c با نقض قوانین FAA توسط اسپیس‌ایکس، آزمایش استارشیپ SN9 به تعویق افتاد اخبار IT

تخطی از قوانین و طولانی شدن پروسه صدور مجوز سبب شده تا تنش‌ها میان اسپیس ایکس و بزرگ‌ترین آژانس حمل و نقل دنیا افزایش یابد. تا سال‌ها اسپیس ایکس و شرکت‌های فضایی دیگر از نحوه صدور مجوز برای پرتاب راکت‌ها با توجه به افزایش نوآوری و رقابت در این حوزه انتقاد کنند. این انتقادها سبب شد تا سال گذشته میلادی وزارت حمل و نقل ایالات متحده که صدور مجوز‌های پرتاب را بر عهده اداره هوانوردی گذاشته قوانین جدیدی معرفی کند که البته هنوز اجرا نشده‌اند.

ظاهراً این قوانین از نظر ماسک دست و پا گیر بوده و مانع از پیشبرد اهداف اسپیس ایکس می‌شوند. او قبل از آزمایش SN8 در گفتگو با روزنامه وال استریت ژورنال در پاسخ به این سوال که دولت برای قانونمند کردن نوآوری در حوزه هوا فضا باید چه کاری انجام دهد، گفت: «بسیاری از مواقع بهترین کاری که دولت می‌تواند انجام دهد این است که از سر راه کنار برود.»

آنطور که خبرگزاری Space گزارش می کند، آزمایش SN9، اگر FAA مجوز لازم را صادر کند، دوشنبه هفته جاری (اول فوریه) انجام خواهد شد.

با نقض قوانین FAA توسط اسپیس‌ایکس، آزمایش استارشیپ SN9 به تعویق افتاد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *