قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ویجیاتو: چرا پلی استیشن 5 در بازار ایران غیر منطقی گران است؟-اخبار IT

ویجیاتو: چرا پلی استیشن 5 در بازار ایران غیر منطقی گران است؟-اخبار IT

قصه تکراری بین ما گیمرها و فروشندگان کنسول‌های بازی، گران‌فروشی بسیاری از آن‌ها در روزهای ابتدایی عرضه کنسول‌ها است. حالا که در نسل نهم هستیم و ویروس کرونا هم همه‌چیز را عجیب‌تر کرده، پلی استیشن 5 در ایران قیمتی نزدیک به ۳ برابر قیمت دلاری خود دارد. پشت این قیمت نجومی قصه‌ای دراز است که در ادامه آن را برای شما تعریف خواهم کرد.

هیچ چیز سرجایش نیست

برای آن که از قیمت پلی استیشن 5 باخبر شوم، اول از همه سر به توپخانه زدم. فروشگاه‌های اطراف توپخانه و به‌خصوص مغازه‌های پاساژ لبافی نژاد، سال‌های طولانی‌ست که مرکز فروش کنسول‌ها و بازی‌های ویدیویی هستند. نکته‌ عجیب در مورد گردشی که در این محل داشتم این بود که برخلاف معمول، بسیاری از مغازه‌های این منطقه هیچ پلی استیشن پنجی برای فروش نداشتند.

PS5 3 1024x575 ویجیاتو: چرا پلی استیشن 5 در بازار ایران غیر منطقی گران است؟ اخبار IT

فروشنده‌های توپخانه معمولا در دادن قیمت بسیار هماهنگ بایکدیگر عمل می‌کنند اما به نظر می‌رسد اوضاع فروش پلی استیشن 5 بسیار عجیب‌تر و گیج‌کننده‌تر از این حرف‌ها است. تعداد زیادی از فروشنده‌ها پلی استیشن 5 را موجود ندارند و برخی دیگر از آن‌ها هم با وجود نداشتن این کنسول در ویترین مغازه خود، قیمت‌هایی نزدیک به ۲۸ میلیون تومان را به مشتریان می‌دهند. در مورد دلیل این اتفاق از یکی از فروشنده‌های توپخانه پرسیدم و او این‌گونه به من جواب داد:

بار پلی استیشن 5 خیلی محدوده چون هنوز خیلی از همکارها نتونستند که کنسول رو وارد کنند. اکثر شهرهای حوزه خلیج فارس که بارهای ما از اون‌جا برامون می‌رسند، خودشون مشکل موجودی کنسول دارند و به همین خاطر هم سخت است که بشود تعداد زیادی PS5 وارد کرد.

همان‌طور که پیش از این هم بارها در ویجیاتو من و همکارانم گفته بودیم، سونی در حال حاضر با یک مسئله جدی در مورد تامین موجودی پلی استیشن 5 روبرو است. به‌طوری که همین حالا و در روز کریسمس، هشتگ NoPS5 در حال ترند شدن است. به این معنا که حتی در بازارهای اصلی فروش کنسول که شامل آمریکای شمالی و بعد از آن اروپا می‌شود، همچنان به راحتی و با همان قیمت ۵۰۰ دلاری نمی‌توانید به پلی استیشن 5 برسید.

برای مثال خودم با یکی از دلالان فروش پلی استیشن 5 در آمریکا صحبت کردم. او گفت که می‌تواند با ۱۰۰ دلار بیشتر، یک پلی استیشن 5 برای جور کند. وقتی که چنین شرایطی بر بازار فروش کنسول نسل بعدی سونی حاکم است، دور از انتظار نیست که قیمت پلی استیشن 5 در بازارهای غیر رسمی مثل بازار ایران که سونی حتی در آن نماینده رسمی هم ندارد، چنین سربه فلک بکشد.

PS5 1024x575 ویجیاتو: چرا پلی استیشن 5 در بازار ایران غیر منطقی گران است؟ اخبار IT

بعد از این که از رسیدن به یک قیمت معقول برای پلی استیشن 5 در توپخانه ناامید شدم. به سمت پاساژ بزرگ چارسو در نزدیکی پل حافظ چهل دقیقه‌ای قدم زدم. اوضاع در آن‌جا هم چندان فرق نداشت و بازهم نمی‌توانستید پلی استیشن 5 را به صورت موجود در مغازه‌های این پاساژ و ساختمان‌های اطراف آن پیدا کنید.

یک فروشنده که به هیچ عنوان نمی‌خواست نامش فاش شود به من در مورد دلیل گرانی پلی استیشن 5 گفت:

در کل چند دلال اصلی هستند که موجودی کنسول‌های تهران و ایران را تامین می‌کنند. آن‌ها به خاطر کمبود موجودی کنسول در کشورهای همسایه هنوز نتوانستند بار مورد نیاز داخل را تامین کنند و هر کنسولی که از مرز رد میشه و به ایران میرسه، یه‌جورایی حکم یه گنج رو داره و به همین خاطر هم با یه قیمت خیلی بالا فروخته میشه. الان هم تقریبا هیچ فروشگاهی کنسول رو موجود نداره و اگر به یه دلال خوب دسترسی داشته باشه کنسول رو با یکم سودی که خودش می‌بره از دلال برای مشتری‌های لاکچری تهیه می‌کنه. بعضی‌ها هم که به دلال‌ها دسترسی ندارند کلا بی‌خیال PS5 شدند یا باز خودشون یه سودی روی سودی که سایر همکارایی که به دلال دسترسی دارند می‌گیرند و کنسول رو برای مشتری‌ها تهیه می‌کنند.

جدا از واردکنندگانی که پلی استیشن 5 راه به سختی به ایران می‌رساند و مشکل کمبود موجودی کنسول در سطح جهانی، یک موضوع مهم دیگر هم باعث شده تا قیمت پلی استیشن 5 به شکل عجیبی بالا برود. در حال حاضر صدور ویزا و مسافرت به امارات متحده عربی از هر زمان دیگری سخت‌تر است و به همین خاطر هم دسترسی این واردکنندگان به همان بازار محدود دوبی هم بسیار محدود شده و آن‌ها به سختی می‌توانند بارهای خود را به مرزهای ایران برسانند.

PS5 2 1024x575 ویجیاتو: چرا پلی استیشن 5 در بازار ایران غیر منطقی گران است؟ اخبار IT

یعنی این واردکنندگان هم مجبور هستند که موجودی پلی استیشن 5 خود را از بازار سیاه‌های دبی و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس با قیمتی بالاتر از ۵۰۰ دلار تامین کنند و هم سختی‌های گرفتن ویزای امارات باعث شده تا ترانزیت کنسول‌ها به ایران به شدت کم شده و در بسیاری از موارد تنها به موارد مسافرتی و قاچاق محدود شود. در همه این‌ها هزینه‌های انتقال این کنسول‌ها به ایران، قیمت بالای سفر به امارت و ارزش پایین ریال در مقایسه با سایر واحدهای پولی منطقه باعث می‌شود تا قیمت پلی استیشن 5 از آن‌چه انتظار داریم کمتر شود.

برای درک بهتر این قضیه کافی‌ست نگاهی به قیمت ایکس باکس سری ایکس در بازار داخل داشته باشید. در حالی که سری ایکس و پلی استیشن 5 قیمت دلاری یکسانی دارند، اما پرچمدار جدید کنسول‌های مایکروسافت با قیمتی نزدیک به ۲۰ میلیون به فروش می‌رسد و تقریبا ۱۰ میلیون تومان از پلی استیشن 5 ارزان‌تر است.

قیمت منطقی سری ایکس در ایران هم نهایتا باید رقمی نزدیک به ۱۴ میلیون تومان باشد اما سختی وارد کردن کنسول در شرایط ویروس کرونا و بالا بودن هزینه وارد کردن کنسول باعث شده تا قیمت این کنسول هم به ۲۰ میلیون تومان برسد.

البته همان‌طور که گفتم از آن‌جایی که ایکس باکس سری ایکس و سری اس در بازارهای جهانی موجودی بسیار بیشتری از پلی استیشن 5 دارند، حداقل واردکنندگان می‌توانند با قیمت‌های منطقی‌تری خودشان کنسول‌ها را خریداری کنند. به جز این قضیه، به نظر می‌رسد که نجومی بودن قیمت پلی استیشن 5 دلیل مهم دیگری دارد که برای فهمیدن آن این بار سری به فروشگاه‌های شمال شهر واقع در خیابان شریعتی و خیابان ولیعصر شمال زدم.

PS5 6 1024x575 ویجیاتو: چرا پلی استیشن 5 در بازار ایران غیر منطقی گران است؟ اخبار IT

هوای این روزهای تهران حسابی سرد است و همین قضیه هم گردش من در شمال شهر برای رسیدن به پلی استیشن 5 را سخت‌تر کرده بود. در یک عصر بارانی با یک آمریکانو و سی دقیقه‌ای توقف در یکی از کافه‌های نزدیک به میدان تجریش، خودم را گرم کردم و برای پرسجو در مورد قیمت پلی استیشن جدید سری به فروشگاه‌های اطراف این میدان زدم.

قیمت پلی استیشن 5 در این منطقه هم فرق چندانی با توپخانه و چارسو ندارد اما هر از گاهی در بعضی از فروشگاه‌ها می‌توان چهره زیبا پلی استیشن 5 را دید. باید در نظر گرفت که پلی استیشن 5 با قیمت سی میلیون تومانی‌‌ای که دارد، در حال حاضر یک سرگرمی کاملا لاکچری محسوب می‌شود و به همین خاطر هم، بدنه اصلی مشتریان این کنسول در حال حاضر نمی‌توانند آن را بخرند و تنها عده خاصی سراغش می‌روند.

یکی از فروشندگان این منطقه شهر که خودش صاحب کالاهای مغازه نبود و در واقع با یک اسپانسر فروشگاه خودش را راه انداخته بود، موجودی پلی استیشن 5 نداشت اما سرش حسابی برای فروش ایکس باکس وان ایکس، پلی استیشن 4 و لوازم جانبی این کنسول‌ها داغ بود. او به من گفت که به جز سختی واردات و کمبود جهانی موجودی پلی استیشن 5، قیمت بالای این کنسول در ایران دلیل دیگری هم دارد:

وقتی که یه واردکننده یا نماینده‌هاش با این همه سختی بالاخره ویزا می‌گیره و از بازار سیاه می‌تونه یه تعداد محدودی کنسول وارد کنه، باید کنسول رو به یه رقمی بفروشه که ارزش این همه دردسر رو داشته باشه. چون با زحمت کمتر و همون پول می‌تونست پلی استیشن 4 یا اصلا یه سری کالای دیگه بیاره که هنوز هم خیلی خوب فروش می‌رند و پول در آوردن ازشون راحت‌تره. حالا که پلی استیشن 5 رو آورده، معلومه که با سود بیشتری اون رو می‌فروشه. اون‌هم وقتی که الان تنها مشتری‌های این کنسول، گیمرهای فوق لاکچری‌اند و زیاد عدد و رقم براشون مهم نیست و سریع می‌خواند با پلی استیشن 5 تو اینستاگرامشون عکس بذارند و به دوستاشون پز بدند.

همه این اتفاقات در کنارهم باعث شدند تا قیمت پلی استیشن 5 در حال حاضر رقمی نباشد که بیشتر گیمرها بتوانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند. پاندمی کرونا، سخت شدن واردات و کمبود موجودی کنسول باعث شده که حتی برای کنسول‌هایی که دلال‌ها از بازار سیاه کشورهای خارجی هم می‌خرند، یک بازار سیاه داخلی هم شکل بگیرد و قیمت‌ها سر به فلک می‌کشد.

PS5 Vigilog 1024x576 ویجیاتو: چرا پلی استیشن 5 در بازار ایران غیر منطقی گران است؟ اخبار IT

سونی قول داده که به‌زودی موجودی پلی استیشن 5 را به شدت افزایش دهد و احتمالا چند ماه آینده به خاطر واکسیناسیون برای مقابله با ویروس کرونا،‌ سفر به خارج از کشور و در نتیجه وارد کردن کنسول هم آسان‌تر خواهد شد. با باز شدن این دو گره، احتمالا قیمت این کنسول هم به شکل قابل مشاهده‌ای فروکش خواهد کرد. تا آن زمان هم بهتر است خودمان را با اخبار و ویدیوهای یوتیوبی پلی استیشن 5 و سری ایکس سرگرم کرده و خیال خرید این کنسول با قیمتی مناسب را از سرمان بیرون کنیم.

آیا شما موفق به خرید این کنسول شده‌اید؟ اگر شدید در بخش نظرات برایمان از تجربه خرید پلی استیشن 5 بنویسید. در ضمن در گزارش‌هایی دیگر حرف‌های بیشتری از وضعیت فروش کنسول‌های جدید مایکروسافت و سونی خواهم زد.ویجی‌لاگ: سوالات شما راجع به پلی استیشن 5

تماشای ویدیو از یوتیوب ویجیاتو

ویجیاتو: چرا پلی استیشن 5 در بازار ایران غیر منطقی گران است؟

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *