قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ویجیاتو: تستر بازی کیست و چه وظایفی دارد؟-اخبار IT

ویجیاتو: تستر بازی کیست و چه وظایفی دارد؟-اخبار IT

600 100 vigiato v2 ویجیاتو: تستر بازی کیست و چه وظایفی دارد؟ اخبار IT

تا به اینجا، خاطرات زیادی را برایتان روایت کرده‌ام. اما این مطلبی که امروز برایتان می‌نویسم، از زبان من نه بلکه از زبان یکی از هم‌کلاسی‌هایم است. هم‌کلاسی که دو سال قبل او را در یکی از کلاس‌های بازی‌سازی ملاقات کرده بودم.

مطالب قبلی آموزش بازی‌سازی:

یادم است استاد آن کلاس از همه بچه‌ها در مورد کار و هدفشان در بازی‌سازی می‌پرسید و این هم‌کلاسی‌ام، با من و من گفت که تستر بازی است ولی دوست دارد بیش‌تر با مبانی بازی‌سازی آشنا شود تا در کارش موفق‌تر باشد. همان اول بعد از شنیدن حرف‌هایش کمی جا خورده بودم، چون بار اولی بود که در مورد تست در توسعه بازی و اینجور مسائل می‌شنیدم. وقتی کلاس تمام شد، منتظرش ایستادم تا کمی بیش‌تر در مورد تست بازی از او سوال کنم.

301696 789df1b52e758734b7836e9bad6674ad62df0634 1024x593 ویجیاتو: تستر بازی کیست و چه وظایفی دارد؟ اخبار IT

با اینکه هنوز کمی من و من در حرف‌هایش بود ولی دید بازتری در مورد تسترهای بازی به من داد که باعث شد امروز به فکر نوشتن این مطلب بیوفتم. زیاد از کار و آینده شغلی کارش مطمئن نبود اما متوجه شدم که اگر افرادی مثل او در صنعت بازی نباشند، بازی‌ها پر از باگ و اشکال خواهند بود و هرگز پیشرفت نخواهند کرد.

ابتدا خیلی مختصر در مورد کارش توضیح داد: ما باگ‌ها و اشکالات بازی‌ها را پیش از انتشار رسمی بازی در می‌آوریم تا بازی بعد از انتشار به مشکل نخورد و مشکلات کمتری داشته باشد. از او خواستم که خیلی کامل‌تر و مفصل‌تر کارش و وظیفه‌هایی را که باید انجام دهد، شرح دهد. او هم کامل برایم گفت که تسترها چند بخش دارند و چندین وظیفه مختلف را انجام می‌دهند.

نسخه بتا

ابتدا در مورد نسخه بتا توضیح داد. نسخه‌ای از بازی که پیش از عرضه بازی به تسترها داده می‌شود تا بتوانند اشکالات و نواقص آن را همانند یک پلیر معمولی ولی با دقت بیش‌تری پیدا کنند و آن را به‌ سازندگان بازی گزارش دهند.

1558291505 474 ویجیاتو: تستر بازی کیست و چه وظایفی دارد؟ اخبار IT

تست سازگاری

تسترها در این قسمت بهم‌ریختگی‌های مرحله‌ها، جایگذاری اشیا در محیط، سازگاری کاراکتر با محیط، رابط کاربری، باگ‌های موجود در این قسمت و میزان لذت پلیر از بازی را پیدا می‌کنند و به سازندگان گزارش می‌دهند تا آن‌ها را برطرف کنند.

تست امنیتی

تسترهایی که بخش امنیتی را تست می‌کنند، باید کاملا قسمت‌هایی که مربوط به هک شدن، سیستم پرداخت‌های درون برنامه‌ای و رمزنگاری است را پیدا کنند و روش‌های دور زدن آن‌ها را بفهمند. همچنین در قسمت‌هایی که پلیر ممکن است اطلاعات و داده‌هایش را از دست دهد را بیابند و به برنامه‌نویس تحت سرور تیم اطلاع دهند.

تست صدا و گرافیک

در این بخش همان‌طور که از نامش مشخص است، قسمت‌های صوتی و تصویری بازی تست می‌شود. باگ‌های گرافیکی که شاید خیلی ریز باشند یا کیفیت تصاویر که در پلتفرم‌های متفاوت، ممکن است فرق کند. جلوه‌های صوتی که ممکن است در سخت‌افزارهای مختلف، متفاوت شنیده شود یا دچار اشکال باشد.

hello lightbulb XC3fq ffXRI unsplash scaled 1 1024x683 ویجیاتو: تستر بازی کیست و چه وظایفی دارد؟ اخبار IT

تست فنی

تست فنی یکی از مهم‌ترین و سخت‌ترین قسمت‌های تست است. شما حتی در بازی‌های بزرگ هم می‌بینید که گاهی بازی دچار باگ فنی می‌شود یا روی سخت‌افزار به خوبی اجرا نمی‌شود. پیدا کردن برخی باگ‌های کدنویسی و سخت‌افزاری از وظایفی است که بر عهده تستر است.

تست کارایی

بازی‌ها روی سخت‌افزارهای مختلف، سرعت جرا و فریم ریت متفاوتی دارند. اگر بازی دچار لگ باشد یا در قسمت‌هایی با سرعت خوبی اجرا نشود تستر باید آن را به سازندگان اطلاع دهد تا آن را درست کنند.

تست تطابق

در این قسمت تسترها باید کاملا با قوانین پابلیشر، پلتفرم‌های قابل عرضه، بازار عرضه و کشوری که در آن قرار است عرضه شود آشنا باشند. مثلا برخی بازی‌ها امکان انتشار در ایران را ندارند و تسترها باید در صورت مشاهده به سازندگان اطلاع دهند که دچار مشکل نشوند. در واقع در این بخش، انگار در موازین حقوقی محتسب هستند!

IMG 1903 719x513 1 ویجیاتو: تستر بازی کیست و چه وظایفی دارد؟ اخبار IT

تست کاربردی

در این قسمت که تقریبا قسمت مورد علاقه تسترهاست، آن‌ها باید تمام مراحل و ماموریت‌ها را با دقت و از راه‌های مختلف رد کنند و اشکالاتی را که در دیزاین و چینش مراحل وجود دارد، پیدا کنند. حتی گاهی می‌توانند اشکالات سیستم‌های دیزاین را نیز به اطلاع سازندگان برسانند.

تست گروهی

در این قسمت فقط یک تستر بازی را تست نمی‌کند و هدفش پیدا کردن باگ نیست. بلکه جمعیتی آماری حدود 20 تا 30 نفر بازی را تست می‌کنند و این تست کردن صرفا تجربه‌ای همانند یک پلیر معمولی است تا حس و حال بازی را پیدا کنند و بتوانند از آن آمار درستی به‌دست آورند.

پلتفرم‌های مختلف

همچنین تسترها باید بازی را روی پلتفرم‌های مختلف امتحان کنند؛ پلی‌استیشن، پی‌سی، موبایل و غیره. حتی گاهی هر بازی را روی چندین گوشی مختلف با مشخصات سخت‌افزاری متفاوت امتحان می‌کنند تا متوجه اشکالات آن در هر پلتفرم بشوند.

best mobile games june 2018 2100x1200 1 1024x576 ویجیاتو: تستر بازی کیست و چه وظایفی دارد؟ اخبار IT

شخصیت‌های مختلف

تسترها کل بازی و هر مرحله را با تمام کاراکتر‌های مختلف بازی، بازی می‌کنند تا از کارایی و درست کار کردن اجزای همه آن‌ها مطمئن شوند.

محاسن کار

قطعا هر کاری محاسن و معایبی دارد. از خوبی‌های تستر بازی بودن می‌توان به حقوق و امکانات خوبی که در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد اشاره کرد. همچنین تستر بودن برای کسانی که عاشق صبح تا شب بازی‌کردن هستند و از تکرار بازی‌ها خسته نمی‌شوند مثل یک بهشت محسوب می‌شود! زیرا هم بازی می‌کنند و هم پول می‌گیرند.

علاوه بر این‌ها آن‌ها پیش از هر پلیر معمولی بازی را می‌بینند و بازی می‌کنند که این به خودی خود می‌تواند هیجان‌انگیز و جالب باشد.

Light gun survival horror arcade game 1024x768 ویجیاتو: تستر بازی کیست و چه وظایفی دارد؟ اخبار IT

معایب کار

تست بازی می‌تواند مانند هر شغل دیگری خسته‌کننده و چالش‌برانگیز باشد. تسترها زمان زیادی را باید روی یک بازی بگذارند و گاهی شب‌ها تا دیروقت مشغول بازی باشند تا عیب‌هایش را پیدا کنند.

علاوه بر زمان‌ و انرژی‌گیر بودن این شغل، این کار دقت خیلی خیلی بالایی می‌خواهد تا بتوان عیب‌های ریزی را که از سازندگان متوجه نشده‌اند و از آن چشم‌پوشی کرده‌اند، پیدا کنند.

گاهی تستر‌ها باید یک مرحله تکراری را بارها تکرار کنند که این خود کاری خسته‌کننده است. یک ماموریت را شاید صدبار با شکل‌های مختلف رد کنند و تازه بار صدم متوجه اشکالی در آن شوند.

why is mobile gaming thriving 800x533 1 ویجیاتو: تستر بازی کیست و چه وظایفی دارد؟ اخبار IT

در نهایت، هم‌کلاسی‌ام ساعتش را نگاه کرد و گفت که دیرش شده و باید برود. از گفتگو با او و پیدا کردن این تجربه جدید، خیلی خوشحال شده بودم، پس از او تشکر و خداحافظی کردم. بعد از اینکه رفت، تا ساعت‌ها به این شغل تازه در صنعت بازی‌ها و اهداف بلندمدتی که می‌توانست برای کارش در نظر بگیرد، فکر کردم و با خودم گفتم؛ پسر! تستر بودن، واقعا کار بااهمیت و پر مشغله‌ای است!

ویجیاتو: تستر بازی کیست و چه وظایفی دارد؟

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *