قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > بازسازی مغز یکی از قدیمی‌ترین دایناسورهای دنیا به صورت دیجیتالی-اخبار IT

بازسازی مغز یکی از قدیمی‌ترین دایناسورهای دنیا به صورت دیجیتالی-اخبار IT

با پیشرفت در حوزه فناوری دانشمندان می‌توانند به اطلاعات بیشتری درباره دایناسورها دست پیدا کنند. حالا پژوهشگران توانسته‌اند به صورت دیجیتال مغز یکی از قدیمی‌ترین دایناسورهای دنیا که بیش از ۲۰۰ میلیون سال پیش زندگی می‌کرده را بازسازی کنند.

475 X 120 بازسازی مغز یکی از قدیمی‌ترین دایناسورهای دنیا به صورت دیجیتالی اخبار IT

محققان دانشگاه «بریستول» به تازگی موفق به بازسازی دیجیتالی مغز دایناسوری به نام «تکودونتوسور» شده‌اند که طبق اعلام آن‌ها، اطلاعات بیشتری در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد. نتیجه کار پژوهشگران در ژورنال «Zoological Journal of the Linnean Society» به چاپ رسیده است.

تکودونتوسور که بیشتر با نام دایناسور بریستول شناخته می‌شود، ابعادی نزدیک به یک سگ بزرگ دارد و در دوره «تریاس پسین» زندگی می‌کرده. فسیل این دایناسور نزدیک به دو قرن پیش در بریستول کشف شد و به همین علت به آن دایناسور بریستول گفته می‌شود.

600x120 Digiato 2 بازسازی مغز یکی از قدیمی‌ترین دایناسورهای دنیا به صورت دیجیتالی اخبار IT
290x290 بازسازی مغز یکی از قدیمی‌ترین دایناسورهای دنیا به صورت دیجیتالی اخبار IT 290x290 5 بازسازی مغز یکی از قدیمی‌ترین دایناسورهای دنیا به صورت دیجیتالی اخبار IT

برای مدت طولانی تصور می‌شد این دایناسور تنها از گیاهان تغذیه می‌کند. حالا پس از دو قرن، دانشمندان توانسته‌اند با استفاده از نرم افزار تصویربرداری بدون آسیب به فسیل آن، به اطلاعات جدیدی دست پیدا کنند.

thecodontosaurus 1 resize md بازسازی مغز یکی از قدیمی‌ترین دایناسورهای دنیا به صورت دیجیتالی اخبار IT

محققان از تکنیک تصویربرداری و مدلسازی سه بعدی پیشرفته استفاده کرده‌اند. محقق ارشد این مقاله به نام «آنتونیو بالل» گفته:

«اگرچه مدت‌هاست مغز این دایناسور از بین رفته، اما این نرم افزار به ما اجازه داد که مغز و همچنین شکل گوش داخلی را از طریق ابعاد حفره‌های بجا مانده، بازسازی کنیم.»

این پژوهشگر در ادامه گفته:

«تحلیل‌ ما نشان می‌دهد بخش‌هایی از مغز که با ثابت نگه داشتن سر، چشمان و نگاه در هنگام حرکت مرتبط است، به خوبی رشد کرده‌اند. این موضوع می‌تواند به معنای آن باشد که تکودونتوسور برخی مواقع موجوداتی را شکار می‌کرده، اگرچه تحقیقات روی دندان‌ها از گیاهخواری آن خبر می‌دهند.»

thecodontosaurus 2 resize md بازسازی مغز یکی از قدیمی‌ترین دایناسورهای دنیا به صورت دیجیتالی اخبار IT

دانشمندان با بازسازی گوش داخلی توانستند میزان شنوایی این دایناسور را تخمین بزنند. نتایج بررسی‌ها نشان داد که حداکثر فرکانس شنوایی تکودونتوسور نسبتا بالا بوده و احتمالا می‌توانسته صدای حیوانات مختلف را تشخیص دهد. انتظار می‌رود در آینده فناوری باعث دستیابی به اطلاعات بیشتری درباره دایناسورها شود.

بازسازی مغز یکی از قدیمی‌ترین دایناسورهای دنیا به صورت دیجیتالی

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *