چهارشنبه , 25 نوامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ابداع روشی که مشاهده ماده تاریک با تلسکوپ‌های فعلی را ممکن می‌کند-اخبار IT

ابداع روشی که مشاهده ماده تاریک با تلسکوپ‌های فعلی را ممکن می‌کند-اخبار IT

گروهی از ستاره شناسان روشی ابداع کرده‌اند که به کمک آن می‌توان ماده تاریک را حتی با تلسکوپ‌های قدیمی دید.


475x120 G10 ابداع روشی که مشاهده ماده تاریک با تلسکوپ‌های فعلی را ممکن می‌کند اخبار IT

ستاره شناسان دانشگاه فناوری سوینبرن استرالیا (Swinburne University of Technology) می‌گویند در این روش به جای تمرکز بر ذرات ماده تاریک، به اثرات گرانشی آن توجه می‌شود. «Pol Gurri» نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید: «مثل این است که میزان باد را از روی حرکت‌های پرچم تشخیص دهید؛ باد را نمی‌توانید ببینید ولی حرکت پرچم به شما می‌گوید که قدرت وزش باد چقدر است.»

darkmattergalaxy031 768x513 ابداع روشی که مشاهده ماده تاریک با تلسکوپ‌های فعلی را ممکن می‌کند اخبار IT


mobit ir ابداع روشی که مشاهده ماده تاریک با تلسکوپ‌های فعلی را ممکن می‌کند اخبار IT


290dar290 ابداع روشی که مشاهده ماده تاریک با تلسکوپ‌های فعلی را ممکن می‌کند اخبار IT

انگاشت هنری از یک کهکشان که توسط اعوجاج گرانشی ناشی از ماده تاریک احاطه شده است.

در این تحقیق از تکنیکی به نام «همگرایی گرانشی ضعیف» (Weak Gravitational Lensing) استفاده شده که محققان بوسیله آن کهکشان‌های دور را رصد کرده و سپس منتظر عبور یک کهکشان دیگر از بین آن و زمین می‌مانند. در صورت وقوع این پدیده، امواج نور ساطع شده از کهکشان هدف به خاطر نیروی گرانش کهکشان مابین دچار خمیدگی می‌شوند. یکی از محققان دخیل در این تحقیق می‌گوید: «ماده تاریک به صورت جزئی تصویر جسمی که پشتش قرار دارد را تاب می‌دهد. این اثر تا حدی شبیه خواندن روزنامه از کف گیلاس است.»

از این تکنیک در گذشته نیز برای بررسی ماده تاریک استفاده شده، اما معمولاً برای استفاده از آن به تلسکوپ‌های بسیار دقیق با توانایی محاسبه شکل کهکشان‌های دور نیاز است. اما محققان حالا به جای تمرکز بر شکل کهکشان‌ها، بر چگونگی چرخش آن‌ها تمرکز کردند. «Gurri» در این رابطه می‌گوید: «چون از حرکت احتمالی ستاره‌ها و گازها در داخل کهکشان‌ها اطلاع داریم، می‌توانیم به طور تقریبی شمایل یک کهکشان را تخمین بزنیم. با اندازه گیری میزان کج شدگی تصاویر کهکشان، می‌توانیم از میزان ماده تاریک آگاه شویم.»

محققان می‌گویند به کمک این تکنیک می‌توان بوسیله تلسکوپ‌های قدیمی مثل تلسکوپ دانشگاه ملی استرالیا که قطر آینه آن ۲.۳ متر است نیز برای «دیدن» ماده تاریک با دقت بالا استفاده کرد.

ابداع روشی که مشاهده ماده تاریک با تلسکوپ‌های فعلی را ممکن می‌کند

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *