قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > اخترشناسان یک دهانه سه‌گانه جدید روی مریخ کشف کردند-اخبار IT

اخترشناسان یک دهانه سه‌گانه جدید روی مریخ کشف کردند-اخبار IT

مریخ در عمر ۴.۶ میلیارد ساله خود با سیارک‌ها و دنباله‌دارهای زیادی برخورد کرده و اخیرا یک دهانه سه‌گانه جدید روی این سیاره سرخ کشف شده است.

475x120 G10 اخترشناسان یک دهانه سه‌گانه جدید روی مریخ کشف کردند اخبار IT

روی سطح مریخ بیش از ۴۳ هزار دهانه با ابعاد بزرگتر از ۵ کیلومتر به چشم می‌خورد و برخی از مناطق باستانی با ضربات بیشتری مواجه شده‌اند. در ارتفاعات باستانی این سیاره سرخ به نام «Noachis Terra» که نزدیک به ۴ میلیارد سال پیش برخوردهای سهمگینی را تجربه کرده، اخترشناسان یک دهانه سه‌گانه پیدا کرده‌اند که از سه حوضه تشکیل شده و با یکدیگر تداخل دارند.

این دهانه نسبت به سایر دهانه‌ها ابعاد نسبتا کوچکتری دارد به گونه‌ای که ابعاد کوچکترین و بزرگترین آن‌ها به ترتیب به ۲۸ و ۴۵ کیلومتر می‌رسد. پهنای برخی از دهانه‌های موجود در این منطقه به ۱۴۰ کیلومتر می‌رسد. در حال حاضر نمی‌دانیم این دهانه چگونه شکل گرفته و شاید یک برخورد مسئول چنین موضوعی باشد.

600x120 Digiato 1 اخترشناسان یک دهانه سه‌گانه جدید روی مریخ کشف کردند اخبار IT
320 320 اخترشناسان یک دهانه سه‌گانه جدید روی مریخ کشف کردند اخبار IT 290 290 اخترشناسان یک دهانه سه‌گانه جدید روی مریخ کشف کردند اخبار IT

Triple Carter Mars اخترشناسان یک دهانه سه‌گانه جدید روی مریخ کشف کردند اخبار IT

محققان به این موضوع اشاره می‌کنند که شاید این جسم پیش از برخورد با سطح مریخ به سه قطعه تقسیم شده. دهانه‌های دوگانه و سه‌گانه غیرمعمول هستند، اما برای اولین بار با چنین دهانه‌هایی روبه‌رو نمی‌شویم و در گذشته شاهد وجود آن‌ها روی مریخ و زمین بوده‌ایم، هرچند تمام آن‌ها به یک شکل ایجاد نشده‌اند.

Mars Express spies an ancient triple crater on Mars اخترشناسان یک دهانه سه‌گانه جدید روی مریخ کشف کردند اخبار IT

اخترشناسان در سال ۲۰۱۵ موفق به شناسایی یک دهانه سه‌گانه مشابه در «Elysium Planitia» شدند که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. در آن زمان دانشمندان اعلام کردند که چنین دهانه‌ای می‌تواند نتیجه برخورد یک سیارک باشد که با ورود به اتمسفر، شکسته یا اینکه یک سیارک کوچکتر در حال چرخش دور یک جفت باینری بزرگتر باعث ایجاد آن شده است.

ESP 039147 1940 2 اخترشناسان یک دهانه سه‌گانه جدید روی مریخ کشف کردند اخبار IT

برخی محققان از این موضوع خبر می‌دهند که دهانه‌های دوگانه به علت سیارک‌های دوگانه ایجاد شده‌اند یا اینکه یک جسم سنگی در تماس با سطح باعث شکل‌گیری این دهانه‌ها شده‌اند. تصور می‌شود که تنها حدود ۲ درصد از کل سیارک‌ها دارای دو یا چندین بدنه باشند که البته به معنای آن نیست که نمی‌توانند روی سطح سیاره‌ها تاثیر بگذارند.

سازمان فضایی اروپا اعلام کرده:

«یکی دیگر از احتمالات این است که در مقاطع زمانی مختلف، سه جسم متفاوت با سطح مریخ برخورد کرده‌اند و این دهانه به صورت تصادفی شکل گرفته است.»

در صورتی که این جسم ۴ میلیارد سال پیش با ورود به اتمسفر مریخ به سه قطعه تقسیم شده باشد، یعنی این سیاره سرخ در گذشته اتمسفر سخت‌تری نسبت به امروز داشته و می‌تواند نشان‌دهنده رطوبت و گرما نیز باشد.

اخترشناسان یک دهانه سه‌گانه جدید روی مریخ کشف کردند

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *