سه‌شنبه , 1 دسامبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟-اخبار IT

ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟-اخبار IT

vigiato 600.100 ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

هر آخر هفته احتمالا وقت بیشتری برای تفریح و سرگرمی خواهید داشت و در زمانی که احتمالا در قرنطینه خانگی به سر می‌برید و یا امتحاناتتان تمام شده و اوقات فراغت تابستانی آغاز شده، چه تفریحی سالم‌تر و بهتر از فیلم دیدن؟ اما تصمیم به فیلم دیدن خودش یک بخش ماجراست و جواب پرسش چه فیلمی ببینیم؟ هم مشکل دیگر و اساسی ماجرا؛ مشکلی که سعی کردیم در این مطلب پیشنهاد فیلم، آن را حل کنیم. در این سلسله مطالب می‌خواهیم با توجه به سلیقه سینمایی شما آثاری را برای فیلم بهتر دیدن به شما پیشنهاد دهیم و امیدوار باشیم این راهنما راست کارتان باشد.

چند مساله را قبل از خوانش این مطلب اما در نظر بگیرید. اول از همه باید بگویم که قحطی فیلم در دوران کرونا بیداد می‌کند و این مساله به بخش معرفی فیلم روز لطمه اساسی وارد کرده به طوری که واقعا گاهی فیلم درخور توجهی برای این بخش پیدا نمی‌شود. باید در نظر بگیرید که فیلم‌های روزی که معرفی می‌شوند گاهی صرفا به مذاق علاقه‌مندان آن ژانر بخصوص خوش می‌آیند و نمی‌توانند در دسته یک فیلم پیشنهادی قرار بگیرند اما از قدیم گفته‌اند کاچی به از هیچی!

برای حل این مشکل باید بگوییم ما در هر ژانر دو فیلم معرفی می‌کنیم، یکی فیلم روز و جدید بوده و دیگری فیلم خوب و شاخصی در این ژانر که شاید از دستتان در رفته باشد و بازبینی مجدد آن بتواند حال خوبی به شما اعطا کند. فیلم‌های بخش دوم تقریبا گارانتی و ضمانتنامه دارند! مساله بعد اینکه تقریبا امکان ندارد هر هفته با فیلم‌های خوبی در همه ژانرها روبرو باشیم ولی این دلیل نمی‌‌شود که طرفداران ژانرهای مختلف از دیدن آثار متوسط سبک و سیاق محبوب خود دست بکشند؛ معرفی فیلم‌ها می‌تواند طرفداران این ژانرها را قانع کند و سعی شده تا گزینه مناسب هفته در بخش اول (فیلم‌های جدید) معرفی شود. اما مساله سوم و آخر اینکه طبیعتا این پیشنهادات وحی منزل نیستند و سلیقه سینمایی افراد بسیار متفاوت است اما گارانتی نود درصدی کیفیت را از سوی تیم ویجیاتو برای اکثریت و طرفداران ژانرهای متفاوت سینمایی دارند.

ترسناک

The Mortuary Collection

maxresdefault 44 ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

واقعا حیف است که بخاطر شیوع ویروس کرونا امسال در هالووین فیلم ترسناک قابل تاملی وجود ندارد تا دوستداران ژانر وحشت را با خود همراه کند. تقریبا تمامی آثار ترسناکی که قرار بود روانه اکران سینماها شوند تاخیر خورده‌اند و هالووین امسال سینما کمی تا قسمتی دست خالی به نظر می‌رسد.

با این حال غصه نخورید، در این برهوت محتوا هم می‌توان فیلمی پیدا کرد که در آستانه جشن هالووین کاربردی باشد و به دردتان بخورد. فیلم The Mortuary Collection می‌تواند وحشتی که باید در این روز به رگ‌هایتان تزریق شود را فراهم کند.

فیلمی کمتر دیده شده با وجود پتانسیل‌های قدرتمندی که درون خود دارد و به نظر می‌رسد که دوستداران ژانر وحشت می‌تواندن از این سورپرایز کوچک بیشتر از اینها بهره‌مند شوند. چهار داستان کوتاه در قالب یک فیلم که یک اثر اپیزودیک ترسناک را ارائه می‌دهد و اثر مشابهی که چندی پیش عرضه شد (کتاب خون) را می‌خورد چرا که بسیار بهتر از آن فیلم عمل می‌کند.

به قول امیر پریمی که این فیلم را برایتان در ویجیاتو به طور مفصل نقد و بررسی کرده، (می‌توانید در این لینک بخوانید) اگر به دنبال یک اثر ترسناک فانتزی و سرگرم‌کننده هستید، این فیلم خوراک سینمایی شما را تأمین می‌کند.

Drag Me To Hell

drag me to hell featured e1562852505963 ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

دقیقا برای همین روزهاست که در بخش معرفی فیلم ویجیاتو یک قسمت دوم در هر ژانر داریم تا اگر مانند هالووین امسال، سینمای جهان نسبتا دست خالی بود بتوانیم با نقبی به گذشته به مرور آثار برتر بپردازیم و یا مجددا آنها را نظاره‌گر شویم و یا با تجدید خاطره آنها یک طعم دلچسب سینمایی را از آن خود سازیم.

پس جبران سینمای وحشت را می‌توانید با فیلم سام ریمی با نام Drag Me To Hell انجام دهید، ریمی کسی است که سینمای وحشت را به خوبی می‌شناسد و فیلم معرفی شده در بخش قبلی را نیز به عنوان تهیه کننده پیش برده است.

Drag Me To Hell یک اثر ترسناک تخیلی است که بیش از ده سال از اکرانش می‌گذرد و متاسفانه در زمانه خودش هم چندان دیده نشد اما خوشبختانه دوستداران سینمای وحشت در همان سال حسابی آن را تحویل گرفتند. باید گفت Drag Me to Hell انصافا اثریست که می‌تواند دوستداران سینمای وحشت را میخکوب سازد.

فیلم دارای ضرباهنگ بالا و تنش زیادی است که هیجان زیادی دربیننده ایجاد میکند. سام ریمی از جلوه‌های ویژه زیادی استفاده نکرده است و به جای آن به سبک قدیم از گریم و ماسک استفاده کرده و همین باعث ایجاد هیجان بیشتری در فیلم شده است و به زیبایی فیلم خیلی کمک کرده است.

کارگردان با هوشمندی تمام توانسته در ایجاد حس همذات پنداری بیننده با شخصیت اول داستان موفق آمیز عمل کند. معمولا در فیلمهای ترسناک شخصیت پردازی خیلی خوب صورت نمی‌گیرد و با یک مشت آدم روبرو هستیم که کت بسته به کام مرگ و وحشت می‌روند و انگار تهی مغز هستند! وقتی شخصیت پردازی خوب نباشد هر چه قدر هم که تلاش شود تا صحنه های رعب آوری خلق شود؛ باز هم زیاد در بیننده حس ترس ایجاد نمی‌شود چون سرنوشت کاراکتر برای او مهم نیست و حماقت این شخصیت روی اعصاعب هم می‌رود.

اما باید اعتراف کرد ریمی توانسته در این فیلم این سنت اشتباه عمده آثار وحشت را بکشند و شخصیت پردازی مناسبی برای قهرمانش خلق کند و از این حیث بینده را کاملا درگیر داستان ماورایی وحشتناک خود بسازند.

اکشن

Bullets of Justice

REVIEW Bullets of Justice 1 ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

بیشترین ژانر سینمایی که بخاطر شیوع ویروس کرونا ضربه خورد البته نه ژانر وحشت بود و نه فیلم‌های کمدی بلکه قحطی آثار اکشن در این ایام بیداد می‌کند و هر هفته زمان رسیدن به معرفی فیلم اکشن هفته، شخصا عزا می‌گیرم که بتوانم فیلمی در خور به طرفداران این سبک سینما معرفی کنم.

نمی‌دانم چقدر با سینمایی که دنی ترژو در آن بازی می‌کند آشنایی دارید و فیلم‌های Machette این بشر را تماشا کرده‌اید یا نه. Bullets of Justice نه اینکه یک Machette دیگر باشد اما اثر اکشنی هم نیست که به اصطلاح هالیوودی تمام عیار باشد و به عنوان یک فیلم درجه B اکشن که کار خودش را خوب بلد است حساب می‌شود.

فیلم یک اثر دیوانه وار اکشن به حساب می‌آید که هیچ حساب و کتاب و قاعده‌ای در آن وجود ندارد. شاید فیلم از دیدگاه عده‌ای شبیه به فیلم‌های هندی اکشن تخیلی باشد ولی انصافا سبک و سیاق Bullets of Justice با آن نوع سینما فرق دارد و جنونی که در آن جاریست، حال و هوای بهتری دارد.

نباید به Bullets of Justice دیدگاه جدی داشت، این فیلم برای سرگرم شدن و خندیدن و مرور کردن سینمای اکشن در دوران کویری آن است و بس.

Training Day

training primary ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

روز تعلیم یک اثر اکشن درام پلیسی است که در سال 2001 به کارگردانی آنتونی فوکوآ و نویسندگی دیوید آیر ساخته شد. ستاره‎های اصلی این فیلم دنزل واشنگتن و ایتن هاک هستند و یکی از مهم‎ترین فیلم‎های واشنگتن محسوب می‎شود. داستان فیلم ماجرای دو مامور مبارزه با مواد مخدر طی 24 ساعت را نشان می‎دهد. این فیلم در گیشه بسیار موفق بود و توانست نظر مثبت منتقدان را به خود جلب کند. بازی متفاوت بازی عالی دنزل در نقش کارآگاه آلونزو هریس برای او جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اول را به همراه آورد.

سریالی از روی این فیلم ساخته شد که البته هیچ‌گاه نتوانست موفیت اثر سینمایی را تکرار کند و یکی از دلایل آن بی‌شک فقدان بازیگران هنرمند فیلم بخصوص دنزل واشنگتن در آن بود و بعد از یک فصل هم کنسل شد.

درام

After We Collided

Screen Shot 2020 07 27 at 10.03.48 AM ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

خب واقعیت اینست پس از اینکه در واتس پد کتابی به نام After گل کرد، من هم رفتم و چند صفحه‌ای از این کتاب را خواندم تا ببینم چه چیزی این همه تب و تاب کاربران این پلتفرم را داغ کرده است (واتس پد شبکه اجتماعی است که هر کس در آن می‌تواند کتاب و رمان و داستان کوتاه بنویسد و بقیه آن را بخوانند.)

After در واقع یک فن فیکشن از خوانندگان گروه وان دایرکشن است، یعنی که چه؟ یعنی نامهای شخصیت‌های داستان از اسامی این گروه خواننده گرفته شده و خصوصیات اخلاقی و ظاهری آنها نیز به چشم می‌آید. این نوع فن فیکشن نوشتن‌ها در سالهای اخیر باب شده و شاید جالب باشد بدانید که سری توایلایت هم به نوعی همینطوری نوشته شده است!

کتاب‌های After در واقع فانتزی عاشقانه اروتیک نویسنده‌اش هستند و این فانتزی به خوانندگان آن نیز سرایت کرده، خوانندگانی که دختر و پسرهای شانزده هفده تا بیست و خرده‌ای ساله را تشکیل می‌دهند. با ساخت فیلم اول و روی هوا ماندن پایان آن! مشخص بود که قرار است شاهد دومین فیلم هم باشیم (کتاب‌ها فعلا به پنج تا رسیدند!)

قسمت دوم هم مانند قسمت اول یک فیلم عاشقانه جوان پسندانه است و بار دیگر داستان عشق آتشین بین هاردین و تسا را به تصویر می‌کشد و مطمئنا می‌تواند هواداران فیلم اول و دوستداران سینمای عاشقانه جوان پسند را راضی کند. واقعیت اینست بازی‌ها همچنان ضعیف هستند و داستان یک قصه آبکی است، اما کسی هم انتظار خاصی ندارد!

Amélie

Amelie 0567 feature ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

ببینید اینطور بگویم که واقعا بعید است عاشق کاراکتر امیلی نشوید و این دختر عجیب و غریب را پس از تماشای داستان پرتلاطمش در ذهنتان به یاد نسپارید. همچنین بسیار دور زا ذهن است که موسیقی جاودان این اثر را نیز بتوانید تا مدتها از گوش خود برهانید و در کنار همه این موارد، چشم‌نوازی اثر از منظر سینماتوگرافی را نیز تا مدتها چشمانتان را اسیر خود خواهد کرد.

املی دختر پاریسی ساده و پاکی است که باورهای خودش را درباره‌ی عدالت دارد. او سعی می‌کند به آدم‌های دور و برش کمک کند و در این میان عشق را کشف می‌کند. این فیلم هم بدون تردید یکی از بهترین فیلم های رمانتیک جهان است.

یک فیلم سینمایی اروپایی متعلق به کشور فرانسه که در سطح بین‌المللی بسیار دیده شد و بازیگر آن را نیز بسیار مطرح‌تر از پیش ساخت. دیدن املی چه برای اولین بار باشد و چه چندمین بار، در همه حالت به شدت جذاب است.

کمدی

Hubie Halloween

hubie halloween main ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

سینمای کرونا زده جهان شاید در بخش وحشت کم آورده و نتوانسته هالووین زیاد ترسناکی را رقم بزند اما آدام سندلر از اینور جبران کرده و کاراکتر بامزه و احمقی به نام هیوبی را ساخته و در فیلم مخصوص هالووینی‌اش گنجانده است.

هالووین هیوبی یک فیلم کمدی به سبک آثار قدیمی آدام سندلر است و شاید بتوان روی آن برچسب یک کمدی سخیف را زد اما واقعیت اینجاست که سندلر و تیمی که او را همراهی می‌کنند بلد هستند چطور یک کمدی سخیف را هم آبرومندانه پیش ببرند.

هیوبی یک شخصیت احمق به تمام معناست و با یک قمقمه مسخره‌تر از مسخره که در داستانی مسخره‌تر از مسخره‌تر مسخره در شهرشان یعنی SALEM (که معروف به شهر وحشت در آمریکا است) گیر می‌افتد. سندلر در نقش هیوبی درست رفتار می‌کند و نشان می‌دهد که می‌تواند از بازی قدرتمند خود در Uncut Gems به راحتی روی ایفاگری یک کودن تمام عیار سوییچ کند.

برای بیشتر آشنا شدن با این فیلم و حال و هوای آن می‌توانید نقد فیلم را که در ویجیاتو برایتان نوشتیم در این لینک مطالعه کنید.

Scary Movies Collection

mdncePV ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

این هفته باید بچسبیم به وحشت چرا که به هر حال در ینگه دنیا مشغول برپا کردن جشن هالووین هستند و ما هم در اینور مرزها در حال مبارزه با کمبود روغن خوراکی و سرخ کردنی در بازار! بگذریم!

سری فیلم‌های Scary Movies جان می‌دهد برای زمانی که می‌خواهید از دنیا و تمام مشکلات آن رها شوید و خودتان را درگیر یک مشت فیلم کنید که از اول تا آخر در حال مسخره کردن دیگر فیلم‌های ترسناک و غیرترسناک هالیوودی هستند.

قسمت نخست این فیلم در سال 2000 ساخته شد و آثاری همچون جن گیز، جمعه سیزدهم، ماتریکس، درخشش، حس ششم، مظنونین همیشگی و پروژه جادوگر بلر راه سُخره گرفت.

یک سال بعد، یعنی در سال 2001 قسمت دوم این مجموعه ساخته شد که در آن به تمسخر آثاری همچون جن‌گیر، فراموش نشدنی، پولترگایست، هانیبال، مرد توخالی و فیلم سینمایی «آنچه در زیر است» پرداخته شد. طی سال‌های 2003 و 2006 دو قسمت دیگر از این مجموعه ساخته شد که هدف آن‌ها نیز همانند قسمت‌های پیشین بود و نهایتا در سال 2013 قسمت 5 اُم از این کالکشن به انتشار درآمد

با اینکه به نظر می‌رسد پرونده فیلم‌های Scary Movie بسته شده اما پنج‌گانه‌ای که از این فرنچایز باقی مانده به تنهایی می‌تواند یک آخر هفته بزرگسالانه و کمدی-ترسناک خلق کند و از آن جهت عبارت بزرگسالانه را اول آوردم که بدانید و آگاه باشید که این سری فیلمها به هیچ‌وجه به درد تماشا با والدین نمی‌خورد و حتما موقع تماشای آن به درجه بندی سنی آن دقت کنید.

جنایی – هیجان انگیز

Follow Me

No Escape Follow Me movie film horror escape room Moscow 2020 poster detail ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

ذکر این نکته ضروریست که این فیلم در سایتهای دانلود با نام دیگرش نیز شناخته می‌شود یعنی No Escape.

فیلم یک اثر تریلر ترسناک است که با دنیای امروزی که در آن زندگی می‌کنیم هم قرابت معنایی زیادی پیدا می‌کند و از این حیث تماشاگر امروزی می‌تواند با آن به شدت اخت بگیرد.

در این فیلم داستان یک شاخ مجازی را می‌بینیم! که می‌خواهد جشن ده سالگی ولاگ ساختن خود را برگزار کند (انشالله جشن ده سالگی ویجی لاگها را هم ما با شما می‌گیریم) و این جشن تبدیل به یک ماجرای خونین تمام عیار می‌شود.

این فیلم قرار بود روانه اکران شود ولی در نهایت به اکران آنلاین رضایت داد و حالا می‌توان داستان کول و دوست دخترش که شاخ‌های مجازی هستند و برای جشنشان به مسکو رفتند را سریع‌تر تماشا کرد.

اگر با پدیده اتاق‌های فرار حال می‌کنید (انبوهی از این اتاق‌ها در ویجیاتو معرفی شدند) و همچنین دلتان یک فیلم هیجان انگیز امروزی می‌خواهد می‌توانید روی این اثر حساب باز کنید و مطمئن باشید که رضایت نسبی‌تان را جلب خواهد کرد.

فیلم برای طرفداران سری Hostel نیز می‌تواند جالب توجه باشد و کمی تا قسمتی رنگ و بوی این سری را در سکانس‌های خود دارد.

Point Break

maxresdefault 1 14 ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

داستان فیلم از زمانی آغاز می‌شود که سلسله دزدی‌ها از بانک‌های کالیفرنیای جنوبی تبدیل به تیتر رسانه‌ها شده و گروهی خلافکار با ماسک‌های عجیبی که می‌زنند (تمامی این ماسک‌ها چهره روسای جمهور پیشین آمریکا است) توانستند به چندین بانک دستبردهای هنگفتی بزنند. یک پلیس برای اینکه بتواند راز این گروه خلافکار را حل کند در کالبد یک دزد و به عنوان جاسوس وارد یک گروه مظنون شده و دنیای دیوانه وار آنها را تجربه می‌کند.

فیلم ساخته کارتین بیگلو است (که به خاطر Hurt Locker اسکار را به خانه برده و همسر سابق جیمز کامرون نیز بوده) و یکی از بهترین آثار هیجان انگیز دهه نود است که کیانوریوز جوان در آن می‌تواند به شدت توجه گیمرها را (که این روزها منتظر رویت او در سایبرپانک هستند) به خود جلب کند.

فیلم یک اکشن صرفا هیجان انگیز نیست و روابط بین شخصیت‌ها و شخصیت پردازی در آن نیز غوغا به پا می‌کند به طوری که بعید است کاراکترهای ضد قهرمان فیلم را تا مدتها از یاد ببرید.

انیمیشن

Over the Moon

Over the moon ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

جدا از اینکه حتما سری به انیمیشن کوتاه جدید فروزن با نام Once Upon a Snowman بزنید و با داستان جانبی اولاف و به نوعی Origin این شخصیت آشنا شوید می‌توانید سری به انیمیشن جدید نتفلیکس بزنید. Over the Moon که داستان جالبی دارد و می‌تواند تا زمان عرضه کار جدید پیکسار یعنی Soul، دوستداران انیمیشن را به خود جذب کند.

این انیمیشن مستقیما با روح و روان و احساسات مخاطبش بازی می‌کند و انیمیشنی منحصر به فرد در نوع خود است و به هیچ وجه اسیر کلیشه‌های رایج انیمیشن‌ها نمی‌شود.

می‌توان فانتزی و اکشن این اثر را ترکیبی از آثار پیکسار و استودیو جیبلی با یکدیگر دانست و موسیقی جذاب آن را نیز کیف کرد. Over The Moon‌ اثریست که می‌تواند کوچکترها را کنار بزرگترها راضی نگه دارد و هر دو قشر را به پای خود بنشاند.

Lord Of The Rings

maxresdefault 2 9 ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

زمانی که بچه بودم یک VHS خریدم که نام انگشتر سحرامیز روی آن نقش بسته بود، پیش از آنکه پیتر جکسون بخواهد اقتباس شاهکار و عظیمش را از کتاب بی‌نظیر تالکین بساز، شاید حتی پیش از آنکه پیتر جکسون چنین ایده‌ای را در ذهنش پرورش دهد! تصاویر انیمیشن مرا مجذوب خود ساخت اما چیزی از آن نمیفهمیدم و بیخیالش شدم تا بعدها فهمیدم که اولین اقتباس سینمایی از ارباب حلقه‌ها را می‌دیدم و آن را هضم نمی‌کردم

در سالهای پایانی دهه هفتاد بود که این انیمیشن ساخته شد و باید بدانید که پیش از آن نیز انیمیشن هابیت (پیش درآمد ارباب حلقه‌ها) ساخته شده بود. انیمیشن Lord Of The Rings البته دنباله رسمی بر این انیمیشن به حساب نمی‌آید و قرار بود یک دوگانه باشد و از همین رو داستان آن کل کتاب اول و بخشی از کتاب دوم را فرا می‌گیرد.

دنباله این انیمیشن اما هیچ‌گاه ساخته نشد و به جای آن استودیو سازنده انیمیشن هابیت تصمیم گرفت که پایان بندی این اثر را در قالب انیمیشن Retrun Of The King بسازد. در واقع می‌توان گفت سه گانه انیمیشنی ارباب حلقه‌ها از هابیت شروع شده و به بازگشت پادشاه ختم می‌شود و همچنین سازنده اثر اول و آخر یکی هستند و اثر میانی یک کار مستقل به حساب می‌آید که متاسفانه در زمانه خود چندان که باید دیده نشد.

با اینکه این انیمیشن با بودجه ۴ میلیون دلاری خود توانست بیش از ۳۰ میلیون دلار در دنیا بفروشد و سود هنگفتی به دست بیاورد اما پاره‌ای از مشکلات باعث شد که هیچ‌گاه سازندگان این قسمت ادامه آن را نسازند. سازندگان این انیمیشن فضای بسیار تاریک‌تر و شبیه‌تری به کتب بزرگسالانه تالکین را خلق کرده بوند و با ترکیب لایواکشن و انیمیشن در بخشی سکانس‌ها توانسته بودند اثری به مراتب کمتربچه‌گانه‌تر نسبت به انیمیشن هابیت بیافرینند.

فانتزی

The Witches

merlin 178617204 127b4ec7 c930 40e5 8c48 119b7c3f8765 superJumbo ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

رولد دال را می‌شناسید؟ اگر نمی‌شناسید کار بدی می‌کنید و بهتر است زودتر با دنیای جادویی و فانتزی رولد دال و کتابهای به شدت جذابش آشنا شوید. رولد دال کسی بود که خیلی از کودکان دنیا را به کتابخوانی روی آورد (من جمله خود بنده) و داستان‌های جادویی‌اش تبدیل به قصه بچه‌ها شد.

با این وجود سینما چندان به رولد دال و آثارش بخت و اقبال نشان نداده و تک و توک آثار درخشانی از روی کتاب‌های او ساخته شده است. برخی از این آثار عبارتنداز آقای روباه شگفت انگیز و چارلی و کارخانه شکلات سازی و جیمز و هلوی غول پیکر.

کتاب جادوگرهای رولد دال یکی از آثار منحصر به فرد اوست که در دهه نود هم تبدیل به یک اثر سینمایی شد که به نوعی یک فیلم کالت به حساب می‌آید. بازسازی این فیلم در سال ۲۰۲۰ با بازی آن هاتاوی روانه اکران آنلاین شده و با اینکه چندان به خوبی فیلم کلاسیکش نیست ولی کماکان یک اثر فانتزی جذاب است که المان‌های ترسناکی هم برای کوچکترها در خود دارد.

Edward Scissorhands

scissorhands primary ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

ذهن خلاق تیم برتون را هر سینمابازی می‌شناسد و ادوارد دست قیچی یکی از شخصی‌ترین و احساسی‌ترین مخلوقات ذهن ناب اوست. جانی دپ در این فیلم نقش آفرینی بسیار جذابی از خود برجای می‌گذارد و ویونا رایدر نیز در کنار او یک شیمی قدرتمند را بین خودشان می‌سازد.

«ادوارد دست‌قیچی» چهارمین فیلم تیم برتون است که آن را از کودکی خودش برداشت کرده است. برتون این فیلم را بعد از فیلم Batman ساخت که به‌طور گسترده‌ای موفق شده بود. در این فیلم ادوارد پسری است که دستانش از تیغه‌هایی تشکیل شده و به تنهایی زندگی می‌کند و کسی او را دوست ندارد اما آشنایی او با یک زن از دهکده، کم کم احساسات پاک ادوارد را نشان می‌دهد.

علمی تخیلی

Monochrome: The Chromism

MV5BNDY1OThjMzItOWMzYi00ZmQ0LThkMTYtZTAzYzAwMGNjNmQwXkEyXkFqcGdeQXRyYW5zY29kZS13b3JrZmxvdw@@. V1  ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

فیلم از بودجه پایینی رنج می‌برد و همین مساله تبدیل به بزرگترین پاشنه آشیل فیلم شده وگرنه پتانسیل بسیار قدرتمند و جالبی در داستان فیلم نهفته است.

فیلم داستان شکار انسان را در دنیای پساآخرالزمانی روایت می‌کند و انسان‌ها را به چند گروه مختلف تقسیم کرده است که در آن برخی خونشان رنگی است و توسط دیگران شکار می‌شوند.

Monochrome قرار است آغازگر یک فرنچایز جدید باشد و دنباله‌های سینمایی و کمیک‌بوک‌هایی بر اساس دنیای پر پتانسیلی که در آن خلق شده در راه هستند هرچند اگر همین کمبود بودجه و امکانات فنی در ادامه نیز به چشم بیاید، آینده فرنچایز شدیدا به خطر می‌افتد.

The Day the Earth Stood Still

the day the earth stood still ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

ما هنوز به وجود زندگی در میان ستارگان دیگر امیدوار بودیم که در این فیلم فضایی، نسبت به وجود سلاح‌ اتمی هشدار داده شد. در فیلم روزی که دنیا از حرکت ایستاد، انسان‌ها اولین برخوردشان را با بیگانگان تجربه می‌کنند و یک سفینه فضایی نقره‌ای بزرگ در واشینگتن فرود می‌آید. موجودی که شبیه به انسان است، همراه با یک ربات غول‌پیکر به نام گورت روی عرشه ظاهر می‌شود و یک درخواست ساده را مطرح می‌کند: «انسان‌ها، انرژی اتمی‌ای را که توسعه داده‌اید کمی آرام کنید.»

هیچ‌کس از اینکه یک غریبه به آنها می‌گوید چه‌کار کنند، استقبال نمی‌کند. اوضاع زمانی که غریبه تغییر لباس می‌دهد و روی زمین، در میان مردم رفت‌وآمد می‌کند، بدتر می‌شود. خوشبختانه او در این اقدام دشوار ثابت‌قدم است و در نهایت موفق می‌شود هشدار لازم را به ما بدهد. رابرت وایز در فیلم خود از ماشین‌های پرزرق‌وبرق و جذاب استفاده می‌کند تا به مخاطبان بفهماند که جایگاه ما در مقایسه با دیگر موجودات تکامل‌یافته در جهان بسیار پایین است.

نسخه بازسازی شده این فیلم بعدها با هنرنمایی کیانوریوز روانه اکران شد که نتوانست تکرار موفقیت فیلم اصلی را به ارمغان بیاورد و شدیدا توصیه می‌شود که به سراغ فیلم کلاسیک بروید تا نسخه مدرنیزه شده آن.

تاریخی

The Trial of the Chicago 7

Trial of the Chicago 7 Embed07 ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

هیچ بعید نیست فیلم تاریخی که در این هفته دیدنش را به شما معرفی می‌کنیم برنده یک یا چندین اسکار و گلدن گلاب در سال پیش رو بشود. فیلمی خوش ساخت و به شدت جذاب که بعید است تماشاگرانش را راضی نگه‌ندارد.

این فیلم داستان هفت نفر را روایت می‌کند که بر اثر اتهامات مختلفی در حال محاکمه شدن هستند. این اتهامات همگی مربوط به شورش مراسم ملی دموکراتیک سال هزار و نهصد و شصت و هشت در شیکاگو ایلینوی است.

در واقع قصه این فیلم روایتگر داستان واقعی گروه شیکاگو هفت است؛ گروهی متشکل از هفت متهم به توطئه، شورش و سایر اتهامات مربوط به تظاهرات‌های ضد جنگ ویتنام و پادفرهنگ دهه ۱۹۶۰ که در شهر شیکاگو رخ داد.

فیلم از لحاظ بازیگری و مسائل فنی به شدت هنرمندانه ظاهر شده و کارگردان اثر که پس از سالها دوباره روی صندلی کارگردانی نشسته (آرون سورکین که او را با فیلم‌هایی چون چند مرد خوب می‌شناسید) تجربیات سالها فیلمسازی خود را دوباره پیاده کرده و بهترین اثر عمر هنری خویش را خلق کرده است.

نقد کامل این فیلم را می‌توانید در این لینک بخوانید.

Agora

agora 1200 1200 675 675 crop 000000 ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

این فیلم روایتی است از سرگذشت هایپشیا، بانوی منجم، فیلسوف و ریاضی‌دان که در قرن چهارم بعد از میلاد در دوران حکومت روم بر این سرزمین زندگی می‌کرده و نامش در تاریخ مهجور باقی مانده است. او زنی آزاد اندیش بود و در کتابخانه اسکندریه تدریس می‌کرد و در مورد نظریات علمی با شاگردانش بحث می‌کرد. تلاش این زن درباره نظریات گذشتگان پیرامون نظام خورشیدی و نجوم او را به کشفیات تازه‌ای می‌رساند و او با این دیدگاه‌ها مخالفت می‌کند که همین مساله برایش دردسرساز می‌شود.

فیلم تم عاشقانه‌ای نیز دارد و یک مثلث عشقی را به تصویر می‌کشد که به زیبایی از آب در آمده و بازیگران توانستند آن را به خوبی به تصویر بکشند. رابطه این زن با دو رقیب عشقی، یکی برده‌اش داووس و دیگری اشراف‌زاده‌ای به‌نام اریستس است. =اوضاع به آرامی به پیش نمی‌رود و اسکندریه به دام جنگ می‌افتد و ادامه داستان فیلم در این بحبوحه روایت می‌شود.

نام اين زن آزادانديش و تا حدودي گمنام در تاريخ فلسفه و علم ماندگار باقی مانده است. زنی كه افكار خرافه زمان خود را نپذيرفت و شجاعانه از تلاش علمی خود دفاع كرد و از ديدن آسمانها و دنياي كشف نشده در آسمانها حسرت می‌خورد ولي درآنسو نيز متعصبانی بودند كه می‌گفتند كه كتاب مقدس ما را كافی است. 

موسیقی در اندازه یک شاهکار به روند حسیِ فیلم کمک کرده، بازی ها بجز مواردی خوب و حتی عالی است، طراحی صحنه و لباس ها و جلوه های دیجیتالی و میدانی تقریباً بی نقص هستند. کنتراست فضایی و لوکیشنی بین ابتدای فیلم و پایان آن زیبا در آمده و به تشدید حس ویرانی تمدن رویایی اسکندریه به دست مذهب افراطی کمک کرده است.

بازی همایون ارشادی در این فیلم که در آن زمان به خاطر بازی در فیلم طعم گیلاس کیارتمی توانسته بود خوش بدرخشد از نکاتیست که برای بیننده ایرانی حتما جذاب خواهد بود.

مستند

Blackpink: Light Up the Sky

maxresdefault 3 3 ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟ اخبار IT

کاش عمری باشد تا بتوانم درباره اینکه کره جنوبی چطور توانسته فرهنگ موسیقی و سینمایی خود را صادر کند و آن را قدرتمند بسازد بیشتر حرف بزنم. هرچند پروانه حسین زاده در ویجیاتو چندباری به جادوی شگفت انگیز کره‌ جنوبی‌ها پرداخته ولی داستان بسیار بیشتر از این حرف‌ها است و کره واقعا توانسته با Kpop و Kdrama موجی در دنیا ایجاد کند که مثل و مانند آن کمتر دیده شده است.

گروه موسیقی بلک پینک یکی از بندهای موسیقی است که این روزها دنیا را به تسخیر خود در آورده و دختران و پسران نوجوان سراسر جهان عاشق آهنگ‌های آنان هستند. این گروه متشکل از چندین دختر زیبارو جوان کره‌ای است که در مستند جدید نتفلیکس قرار است بیشتر درباره خودشان حرف بزنند.

آشنا شدن با اعضای این گروه موسیقی بی‌شک برای هواداران آنها که یکی از اوجب واجبات است و برای دیگرانی که کمتر با این نوع موسیقی آشنا هستند می‌تواند یک پروژه برای باب آشنایی باشد و ناخنکی به این دنیای موسیقی محبوب در جهان امروزیمان باشد.

ویجیاتو: فیلم‌بین؛ امشب چه فیلمی ببینیم؟

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *