قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > چرا برخی افراد در سنین جوانی دچار سفیدی مو می‌شوند؟-اخبار IT

چرا برخی افراد در سنین جوانی دچار سفیدی مو می‌شوند؟-اخبار IT

برخی از افراد در سنین جوانی و حتی نوجوانی دچار سفیدی مو می‌شوند. اما چرا چنین اتفاقی رخ می‌دهد؟ به گفته یک متخصص پوست و مو، عامل اصلی سفیدی زودرس موها به ژنتیک ربط دارد و عوامل دیگری نیز در آن نقش دارند.


475x120 G10 چرا برخی افراد در سنین جوانی دچار سفیدی مو می‌شوند؟ اخبار IT

دکتر جنیفر چوالک (Jennifer Chwalek)، متخصص پوست و مو می‌گوید یکی از دلایل اصلی سفید شدن رنگ مو با بالا رفتن سن، ژنتیک است. به گفته او رنگ موی ما توسط نوع رنگدانه مو (Hair Pigment) تعیین می‌شود. این رنگدانه در ساقه مو تولید شده و دو نوع دارد: یوملانین (Eumelanin) و فئوملانین (Pheomelanin). یوملانین در افرادی که موی سر آن‌ها مشکی و تیره‌تر است تولید شده و فئوملانین در افرادی که موهای بلوند و قرمز دارند ساخته می‌شود.

opt  aboutcom  coeus  resources  content migration  mnn  images  2017  04  gray hair roots dce5db8a2e8a48ed86187beb12f1c1fc چرا برخی افراد در سنین جوانی دچار سفیدی مو می‌شوند؟ اخبار IT


265x265 9X چرا برخی افراد در سنین جوانی دچار سفیدی مو می‌شوند؟ اخبار IT


Cloud home 290x290 چرا برخی افراد در سنین جوانی دچار سفیدی مو می‌شوند؟ اخبار IT

چوالک می‌گوید سلول‌های ریشه مو در پی سوخت و ساز کمی هیدروژن پراکسید ترشح می‌کنند که توسط آنزیمی به نام «کاتالاز» به آب و اکسیژن تبدیل می‌شود. با بالا رفتن سن، سطح کاتالاز کاهش پیدا کرده و در نتیجه هیدروژن پراکسید در ریشه مو انباشه می‌شود. این ماده به «ملانوسیت» یا همان سلول تولیدکننده رنگدانه مو آسیب زده یا آن را از بین می‌برد.

اما چرا برخی از افراد در سنین نوجوانی و جوانی موهایشان سفید می‌شود؟ چوالک می‌گوید افرادی که قبل از سن ۲۰ سالگی دچار سفیدی مو می‌شوند، به وضعیتی به نام «سفیدی زودرس مو» (PGH) دچار هستند که عامل اصلی آن ژنتیک است. به گفته او این اختلال یک ژن خاص به نام «فاکتور تنظیم‌کننده شمارهٔ ۴ اینترفرون» (IRF4) را هدف قرار می‌دهد که در تنظیم و تولید ملانین یا رنگدانه مو نقش دارد. چوالک می‌گوید این اختلال می‌تواند تمام موهای سطح بدن را دچار سفیدی زودرس کند.

پزشک یاد شده به نقش استرس در سفید شدن مو نیز اشاره کرده و می‌گوید استرس سبب تخریب اکسیداتیو (Oxidative) در بدن شده و تحقیقات متعدد آن را به بسیاری از سندرم‌های پیری زودرس ربط داده‌اند. بنابراین استرس، استرسی که سبب تخریب اکسیداتیو می‌شود، ممکن است به ملانوسیت‌ها آسیب زده و سبب سفید شدن زودهنگام موها شود.

چوالک می‌گوید سیگار کشیدن نیز احتمالاً به خاطر نقش داشتن دود آن در بروز آسیب اکسیداتیو در بدن و تأثیر مخرب بر سلول‌های تولیدکننده رنگدانه سبب سفیدی زودرس موها می‌شود. او پیروی از رژیم غذایی مناسب و بدون کمبود و کاهش استرس را دو عامل تأثیرگذار در جلوگیری از سفیدی زودرس مو می‌داند.

چرا برخی افراد در سنین جوانی دچار سفیدی مو می‌شوند؟

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *