قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > دانشمندان اندامی جدید را در گلو کشف کردند-اخبار IT

دانشمندان اندامی جدید را در گلو کشف کردند-اخبار IT

محققان علوم پزشکی در بررسی‌های خود به کشف جدید و غافل‌گیر کننده‌ای دست یافتند. آنها متوجه شدند که دو غده بزاقی «ناشناخته‌» در ناحیه سر، پشت گلو قرار دارند که تاکنون از دید پزشکان پنهان مانده‌اند.


G10 475x120 1 دانشمندان اندامی جدید را در گلو کشف کردند اخبار IT

گروهی از پزشکان هلندی در بررسی بیماران مبتلا به سرطان پروستات با کمک اسکن پیشرفته «PSMA PET/CT» به صورت تصادفی متوجه غدد بزاقی ناشناخته‌ای شدند و نام آنها را «غدد توباریال» (tubarial) گذاشتند.

در حین اسکن پیشرفته برای تشخیص تومورهای سرطانی، غده‌های جدید رویت شدند. اما سوال مهم این است که چطور دانشمندان تاکنون متوجه این دو غده نشده‌اند؟ محققان اعلام کردند که به دلیل ساختار آناتومیکی در قسمت گلو، امکان رویت این دو غده تاکنون وجود نداشته است.


290x290 دانشمندان اندامی جدید را در گلو کشف کردند اخبار IT


kerman15845848 دانشمندان اندامی جدید را در گلو کشف کردند اخبار IT

99091 دانشمندان اندامی جدید را در گلو کشف کردند اخبار IT

غدد جدید کشف شده ابعاد بسیار کوچکی دارند و شواهد نشان می‌دهد که این غدد از نوع بزاقی هستند و پرتودرمانی می‌تواند به آنها آسیب جدی وارد کند. برخی از بیماران بعد از پرتودرمانی، دچار مشکلاتی از جمله ناتوانی در بلع غذا یا مشکلاتی در صحبت کردن می‌شوند.

پزشکان ارتباطی معنادار بین آسیب دیدن این غده‌‌های جدید در اثر پرتودرمانی کشف کرده‌اند. در واقع، به نظر می‌رسد یکی از دلایل بروز مشکلات بلع و صحبت کردن بعد از پرتودرمانی به آسیب دیدن این غدد مربوط می‌شود.

با کشف غده‌های جدید، پزشکان می‌توانند با در نظر گرفتن این موضوع، اثرات جانبی منفی که پرتودرمانی می‌تواند برای بیماران به همراه داشته باشد و روی این غدد تاثیر منفی بگذارد را بیش از پیش تحت کنترل داشته باشند.

پزشکان دوز پرتو درمانی 723 بیمار را تغییر داده و تاثیر آن را روی دو غده جدید مورد بررسی قرار دادند. اسکن 100 بیمار و همچنین کالبدشکافی دو بیمار، وجود دو غده جدید را تایید می‌کند.

باید ببینیم با این کشف چه تغییراتی در پروسه پرتودرمانی بیماران سرطانی و کاهش اثرات آسیب زننده آن به غدد بزاقی به وجود خواهد آمد. بی‌شک این کشف در جهت اصلاح روندهای موجود، می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.

دانشمندان اندامی جدید را در گلو کشف کردند

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *