چهارشنبه , 20 ژانویه 2021
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > کارایی واکسن کرونا آکسفورد ۷۰ درصد اعلام شد-اخبار IT

کارایی واکسن کرونا آکسفورد ۷۰ درصد اعلام شد-اخبار IT

واکسن کرونا آکسفورد توانسته از بروز علائم کووید-۱۹ در ۷۰ درصد افراد جلوگیری کند که نسبت به شرکت‌های رقیب یعنی مدرنا و فایزر کمتر است.

475x120 G10 کارایی واکسن کرونا آکسفورد ۷۰ درصد اعلام شد اخبار IT

تعداد بالایی واکسن کرونا در سراسر جهان در حال توسعه هستند و در حالی که واکسن فایزر و مدرنا به اثربخشی ۹۵ درصد دست پیدا کرده‌اند، واکسن آکسفورد که با همکاری «آسترازنکا» توسعه پیدا کرده، کارایی ۷۰ درصد دارد. این موضوع یک پیروزی و یک شکست محسوب می‌شود.

واکسن کرونا آکسفورد نسبت به دو نمونه دیگر ارزان‌تر است و راحت‌تر می‌توان آن را نگهداری و توزیع کرد، بنابراین می‌توان به سادگی آن را به کشورهای مختلف فرستاد. در صورتی که این واکسن مورد تایید قرار بگیرد، نقش مهمی در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بازی خواهد کرد.

600X120 Digiato کارایی واکسن کرونا آکسفورد ۷۰ درصد اعلام شد اخبار IT
320 320 کارایی واکسن کرونا آکسفورد ۷۰ درصد اعلام شد اخبار IT 265x265 9X کارایی واکسن کرونا آکسفورد ۷۰ درصد اعلام شد اخبار IT

با وجود اعلام کارایی ۷۰ درصد، اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد با تکمیل دوز، میزان محافظت به بیش از ۹۰ درصد می‌رسد. پژوهشگران آکسفورد یک فرایند عادی ۱۰ ساله توسعه واکسن را در مدت ۱۰ ماه انجام دادند.

معمار این واکسن، پروفسور «سارا گیلبرت» اعلام کرده:

«اعلامیه امروز ما را یک قدم به زمانی که می‌توانیم از این واکسن برای پایان دادن به ویرانی ناشی از ویروس کرونا استفاده کنیم، نزدیکتر می‌کند.»

دولت بریتانیا ۱۰۰ میلیون دوز از واکسن کرونا را پیش خرید کرده. هر فرد باید دو دوز واکسن دریافت کند، بنابراین می‌توان از آن‌ها برای مصونیت ۵۰ میلیون نفر استفاده کرد.

oxford coronavirus vaccine کارایی واکسن کرونا آکسفورد ۷۰ درصد اعلام شد اخبار IT

بیش از ۲۰ هزار نفر در آزمایش‌های واکسن آکسفورد شرکت کرده‌اند که نیمی از آن‌ها در بریتانیا و نیمی دیگر در برزیل قرار دارند. به ۳۰ نفر دو دوز از این واکسن تزریق شده و ۱۰۱ نفر تزریق ساختگی دریافت کردند. حالا محققان از اثربخشی ۷۰ درصدی آن خبر می‌دهند.

زمانی که به داوطلبان دو دوز کامل تزریق شد، اثربخشی واکسن برابر ۶۲ درصد بود. با این وجود وقتی یک دوز کم و یک دوز کامل به افراد تزریق شد، این اثربخشی به ۹۰ درصد رسید. هنوز علت این اختلاف بالا مشخص نیست. این موضوع نشان می‌دهد که آکسفورد با توزیع تعداد بالای واکسن احتمالا می‌تواند به اثربخشی ۹۰ درصد دست پیدا کند و افراد باید میزان کمتری واکسن دریافت کنند.

در حالی که کارایی ۷۰ درصد نسبت به محصولات شرکت‌های رقیب تقریبا ناامیدکننده است، هر واکسنی که اثربخشی بالای ۵۰ درصد داشته باشند، یک پیروزی در مبارزه با ویروس کرونا محسوب می‌شود. این واکسن در ۹۹ درصد داوطلبان پادتن تولید می کند. واکسن کرونا آکسفورد را می‌توان در دمای یخچال نگهداری کرد که یک مزیت بزرگ نسبت به دمای منفی ۷۰ درجه واکسن فایزر و منفی ۲۰ درجه موردنیاز واکسن مدرنا محسوب می‌شود.

کارایی واکسن کرونا آکسفورد ۷۰ درصد اعلام شد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *