سه‌شنبه , 1 دسامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > نتیجه تحقیق جدید: ورزش کردن با ماسک تأثیری در جذب اکسیژن ندارد-اخبار IT

نتیجه تحقیق جدید: ورزش کردن با ماسک تأثیری در جذب اکسیژن ندارد-اخبار IT

مطالعات جدید نشان می‌دهند استفاده از ماسک حین ورزش کردن تأثیر منفی بر جذب اکسیژن در افراد سالم نمی‌گذارد.

475x120 G10 نتیجه تحقیق جدید: ورزش کردن با ماسک تأثیری در جذب اکسیژن ندارد اخبار IT

محققان دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو تأثیرات استفاده از ماسک را بر قلب، رگ‌های خونی و ریه‌ها حین فعالیت‌های فیزیکی بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که اکثر افراد می‌توانند حین ورزش ماسک بزنند چرا که پوشیدن آن خللی در نفس کشیدن ایجاد نمی‌کند.

«سوزان هاپکینز» (Susan Hopkins)، فیزیولوژیست دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو می‌گوید:

600x120 Digiato 2 نتیجه تحقیق جدید: ورزش کردن با ماسک تأثیری در جذب اکسیژن ندارد اخبار IT
marto opz3 1 نتیجه تحقیق جدید: ورزش کردن با ماسک تأثیری در جذب اکسیژن ندارد اخبار IT 265x265 9X نتیجه تحقیق جدید: ورزش کردن با ماسک تأثیری در جذب اکسیژن ندارد اخبار IT

«ممکن است برخی افراد حس کنند نفس کشیدن با ماسک حین ورزش کردن سخت‌تر است، ولی در حقیقت تأثیر ماسک بر عملکرد تنفس و گازهایی مثل اکسیژن و دی‌اکسید کربن موجود در خون و دیگر پارامترهای فیزیولوژیکی، در اغلب موارد ناچیز است.»

محققان برای گرفتن چنین نتیجه‌ای تحقیقات فعلی در رابطه با تأثیر ماسک‌های مختلف بر عملکرد دستگاه تنفسی و قلب حین ورزش کردن را بررسی کرده و تأثیر ماسک‌های مختلف از جمله پوشش‌های پارچه‌ای، ماسک‌های جراحی، N95 و ماسک‌های اکسیژن صنعتی بر تنفس را بررسی کردند.

GettyImages 1251775434 1 1024 نتیجه تحقیق جدید: ورزش کردن با ماسک تأثیری در جذب اکسیژن ندارد اخبار IT

محققان می‌گویند تحقیقات آنها نشان می‌دهد که استفاده از ماسک توسط افراد سالم برای ورزش کردن با وجود محدودیت جزئی که ماسک در جریان هوا به وجود می‌آورد، تأثیر قابل توجهی بر عملکرد ریه‌ها و جذب اکسیژن نمی‌گذارد.

ممکن است افراد حین ورزش کردن با ماسک دچار تنگی نفس (Dyspnea) شده یا احساس ناراحتی کنند. «هاپکینز» در این مورد می‌گوید:

«پوشیدن ماسک افراد را معذب می‌کند. ممکن است حس کنید تنفس کمی سخت‌تر شده. شما باید هوای گرم‌تر و کمی غنی‌تر از دی‌اکسید کربن را تنفس کنید. ماسک داشتن حین ورزش می‌تواند سبب عرق کردن صورت و داغ شدن آن شود. ولی این‌ها همه به حس شما ربط پیدا می‌کنند و تأثیری بر عملکرد قلبی ریوی در افراد سالم ندارند.»

محققان می‌گویند افراد سالم جوان و پیر فارغ از جنسیت می‌توانند برای ورزش کردن ماسک بزنند، ولی اشاره می‌کنند که افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی ریوی شدید به خاطر افزایش احتمال وقوع تنگی نفس نباید برای ورزش کردن از ماسک استفاده نکنند.

نتیجه تحقیق جدید: ورزش کردن با ماسک تأثیری در جذب اکسیژن ندارد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *