قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > نحوه دریافت خسارت افت قیمت خودرو در تصادفات رانندگی-اخبار IT

نحوه دریافت خسارت افت قیمت خودرو در تصادفات رانندگی-اخبار IT

در تصادفات رانندگی بین دو خودرو در اغلب موارد خسارات جزئی یا کلی به خودرو وارد می‌شود. گاهی این خسارات آنقدر جزئی است که با صرف کمترین وقت و هزینه قابل جبران بوده و به بدنه اتومبیل ضرر چندانی وارد نمی‌کند.

475x120 G10 نحوه دریافت خسارت افت قیمت خودرو در تصادفات رانندگی اخبار IT

اما در مواقعی که خودرو صفر یا گران قیمت باشد و خسارت وارده باعث ضرر چشمگیری به خودرو شده باشد، در اصطلاح به غیر از لزوم تعمیر و بازسازی قسمت آسیب دیده، ماشین دچار افت قیمت نیز می‌شود. افت قیمت خودرو در اصلاح به این معناست که صاحب خودرو اگر بخواهد بعد از تصادف خودرو خود را به فروش برساند، نسبت به قبل از تصادف ضرر چشمگیری خواهد کرد.

افت ارزش قیمت خودرو، شامل هرگونه خودرویی نمی‌شود و در حال حاضر خودروهای صفر به طور عرفی تا 5 سال ساخت، خودروهای خارجی (حتی با سال ساخت بالاتر) و خودروهای خاص که مثلا عتیقه باشند، شامل حال این موضوع می‌شوند.

600x120 Digiato 1 نحوه دریافت خسارت افت قیمت خودرو در تصادفات رانندگی اخبار IT
265x265 9X نحوه دریافت خسارت افت قیمت خودرو در تصادفات رانندگی اخبار IT 290x290 1 نحوه دریافت خسارت افت قیمت خودرو در تصادفات رانندگی اخبار IT

افت ارزش قیمت خودرو، اتوماتیک مطرح نمی‌شود و مالک خودرویی که مدعی افت ارزش شده باید به دادگاه مراجعه کند و تقاضای پرداخت افت قیمت را داشته باشد. برای آغاز این روند بایستی به دفاتر خدمات قضایی مراجعه و شکایت را تنظیم کرد.

برای دریافت افت ارزش قیمت خودرو، لازم است که درخواست کننده، طبق گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی در ایجاد تصادف رانندگی مقصر نباشد.

تعیین میزان افت ارزش خودرو با کارشناس است. هر یک از طرفین که به نظر کارشناسی اعتراض داشته باشند باید درخواست کارشناسی مجدد کرده و البته هزینه کارشناسی را پرداخت کنند. طبیعتا در اینجا منظور از کارشناس، کارشناس رسمی دادگستری است.

 نحوه دریافت خسارت افت قیمت خودرو در تصادفات رانندگی اخبار IT

هیچ بیمه‌ای تعهد به پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو را ندارد و پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو بر عهده شخص مقصر تصادف است. بنابراین برای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت ماشین باید به راننده مقصر حادثه مراجعه کرد.

گفته شده که برخی کارشناسان معیار خودروهای متعارف که در باب خسارت خودرو چند سالی است قانونی شده و در آن همه خسارت خودروهای خارجی از سوی بیمه پرداخت نمی‌شود را در کارشناسی خود داخل کرده و کمتر از حد واقعی، افت ارزش را برآورد می‌کنند. این موضوع را باید با اعتراض اصلاح کرد چرا که این دو موضوع به هم ارتباطی ندارد.

در نهایت اینکه در صورت محکومیت به پرداخت هر مبلغی در دادگاه می‌توانید ادعای اعسار کرده و آن را پرداخت نکنید البته به شرط اینکه ادعای اعسار یا به عبارت ساده‌تر، «نداری» شما، برای دادگاه اثبات شود.

همانطور که می‌دانید اصولا پرداخت خسارت سوانح رانندگی و سوانحی که آسیبی به شخص ثالثی وارد کند، برعهده بیمه است. از آنجا که تمام دارندگان خودرو به موجب قانون بیمه اجباری شخص ثالث مصوب 1395، موظف به بیمه کردن وسیله نقلیه خود هستند، در خصوص خسارت بدنی وارد شده به خودرو مشکلی از جهت پرداخت وجود نخواهد داشت و از بیمه شخص مقصر حادثه پرداخت می‌شود. اما هیچ بیمه‌ای تعهد به پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو را ندارد و پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو بر عهده شخص مقصر تصادف است. بنابراین برای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت ماشین باید به راننده مقصر حادثه مراجعه کرد.

نحوه دریافت خسارت افت قیمت خودرو در تصادفات رانندگی

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *