قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > سلول‌های بنیادی بند ناف خطر مرگ بر اثر کرونا را کاهش می‌دهد-اخبار IT

سلول‌های بنیادی بند ناف خطر مرگ بر اثر کرونا را کاهش می‌دهد-اخبار IT

به گفته محققان دانشگاه میامی می‌توان از سلول‌های بنیادی بند ناف برای درمان بیماران مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ استفاده کرد.

475 X 120 سلول‌های بنیادی بند ناف خطر مرگ بر اثر کرونا را کاهش می‌دهد اخبار IT

محققان دانشگاه میامی با انجام یک آزمایش کنترل‌شده تصادفی کوچک دریافتند که تزریق سلول‌های بنیادی می‌تواند ریسک مرگ در مبتلایان به کووید-۱۹ را کاهش داده و به روند بهبودی بیماران مبتلا به شدیدترین نوع کرونا سرعت ببخشد.

در این آزمایش به ۲۴ بیمار بستری شده کووید-۱۹ دچار سندروم دیسترس حاد تنفسی (ARDS) در قالب دو گروه دو اینفیوژن شامل ۱۰۰ میلیون سلول بنیادی در سه روز و یا دارونما (پلاسیبو) تزریق شد. محققان دریافتند نرخ زنده ماندن بیماران گروه سلول‌های بنیادی در یک ماه ۹۱ درصد و در گروه پلاسیبو ۴۲ درصد بوده است.

600x120 Digiato 4 سلول‌های بنیادی بند ناف خطر مرگ بر اثر کرونا را کاهش می‌دهد اخبار IT
290x290 1 سلول‌های بنیادی بند ناف خطر مرگ بر اثر کرونا را کاهش می‌دهد اخبار IT 290x290 سلول‌های بنیادی بند ناف خطر مرگ بر اثر کرونا را کاهش می‌دهد اخبار IT

در بین بیمارانی که کمتر از ۸۵ سال سن داشتند، تمام آنهایی که با سلول‌های بنیادی تحت درمان قرار گرفته بودند در بازه یک ماهه معین شده زنده ماندند. محققان اشاره می‌کنند که این روش درمانی ایمن بوده و پس از تزریق عوارض جانبی خطرناک بیمار را تهدید نمی‌کند.

Dr. Camillo Ricordi.344c4cb1.fill 735x490 سلول‌های بنیادی بند ناف خطر مرگ بر اثر کرونا را کاهش می‌دهد اخبار IT
کمیلو ریکوردی، رییس مؤسسه تحقیقات دیابت و مرکز پیوند سلول از دانشگاه میامی. او بیش از ۱۰ سال است که درباره تأثیر سلول‌های بنیادی بند ناف بر پاسخ ایمنی مطالعه می‌کند.

تزریق سلول‌های بنیادی به روند بهبودی بیماران نیز سرعت می‌بخشد. به گفته محققان بالغ بر نیمی از بیماران گروه دریافت کننده سلول‌های بنیادی ظرف دو هفته پس از آخرین نوبت درمان آماده مرخصی از بیمارستان بودند. بیش از ۸۰ درصد از بیماران گروه سلول‌های بنیادی در بازه یک ماهه بهبود یافتند، این درحالیست که آمار بهبودیافتگان در گروه دارونما تنها ۳۷ درصد بود.

«کمیلو ریکوردی» (Camillo Ricordi)، رییس مؤسسه تحقیقات دیابت و مرکز پیوند سلول از دانشگاه میامی می‌گوید سلول‌های بنیادی مزانشیمی (Mesenchymal stem cells) علاوه بر تنظیم پاسخ ایمنی، خاصیت ضدمیکروبی داشته و می‌توانند به بهبود بافت‌ها سرعت ببخشند. او می‌افزاید سلول‌های بنیادی مزانشیمی برای درمان کووید-۱۹ بسیار مؤثرند چرا که پس از تزریق وریدی به طور طبیعی به سمت ریه‌ها می‌روند.

لازم به ذکر است که این آزمایش در ابعاد بسیار کوچک انجام شده و برای اطمینان از اثربخشی به تحقیقات بیشتر نیاز است. ریکوردی و تیمش در گام بعدی قصد دارند به این سوال پاسخ دهند که آیا تزریق سلول‌های بنیادی می‌تواند مانع از پیشرفت کووید-۱۹ در بیمارانی که هنوز به نوع حاد مبتلا نشده ولی در معرض لوله‌گذاری درون دهان (intubation) قرار دارند بشود یا خیر.

یافته‌های این تحقیق در ژورنال STEM CELLS Translational Medicine منتشر شده است.

سلول‌های بنیادی بند ناف خطر مرگ بر اثر کرونا را کاهش می‌دهد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *