قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > پروژه «پاکسازی اقیانوس‌» از عینک آفتابی ساخته شده از زباله پلاستیکی رونمایی کرد-اخبار IT

پروژه «پاکسازی اقیانوس‌» از عینک آفتابی ساخته شده از زباله پلاستیکی رونمایی کرد-اخبار IT

سازمان هلندی Ocean Cleanup که با هدف پاکسازی اقیانوس‌ها از پلاستیک‌ها و تولید محصول از آن‌ها تشکیل شده، از اولین محصول خود که عینک آفتابی است رونمایی کرد. عینک‌ها از پلاستیک‌های جمع‌آوری شده از اقیانوس آرام ساخته شده و به آسانی قابل بازیافت هستند.


G10 475x120 1 پروژه «پاکسازی اقیانوس‌» از عینک آفتابی ساخته شده از زباله پلاستیکی رونمایی کرد اخبار IT

سازمان Ocean Cleanup پس از سال‌ها توسعه و آزمایش سرانجام در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۸ به منطقه‌ای به نام «زباله‌دان بزرگ اقیانوس آرام» (Great Pacific Garbage Patch) رفت و با استفاده از تورهای شناور عظیم‌الجثه زباله‌های پلاستیکی را جمع‌آوری کرد. با رسیدن اولین محموله از زباله‌ها در پایان سال ۲۰۱۹ به ساحل، اولین مأموریت این پروژه با موفقیت به اتمام رسید.

Ocean Cleanup debuts its first sunglasses made from plastic waste 11 پروژه «پاکسازی اقیانوس‌» از عینک آفتابی ساخته شده از زباله پلاستیکی رونمایی کرد اخبار IT


290 290 پروژه «پاکسازی اقیانوس‌» از عینک آفتابی ساخته شده از زباله پلاستیکی رونمایی کرد اخبار IT


320 320 پروژه «پاکسازی اقیانوس‌» از عینک آفتابی ساخته شده از زباله پلاستیکی رونمایی کرد اخبار IT

سازمان یاد شده پس از دسته‌بندی، شستشو و تبدیل زباله‌های جمع‌آوری شده به پلاستیک باکیفیت، از آن‌ها برای تولید فریم عینک آفتابی استفاده کرده است. عینک‌ها به لنزهای پلاریزه و لولاهای فولاد ضدزنگ مجهز شده‌اند و طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که جداسازی آن‌ها برای بازیافت بسیار آسان انجام می‌شود. کیس و کیسه عینک‌ها نیز از زباله‌های بازیافتی ساخته شده است.

Screenshot 2020 10 26 WEBP Image 1360 × 1020 pixels Scaled 64 پروژه «پاکسازی اقیانوس‌» از عینک آفتابی ساخته شده از زباله پلاستیکی رونمایی کرد اخبار IT

Ocean Cleanup می‌خواهد از پول ناشی از فروش عینک‌ها برای تأمین بودجه برای مأموریت‌های آتی خود جهت پاکسازی اقیانوس‌ها از زباله‌های پلاستیکی استفاده کند. بر اساس برآوردهای این پروژه، با پول هر عینک می‌توان منطقه‌ای در مقیاس ۲۴ زمین فوتبال آمریکایی را از پلاستیک پاکسازی کرد. این پروژه اضافه می‌کند که با فروش تمام عینک‌های ساخته شده از اولین محموله می‌تواند منطقه‌ای در ابعاد ۵۰۰ هزار زمین فوتبال آمریکایی را از پلاستیک‌ها پاکسازی کند.

سالانه بین ۵ تا ۱۲ میلیون تن پلاستیک روانه اقیانوس‌ها می‌شود و پیش‌بینی شده این نرخ در دو دهه آینده سه برابر شود، بنابراین Ocean Cleanup علاوه بر عینک آفتابی در فکر تولید محصولات دیگری از زباله‌های بازیافتی است.

قیمت هر کدام از عینک‌ها ۱۹۹ دلار بوده و از سایت Ocean Cleanup قابل خریداری هستند.

پروژه «پاکسازی اقیانوس‌» از عینک آفتابی ساخته شده از زباله پلاستیکی رونمایی کرد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *