چهارشنبه , 20 ژانویه 2021
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > دارپا در پی ساخت دوربین دید در شب با ابعاد یک عینک معمولی است-اخبار IT

دارپا در پی ساخت دوربین دید در شب با ابعاد یک عینک معمولی است-اخبار IT

وزارت دفاع آمریکا به دنبال کاهش ابعاد و وزن دوربین‌های دید در شب بوده و می‌خواهد نسخه جدید را شبیه عینک‌های معمولی بسازد.

475 X 120 دارپا در پی ساخت دوربین دید در شب با ابعاد یک عینک معمولی است اخبار IT

آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا به اختصار «دارپا» تحت برنامه‌ای به نام ENVision در پی متحول کردن دوربین‌های دید در شب است. هدف نهایی این آژانس ساخت دوربین دید در شبی است که از لحاظ ظاهری شبیه عینک‌های طبی معمولی خواهد بود. این عینک جایگزین دوربین‌های فعلی سنگین خواهد شد که فشار زیادی بر گردن سرباز وارد کرده و میدان دید محدودی دارند.

ساخت دوربین دید در شب در حد و اندازه‌های یک عینک معمولی کار مشکلی است چرا که درون این قبیل دوربین‌ها تجهیزاتی قرار گرفته کوچک‌سازی آنها مشکل است. اما دارپا می‌گوید به لطف پیشرفت‌هایی که اخیراً حاصل شده محققان این آژانس توانسته‌اند نور فروسرخ را به کمک تنها یک لنز عینک به طیف مرئی تبدیل کرده و در نتیجه مسیر را برای توسعه دوربین دید در شب بسیار سبک‌تر و هموار کنند.

600x120 Digiato دارپا در پی ساخت دوربین دید در شب با ابعاد یک عینک معمولی است اخبار IT
290x290 digital 1 دارپا در پی ساخت دوربین دید در شب با ابعاد یک عینک معمولی است اخبار IT 290X290 دارپا در پی ساخت دوربین دید در شب با ابعاد یک عینک معمولی است اخبار IT

size0 full دارپا در پی ساخت دوربین دید در شب با ابعاد یک عینک معمولی است اخبار IT

دارپا می‌گوید تجهیزات دید در شب فعلی فشار زیادی بر گردن سربازان وارد کرده و در فاصله ۱۰ الی ۱۲ سانتی متر در مقابل کلاه‌خود قرار می‌گیرند. یکی از مدیر برنامه‌های دارپا سنگین بودن تجهیزات دید در شب فعلی را اینگونه توضیح می‌دهد: «مثل این است که روی کلاه کپ خود یک وزنه یک کیلوگرمی قرار داده و آن را در تمام طول روز روی سر بگذارید. استفاده طولانی مدت از چنین سیستمی سبب می‌شود تا سرباز پس از مدتی توانایی بالا آوردن سر خود را نداشته باشد و از دستان برای بلند کردن سر و جهت دهی آن استفاده کند.»

دوربین‌های دید در شب فعلی علاوه بر وزن بالا میدان دید محدودی داشته و به گفته دارپا سربازان باید به طور مداوم سر خود را بچرخانند چرا که میدان دید تجهیزات فعلی تنها در حدود ۴۰ درجه است که در مقایسه با میدان دید چشمان (۱۲۰ درجه) بسیار کمتر بوده و استفاده از دوربین‌های فعلی را بیش از پیش مشکل‌تر می‌کند.

دارپا در پی ساخت دوربین دید در شب با ابعاد یک عینک معمولی است

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *