قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > محققان زشت ترین ارکیده جهان را کشف کردند-اخبار IT

محققان زشت ترین ارکیده جهان را کشف کردند-اخبار IT

گونه‌ای جدید از گیاه ارکیده که در ماداگاسکار کشف شده لقب زشت ترین ارکیده جهان را به خود اختصاص داد.

475 X 120 محققان زشت ترین ارکیده جهان را کشف کردند اخبار IT

سازمان باغ گاه‌شناسی سلطنتی کیو (Royal Botanic Gardens, Kew) به گونه‌ای جدید از گیاه ارکیده با نام علمی Gastrodia agnicellus لقب زشت‌ترین ارکیده جهان را داد. محققان می‌گویند گل‌های این ارکیده «کوچک، قهوه‌ای و زشت» هستند.

به گفته محققان G. agnicellus باری دیگر اهمیت محافظت از محیط زیست را گوشزد می‌کند، چرا که با وجود گذشت مدت زمان کوتاه از کشف آن یکی از گونه‌های در معرض خطر به شمار می‌رود. این گیاه قسمت اعظم عمر خود را زیر خاک می‌گذارند و در فصل تابستان (ماه‌های اوت و سپتامبر) برای گل و میوه دادن از گیاخاک (leaf humus) بیرون آمده و دوباره ناپدید می‌شود.

600x120 Digiato 2 محققان زشت ترین ارکیده جهان را کشف کردند اخبار IT
kerman motor محققان زشت ترین ارکیده جهان را کشف کردند اخبار IT Comp 1 1 1 2 1 محققان زشت ترین ارکیده جهان را کشف کردند اخبار IT
Botanists Have Found The Ugliest Orchid in The World 2 محققان زشت ترین ارکیده جهان را کشف کردند اخبار IT
G. agnicellus در حال گل دادن

گل‌های این ارکیده تنها ۱۱ میلیمتر طول داشته و رنگ آن‌ها از قهوه‌ای تا سفید متغیر است. G. agnicellus مثل اغلب ارکیده‌ها جزو گیاهان پایا (perennial) به شمار می‌رود یعنی تا سال‌ها عمر کرده و با قارچ‌ها همزیستی می‌کند. اغلب ارکیده‌ها فقط در آغاز زندگی برای تأمین مواد مغذی خود به همزیستی با قارچ‌ها وابسته هستند، اما G. agnicellus هیچ گونه سلولی برای فتوسنتز ندارد بنابراین در تمام طول عمر به قارچ‌ها وابسته است.

محققان در ابتدا تصور می‌کردند G. agnicellus رایحه مشمئزکننده‌ای داشته باشد چرا که گیاهان زشت اغلب با متصاعد کردن رایحه‌ای شبیه گوشت فاسد حشرات را جذب کرده و از آنها برای گرده افشانی استفاده می‌کنند، ولی ارکیده مورد بحث برخلاف انتظار رایحه‌ای «باطراوت و شبیه مرکبات» متصاعد می‌کند. محققان اضافه می‌کنند که هنوز نحوه گرده افشانی این گیاه را نمی‌دانند، اما ارکیده‌ها گیاهانی با قابلیت تطبیق‌پذیری بالا هستند بنابراین G. agnicellus احتمالاً با شیوه‌ای منحصر به فرد گرده افشانی کرده و زنده مانده است.

ارکیده یاد شده در منطقه‌ای کوچک در ماداگاسکار کشف شده و محققان معتقدند به خاطر افزایش کشاورزی و آتش سوزی در معرض خطر انقراض قرار دارد.

محققان زشت ترین ارکیده جهان را کشف کردند

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *