چهارشنبه , 25 نوامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > دانشمندان برای نخستین بار موفق به معکوس‌سازی روند پیری در انسان شدند-اخبار IT

دانشمندان برای نخستین بار موفق به معکوس‌سازی روند پیری در انسان شدند-اخبار IT

از گذشته‌های دور یکی از آرزوهای دیرینه بشر یافتن راز جاودانگی و متوقف کردن روند پیری بوده است. دانشمندان در آخرین تحقیقات خود موفق شدند با افزایش طول تلومرها، روند پیر شدن سلول‌ها را تا حدی معکوس کنند.

475x120 G10 دانشمندان برای نخستین بار موفق به معکوس‌سازی روند پیری در انسان شدند اخبار IT

در مطالعه تحقیقاتی دانشمندان، 26 داوطلب شرکت کردند. شرکت کنندگان به مدت سه ماه، هر هفته پنج جلسه 90 دقیقه‌ای در اتاقک فشار اکسیژن «هایپرباریک» (hyperbaric) قرار می‌گرفتند. انجام این کار باعث شد برخی از تلومرهای سلول‌های آنها تا 20 درصد افزایش طول پیدا کند.

چنین افزایش طولی برای تلومر واقعا حیرت انگیز است و محققان تاکنون نتوانسته‌‌اند به چنین موفقیتی دست پیدا کنند. با توجه به اینکه آزمایش با تعداد محدودی داوطلب انجام شده، دانشمندان مصر هستند که آزمایش‌های دیگری را با تعداد افراد بیشتری تکرار کنند.

600x120 Digiato 2 دانشمندان برای نخستین بار موفق به معکوس‌سازی روند پیری در انسان شدند اخبار IT
Comp 1 1 1 2 1 دانشمندان برای نخستین بار موفق به معکوس‌سازی روند پیری در انسان شدند اخبار IT 320 320 دانشمندان برای نخستین بار موفق به معکوس‌سازی روند پیری در انسان شدند اخبار IT

Scientists claim to have partially reversed the cellular aging process دانشمندان برای نخستین بار موفق به معکوس‌سازی روند پیری در انسان شدند اخبار IT

با این وجود به نظر می‌رسد که اکسیژن درمانی هایپرباریک می‌‌تواند بر افزایش طول تلومر‌ها تاثیرگذار باشد. «شیر افراتی» محقق ارشد این پروژه و استاد دانشکده پزشکی و علوم اعصاب در مورد اینکه چطور چنین ایده‌ای به ذهن آنها رسیده است، توضیح می‌دهد:

«ناسا آزمایشی روی دو قلوها انجام داد و یکی از آنها روی زمین و دیگری به فضا فرستاده شد. بررسی‌ این دو قلوها نشان داد که طول تلومر آنها تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارد. ما نیز به این نتیجه رسیدیم که تغییرات محیطی می‌تواند روی طول تلومرها تاثیرگذار باشد و از همین ایده در آزمایش‌‌های اولیه کمک گرفتیم.»‌

در انتهای کروموزوم‌ها دنباله‌ای از جنس DNA وجود دارد که به آن تلومر می‌گویند. تلومر وظیفه محافظت از کد DNA موجود در ژنوم را به عهده داشته و در فرآیند پیر شدن نقش دارد.

طول تلومر با هر بار تقسیم شدن سلول‌ها، کوتاه و کوتاه‌تر می‌شود. اگر این فرآیند کوتاه‌تر شدن تلومر متوقف شود، می‌توان امید داشت که روند پیری متوقف خواهد شد. اکنون با افزایش طول تلومر، دانشمندان در تلاش هستند روند معکوس پیری را طی کنند.

دانشمندان برای نخستین بار موفق به معکوس‌سازی روند پیری در انسان شدند

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *