قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > چین مدعی دستیابی به برتری کوانتومی شد؛ ۱۰ میلیارد بار سریعتر از Sycamore گوگل-اخبار IT

چین مدعی دستیابی به برتری کوانتومی شد؛ ۱۰ میلیارد بار سریعتر از Sycamore گوگل-اخبار IT

دانشمندان چینی مدعی توسعه کامپیوتری کوانتومی شده‌اند که برخی محاسبات خاص را ۱۰۰ تریلیون برابر سریعتر از قدرتمندترین سوپرکامپویترهای دنیا انجام می‌دهد.

475x120 G10 چین مدعی دستیابی به برتری کوانتومی شد؛ ۱۰ میلیارد بار سریعتر از Sycamore گوگل اخبار IT

آژانس خبری «شینهوا» چین مدعی است این نمونه اولیه کامپیوتر کوانتومی، تا ۷۶ فوتون را در الگوریتم شبیه سازی استاندارد نمونه برداری بوزون گاوسی شناسایی می‌کند که دستاوردی قابل توجه محسوب می‌شود. در صورتی که این ادعا صحت داشته باشد، چینی‌‌ها به مزیت محساباتی خیره‌کننده‌ای در دنیای کامپیوتر دست یافته‌اند که از آن با نام برتری کوانتومی (Quantum Supremacy) یاد می‌شود.

این نقطه عطف که گوگل هم مدتی قبل مدعی دستیابی به آن شده بود، به معنی انجام وظایفی توسط کامپیوترهای کوانتومی است که دستگاه های عادی از پردازش آنها عاجزند. در کامپیوترهای معمولی برای ذخیره داده و انجام محاسبات از بیت های صفر و یک استفاده می شود اما در کامپیوترهای کوانتومی به این منظور کیوبیت یا کوانتوم بیت به کار برده می شود. کیوبیت در واقع یک سیستم کوانتومی-مکانیکی دو حالته است که با برخورداری از خاصیت برهم‌نهی می تواند همزمان دارای مقادیر صفر و یک باشد.

600x120 Digiato 1 چین مدعی دستیابی به برتری کوانتومی شد؛ ۱۰ میلیارد بار سریعتر از Sycamore گوگل اخبار IT
Cloud home 290x290 1 چین مدعی دستیابی به برتری کوانتومی شد؛ ۱۰ میلیارد بار سریعتر از Sycamore گوگل اخبار IT 265x265 9X چین مدعی دستیابی به برتری کوانتومی شد؛ ۱۰ میلیارد بار سریعتر از Sycamore گوگل اخبار IT

quantum comp head 800x400 چین مدعی دستیابی به برتری کوانتومی شد؛ ۱۰ میلیارد بار سریعتر از Sycamore گوگل اخبار IT

سیستم‌های کوانتومی هنوز مراحل اولیه رشد خود را سپری می‌کنند اما کشورهای مختلف به خوبی از پتانسیل‌های عظیم آنها برای ایجاد تحول عمیق در زمینه هایی نظیر هواشناسی، مدل سازی شیمی و فیزیک و رمزنگاری آگاهند و بر سر آن رقابت دارند. سیستم جدید چینی‌ها نیز در این زمینه با کامپیوترهای کوانتومی گوگل، آمازون و مایکروسافت رقابت کرده و به یکی دیگر از زمینه‌های رقابتی چین و آمریکا تبدیل می‌شود.

سال گذشته کامپیوتر کوانتومی Sycamore گوگل توانست محاسباتی که سریعترین کامپیوتر روی زمین برای انجام آن به ۱۰ هزار سال زمان نیاز دارد را در مدت ۲۰۰ ثانیه انجام دهد. آنطور که محققان چینی ادعا می‌کنند، سیستم آنها محاسبات را ۱۰ میلیارد بار سریعتر از Sycamore گوگل انجام می‌دهد که از سرعت حیرت‌آور آن حکایت دارد.

چین مدعی دستیابی به برتری کوانتومی شد؛ ۱۰ میلیارد بار سریعتر از Sycamore گوگل

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *