قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > فضاپیمای ناسا با هدف جمع‌آوری نمونه روی سیارک «بنو» فرود آمد-اخبار IT

فضاپیمای ناسا با هدف جمع‌آوری نمونه روی سیارک «بنو» فرود آمد-اخبار IT

فضاپیمای ناسا که در فاصله بیش از ۳۲۲ میلیون کیلومتری زمین قرار دارد، با موفقیت توانسته سطح یک سیارک به نام «بنو» را برای جمع آوری نمونه لمس کند.


G10 475x120 1 فضاپیمای ناسا با هدف جمع‌آوری نمونه روی سیارک «بنو» فرود آمد اخبار IT

اطلاعات دریافت شده از فضاپیمای «OSIRIS-REx» نشان می‌دهد که موفق به لمس این سیارک شده، با این حال هنوز ناسا نمی‌داند این فضاپیما موفق به جمع‌آوری نمونه‌ای از آن شده یا خیر و کنترل‌کننده ماموریت نیز چنین موضوعی را تایید کرده است.

این فضاپیما از چندین سال پیش در حال توسعه بوده و هدف اصلی از تولید آن، جمع‌آوری نمونه از یک سیارک و بازگرداندن آن به زمین بوده است. با این کار دانشمندان می‌توانند مواد موجود روی سیارک را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دهند.


290 290 فضاپیمای ناسا با هدف جمع‌آوری نمونه روی سیارک «بنو» فرود آمد اخبار IT


320 320 فضاپیمای ناسا با هدف جمع‌آوری نمونه روی سیارک «بنو» فرود آمد اخبار IT

سیارک‌ها به عنوان بقایای بسیار قدیمی منظومه شمسی اولیه درنظر گرفته می‌شوند که از زمان ظهور سیاره‌ها تقریبا بدون تغییر باقی مانده‌اند. تحلیل قسمت بسیار کوچکی از یک سیارک اطلاعات بالایی درباره مواد موجود در هنگام شروع به کار منظومه شمسی در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد.

اگر فضاپیمای ناسا موفق به جمع‌آوری نمونه شود، با نمونه کوچکی روبه‌رو نخواهیم بود چرا که تیم کنترل‌کننده به دنبال جمع‌آوری ۶۰ گرم گرد و خاک از سطح سیارکی به نام «بنو» است. در صورتی که OSIRIS-REx موفق به انجام چنین کاری شود، با بزرگترین ماده جمع‌آوری شده از سطح سیارک مواجه خواهیم شد.

nasa bennu فضاپیمای ناسا با هدف جمع‌آوری نمونه روی سیارک «بنو» فرود آمد اخبار IT

این اولین باری نیست که ماموریتی برای جمع‌آوری نمونه از سطح سیارک انجام می‌شود، چرا که در گذشته دو ماموریت ژاپنی نیز چنین کاری را انجام داده‌اند، با این حال وزن نمونه‌های جمع‌آوری شده در محدوده میلی‌گرم بودند.

فضاپیمای ناسا برای جمع‌آوری نمونه به یک بازوی رباتیک بلند و باریک مجهز شده که در انتهای آن یک دستگاه جمع‌آوری استوانه‌ای قرار گرفته. در هنگام فرود OSIRIS-REx روی این سیارک، بازوی آن برای چندین ثانیه موفق به لمس سطح بنو شد. با لمس سطح توسط بازو، دستگاه با هدف بهم زدن سنگ‌های روی سطح، گاز نیتروژن آزاد می‌کند که می‌تواند حجم بالایی مواد جمع‌آوری کند.

این فضاپیما به صورت خودکار کارها را انجام می‌دهد و یک سیگنال رادیویی از آن برای رسیدن به زمین به ۱۸ دقیقه زمان نیاز دارد. در صورتی که OSIRIS-REx موفق به جمع‌آوری بیش از ۶۰ گرم مواد از سطح بنو شود، این ماموریت موفقیت‌آمیز تلقی می‌شود و تیم خود را برای جداسازی این فضاپیما از بنو در ماه مارس آماد می‌کند. انتظار می‌رود این فضاپیما سپتامبر ۲۰۲۳ به زمین برسد.

فضاپیمای ناسا با هدف جمع‌آوری نمونه روی سیارک «بنو» فرود آمد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *