قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ویجیاتو: آیا به حضور بازیگران هالیوودی در The Game Awards نیازی است؟-اخبار IT

ویجیاتو: آیا به حضور بازیگران هالیوودی در The Game Awards نیازی است؟-اخبار IT

مراسم اهدای جوایز بازی‌های ویدیویی سال ۲۰۱۲ که آن زمان بخشی از مجموعه Spike بود و VGA نام داشت، اولین مراسمی بود که به صورت زنده تماشا کردم. سرعت اینترنت‌ها در آن زمان به حدی رسیده بود که بتوان رویدادهای این شکلی را استریم کرد و البته سال مهمی هم حساب می‌شد. با همه دوستان نزدیکم شرط بسته بودم که The Walking Dead جایزه بهترین بازی سال را می‌برد.

اما برنده شدن واکینگ دد تنها بخش دوست‌داشتنی مراسم آن سال نبود. در کنار خود بازی‌ها و مراسم، لیست کاملی از بازیگران و خوانندگان معروف هالیوودی که در آن زمان شیفته بیشتر آن‌ها بودم، هیجان بیشتری را به مراسم تزریق می‌کرد. از اجرای زنده لینکین پارک که مثل خیلی از نوجوان‌های دیگر آن زمان طرفدار شماره یک‌شان بودم تا نیل پاتریک هریس دوست‌داشتنی، جسیکا آلبا جذاب و ساموئل ال‌جکسونی که تقریبا می‌دانست چطوری مراسم را میزبانی کند.

spike 2012 video game awards 17 w620 ویجیاتو: آیا به حضور بازیگران هالیوودی در The Game Awards نیازی است؟ اخبار IT

از همه اینا مهم‌تر، حضور این سلبریتی‌ها دلیل خوبی بودند تا به بقیه نشان دهم که بازی‌های ویدیویی چقدر اهمیت دارند و آن سرگرمی بچگانه‌ای نیست که تصورش را می‌کنند. اگر بازی فقط برای بچه‌هاست پس چرا برخی از معروف‌ترین سلبریتی‌های دنیا در آن حضور دارند؟ اما حالا بعد از گذشت ۸ سال، مطمئن نیستم چون گذشته چنین باوری داشته باشم.

مراسم گیم اواردز امسال هم با رهبری جف کیلی با وجود کرونا به صورت آنلاین هفته دیگر برگزار می‌شود و آنطور که بر می‌آید، امسال هم افراد مهم زیادی از مدیوم‌های دیگری به خصوص سینما در رویداد حضور دارند، حتی به نظر می‌رسد بیشتر از سال گذشته. تا به الان که این مطلب را می‌نویسم، حضور گل گدوت (Gal Gadot)، بری لارسون (Brie Larson) و استیون اسمیت در مراسم تایید شده است. اما حضور این افراد واکنش منفی قابل توجهی از سمت گیمرها را هم برانگیخته است. بیشتر آن‌ها از این گلایه می‌کنند که تا وقتی خود صنعت بازی چهره‌های شاخص و مهمی دارد،‌ چه نیازی به حضور سلبریتی‌هاست؟ آیا تروی بیکر یا کوجیما هم مگر در اسکار حضور دارند؟

نزدیکی بیشتر سینما و ویدیو گیم

با توجه به اتفاقات چند سال اخیر، راستش سوال آخری که در مقدمه از سوی جماعت ناراضی مطرح کردم، موضوعی است که دیگر آن را چندان هم بعید نمی‌دانم. بازی‌های ویدیویی و مدیوم سینما همیشه با یکدیگر در تعامل بوده‌اند، از فیلم‌هایی که از روی بازی‌های ویدیویی اقتباس شده‌اند تا عکس آن که البته معمولا به نتیجه بهتری منجر شده است.

cyberpunk 2077 keanu reeves youre breathtaking e1605345769320 ویجیاتو: آیا به حضور بازیگران هالیوودی در The Game Awards نیازی است؟ اخبار IT

اما این تعامل در چند سال اخیر شدت بیشتری به خود گرفته است. به بازی‌های یکی دو سال اخیر نگاهی کنید، کیانو ریوز به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین بازیگران هالیوودی در مهم‌ترین بازی سال به عنوانی کاراکتری کلیدی حضور دارد. مدس میکلسن و نرمان ریدس به ترتیب شخصیت منفی و اصلی آخرین ساخته کوجیما بودند و به نظر می‌رسد عصر تازه‌ای از حضور بازیگران در بازی‌ها آغاز شده است.

برای همین اگر این موضوع را در نظر بگیریم، اتفاقا حضور این سلبریتی‌ها از هر زمان دیگری توجیه‌پذیرتر است. حتما هم نیازی نیست این قضیه فقط در مورد بازیگرانی صادق باشد که در بازی‌ها حضور داشته‌اند. بله، گل گدوت را تا به امروز در بازی‌ها ندیده‌ایم اما شاید علت حضورش در مراسم اصلا همین است. حتی اگر باز هم قرار نیست یک بازی ابر قهرمانی جدید معرفی شود، باز هم نزدیک شدن این دو مدیوم بهم به نظرم اتفاق جالبی است که می‌تواند خوبی‌ها و بدی‌های خودش را داشته باشد، موضوعی که محمدرضا و سعید پیش‌تر در دو مقاله کامل به آن پرداخته بودند.

سلبریتی‌هایی که هیچی از بازی نمی‌دانند

مراسم VGA سال ۲۰۱۲ را که در مقدمه در موردش صحبت کردم، به یاد می‌آورید؟ اگر بخواهم صادق باشم، حضور جسیکا آلبا تنها برای یک ۳۰ ثانیه اول جذاب بود. اینکه بازیگر مورد علاقه‌ات به روی صحنه مراسم مورد علاقه‌ات بیاید، خبر خوبی است اما به شرطی که بلافاصله به سرگرمی شماره یک شما توهین نکند.

EoVwe3kUcAEQ3b w620 ویجیاتو: آیا به حضور بازیگران هالیوودی در The Game Awards نیازی است؟ اخبار IT

نمی‌دانم چرا اما در هیچ جایی از اینترنت فایل ویدیویی این صحبت‌ها دیگر موجود نیست. اما تا جایی که حافظه‌ام یاری می‌کند، جسیکا در حالتی که به نظر می‌رسید چندان نرمال نباشد به شکلی عجیب و توهین‌آمیز با افرادی که برایش دست می‌زدند و سوت می‌کشیدند صحبت کرد و به یکی از هایلایت‌های عجیب مراسم آن سال تبدیل شد.

بیشتر بخوانید:

چنین اتفاقاتی زمانی می‌افتد که تنها هدف آوردن چنین سلبریتی‌هایی استفاده از آن‌ها برای بزرگ‌تر کردن مراسم و دادن چهره‌ای رسمی‌تر به آن است. انگار که میزبان برنامه با خود فکر کرده باشد بهتر است یک هنرپیشه بسیار معروف به برنامه دعوت کنم و اهمیتی هم ندارد او در طول عمرش یک بار هم کنترلر هیچ کنسولی را به دست نگرفته باشد.

خبری در اینترنت پیدا نکردم یا در بیوگرافی خاصی به چشمم نخورد که گل گدوت علاقه‌ای به بازی‌های ویدیویی داشته باشد. اما حضور جسیکا آلبایی که می‌دانیم طرفدار برخی از قدیمی‌ترین بازی‌های تاریخ است، هم اینطور از آب در آمد. برای همین بخش مهمی از این انتقادها به حضور نه چندان معقول این بازیگرها و خواننده‌ها بر می‌گردد که نمی‌توان چندان منکر آن شد.

يادداشت تکمیلی:

من هم زمانی از این مساله شاکی بودم که چرا علی دایی برای اکران خصوصی فیلم مطرب به سینما کوروش رفته و یا جاستین بیبر به فلان مراسم سینمایی می‌رود. اما این شکایت رفته رفته از افکار من رخت بر بست چرا که در هر حال وجود هنرمندان در عرصه مراسم‌های هنری را موضوع بدی نمی‌دانم. صنعت گیم یکی از صنایع میلیاردی دنیاست ولی چهره عوامل فعال در این صنعت برای بسیاری از خود گیمرها نیز ناشناخته است.

ما کاراکترها را می‌شناسیم همانطور که در سینما چهره بازیگران را بیشتر می‌شناسیم. بازیگران و خوانندگان سوپر استارهایی هستند که چهره‌هایشان می‌تواند به دیده شدن یک موضوع کمک کند. همین هم می‌شود که برای فلان زلزله یک چهره هنری قد علم می‌کند و کلی پول کمک جمع‌آوری می‌کند و در عرض چند ساعت این پول جور می‌شود. مردم به این چهره‌های آشنا اعتماد دارند و آنها را دوست دارند؛ پس چرا از بازیگران برای دیده شدن یکی از مهمترین مراسم‌های سال استفاده نکنیم؟ مراسمی که دقیقا اسکار گیمرها است ولی با این وجود اندازه اسکار دیده نمی‌شود.

نباید به این فکر کرد که دنیای گیمرها برای خودشان است و دنیای موسیقیدانان برای خودشان و دنیای بازیگران نیز مختص خودشان و الی آخر، تمامی این افراد هنرمندانی هستند که در کنار هم صنعت سرگرمی دنیا را شکل می‌دهند. حضور بازیگران در مراسم گیم اواردز به بیشتر دیده شدن این مراسم کمک می‌کند و البته که بهتر است در این زمینه از بازیگرانی که با مقوله گیم آشنایی دارند استفاده شود. بازیگرانی که در بازی‌ها نقش آفرینی کرده‌اند و یا خودشان گیمر هستند بهترین گزینه‌هایی می‌توانند باشند که پا به بزرگترین مراسم گیم دنیا می‌گذارند چرا که با این جهان آشنایی دارند. این بازیگران می‌توانند سفیرانی برای صنعت گیم باشند و اهمیت زیاد آن را به افرادی که گیمر نیستند و یا هنوز مقوله گیم را چندان جدی گرفتند هم نشان دهند.

چه بخواهیم چه نخواهیم، هنوز هم سینما بسیار جدی‌تر از گیم گرفته می‌شود اما کیست که بتواند ادعا کند که به عنوان مثال قسمت دوم Last Of Us و یا Ghost Of Tsushima از بسیاری از آثار سینمایی، لحظات باشکوه‌تری ندارد؟ گرفتن جشن این شکوه در کنار چهره‌های شناخته‌شده‌تر مردمی، اتفاق خوش یمنی است که تصور می‌کنم به صنعت گیم از لحاظ گوناگونی کمک می‌کند. بده بستان‌های بین سینما و گیم و مرز باریک این دو هنر، هر روز جدی‌تر می‌شود. این بحث مقاله مفصل جداگانه‌ای می‌طلبد اما همین نکته بسنده می‌کنم که حضور بازیگران در مراسم‌های رسمی این صنعت، موضوعی جذاب و کاملا مثبت (لااقل از دیدگاه من) است.

آرش – دبیر سینما

آیا چهره‌های سرشناس دنیای بازی هم حضور دارند؟

اولین پاسخی که زیر توییت جف کیلی در توییتر دیدم، به نظرم اصلی‌ترین و منطقی‌ترین دلیل برای روی خوش نشان ندادن به چنین خبرهایی است. این کاربر در پیام کوتاه خود نوشته:

پس اصلا کسی مربوط به حوزه بازی هم تو مراسم حضور داره یا همه رو از مدیوم‌های دیگه آوردی؟ عجیبه که این مراسم «اسکار بازی‌ها» به حساب میاد وقتی که خود اسکار افرادی که مربوط به دنیای سینما نیستن رو به مراسم نمیاره.

جف کیلی هم در پاسخ به این پیام نوشته است:

خیلی از افراد حوزه بازی هم در این مراسم حضور دارن، همین امروز صبح خبر حضور تروی بیکر رو دادیم و افراد زیاد دیگه‌ای هم باقی موندن. تازه به غیر از تمام نامزدها و ارائه دهنده‌های تریلرهای بازی‌ها. در The Game Awards همه می‌تونن بیان و این صنعت رو جشن بگیرن.

صنعت گیم صدها و هزاران فعال شناخته شده و معروف دارد که برای حضور در مراسم خودشان اولویت بیشتری دارند. تازه چنین رویدادهایی فرصتی ‌بی‌نظیر برای آشنا شدن گیمرها با برخی از آن چهره‌هایی هم است که تا به امروز به هر دلیلی چندان شناخته نشده‌اند. اگر همانطور که جف کیلی ادعا می‌کند،‌ فعالین مهم حوزه بازی در گیم اواردز حضور داشته باشند، به نظرم ایرادی ندارد که هنرپیشه‌ها هم با حضورشان هم به مراسم چهره گسترده‌تری دهند و هم پیوند بین سینما و بازی را محکم‌تر کنند.

EoaBqwrVgAAtMT  w620 ویجیاتو: آیا به حضور بازیگران هالیوودی در The Game Awards نیازی است؟ اخبار IT

اما اگر قرار باشد که بیشتر مجری‌ها و ارائه دهندگان مراسم از مدیومی به غیر از خود بازی باشند و فلان بازیگر محبوب جایزه بهترین بازی سال را اعلام کند، آن وقت قطعا یک جای کار می‌لنگد.

تا جمعه صبر کنیم

در هر صورت تا روز جمعه و شروع خود مراسم گیم اواردز نمی‌توان به درستی در مورد چنین رویکردی نظر داد. از آنجایی که مراسم امسال کاملا آنلاین و بدون حضار است، حداقل حدس می‌زنم سخنرانی‌ها و صحبت‌ها کمی از پیش آماده‌تر باشد و خبری از آن اظهار نظرهای عجیب و غریب نباشد.

نظر شما در مورد حضور بازیگرها و افراد معروف حوزه‌های دیگری چون سینما در مهم‌ترین مراسم اهدای جوایز بازی‌های ویدیویی چیست؟ به نظرتان حضور آن‌ها توجیهی دارد یا مخالف آن هستید؟ دیدگاه‌های خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

ویجیاتو: آیا به حضور بازیگران هالیوودی در The Game Awards نیازی است؟

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *