قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > محققان علت علاقه پشه به خون انسان را کشف کردند-اخبار IT

محققان علت علاقه پشه به خون انسان را کشف کردند-اخبار IT

محققان به منظور آگاهی از علت علاقه پشه‌ها به مزه خون انسان متوجه شدند عصب‌های درون نیش این جاندار پس از تماس با ترکیبات به خصوصی در خون فعال شده و مکانیزم مکیدن را شروع می‌کنند.


G10 475x120 1 محققان علت علاقه پشه به خون انسان را کشف کردند اخبار IT

محققان به منظور کشف دلیل علاقه پشه‌ها به خون، نوع ماده (یعنی آن‌هایی که نیش می‌زنند) را با ترکیبات مختلف آزمایش کردند. محققان ترکیبات شیرین مثل نکتار و همچنین ترکیباتی حاوی برخی از اجزای تشکیل دهنده خون انسان را با پشه‌ها آزمایش کردند. محققان دریافتند پشه‌ها توانایی مزه کردن و نوشیدن نکتار را داشته ولی آن را مثل خون با اشتیاق نمی‌مکند.

How mosquitoes can suck your blood without you noticing w600 محققان علت علاقه پشه به خون انسان را کشف کردند اخبار IT


99 07 15 A محققان علت علاقه پشه به خون انسان را کشف کردند اخبار IT


320 320 محققان علت علاقه پشه به خون انسان را کشف کردند اخبار IT

«Leslie Vosshall»، از محققان دانشگاه راکفلر (The Rockefeller University) و یکی از نویسندگان این مقاله می‌گوید: «پشه ماده پس از سوراخ کردن پوست خون را آنقدر با ولع می‌مکد که برخی اوقات  مویرگ‌ها متلاشی می‌شوند. پشه‌ها این رفتار را به ویژه برای مکیدن خون بروز می‌دهند.»

محققان پس از آزمایش ترکیبات مختلف حاوی خون دریافتند که ترکیبات مختلف درون خون عصب‌های موجود در نیش پشه را فعال می‌کنند. برخی عصب‌ها توسط نمک و برخی دیگر توسط شکر فعال می‌شوند، اما نحوه فعال شدن آن‌ها حین تماس با خون واقعی کاملاً متفاوت است. به گفته محققان حتی استفاده از خون مصنوعی و ترکیب آن با گرما و دی اکسید کربن موجود در هوا که مکیده شدن خون از قربانی را به پشه نشان می‌دهد نیز این موجود را فریب نمی‌دهند.

اما با فراهم‌آوری ترکیبات کامل خون که شامل گلوکز (شکر)، نمک، بی‌کربنات سدیم و آدنوزین تری‌فسفات می‌شود، پشه‌ها با اشتهای زیاد شروع به مکیدن آن کردند. درون نیش پشه عصب‌های مختلفی برای هر کدام از ترکیبات خون وجود دارد که پس از فعال شدن همه آن‌ها با هم، پشه وجود خون واقعی را درک کرده و با ولع شروع به مکیدن می‌کند.

این تحقیق جالب توجه نشان می‌دهد که نیش پشه‌ها توانایی «مزه کردن» ترکیبات مختلف را داشته و به قول محققان در واقع «یک سرنگ است که می‌تواند خون را مزه کند.»

محققان علت علاقه پشه به خون انسان را کشف کردند

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *