قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > رییس سازمان فضایی روسیه: پروژه آرتمیس بیش‌ از حد آمریکایی محور است-اخبار IT

رییس سازمان فضایی روسیه: پروژه آرتمیس بیش‌ از حد آمریکایی محور است-اخبار IT

رییس سازمان فضایی روسیه برنامه ناسا برای ارسال فضانوردان به ماه را «بسیار آمریکایی محور» خواند و گفت روسیه در آن شرکت نمی‌کند. او در گذشته یکی از منتقدین این برنامه بوده و حالا می‌گوید روسیه تنها در صورتی در برنامه‌های ناسا برای بازگشت به ماه مشارکت می‌کند که همکاری بین المللی در آن بیشتر شود.

«دیمیتری روگوزین» (Dmitry Rogozin)، دبیرکل سازمان فضایی فدرال روسیه موسوم به «روسکوسموس» می‌گوید: «مهم‌ترین چیز این است که این برنامه [آرتمیس] بر مبنای قواعد همکاری بین المللی باشد که در گذشته برای سفر به ایستگاه فضایی بین المللی از آن‌ها استفاده کردیم. اگر این قواعد در نظر گرفته شدند، شاید روسکوسموس به مشارکت فکر کند.»

bridenstine rogozin رییس سازمان فضایی روسیه: پروژه آرتمیس بیش‌ از حد آمریکایی محور است اخبار IT

600x120 digiato رییس سازمان فضایی روسیه: پروژه آرتمیس بیش‌ از حد آمریکایی محور است اخبار IT
Cloud home 290x290 رییس سازمان فضایی روسیه: پروژه آرتمیس بیش‌ از حد آمریکایی محور است اخبار IT torob8415485 رییس سازمان فضایی روسیه: پروژه آرتمیس بیش‌ از حد آمریکایی محور است اخبار IT

دیمیتری روگوزین (راست) در کنار جیم برایدنستاین رییس ناسا

روگوزین می‌گوید که طرفدار برنامه بازگشت به ماه ناسا موسوم به «آرتمیس» نیست. ناسا می‌خواهد از طریق این برنامه اولین زن را به سطح ماه رسانده و یک ایستگاه فضایی در مدار ماه به نام «دروازه ماه» (Lunar Gateway) بسازد تا فضانوردان پیش از رفتن به سطح ماه در آن استراحت کنند.

ناسا برای به ثمر رساندن آرتمیس تاکنون از آژانس‌های فضایی بین المللی کمک گرفته که از جمله آن‌ها می‌توان به آژانس فضایی کانادا و اروپا اشاره کرد. ناسا مدیریت تقریباً تمام عناصر اصلی این برنامه مثل ساخت راکت‌ها، کپسول‌ها، ماه نشین‌ها و ماژول‌ها را بر عهده گرفته و همین مساله سبب انتقاد روگوزین از رویکرد آمریکایی شده است.

روگوزین تابستان امسال در مصاحبه با یکی از روزنامه‌های روسیه گفت که آرتمیس به یک پروژه سیاسی برای ایالات متحده تبدیل شده است و مدعی شد آمریکا با این پروژه به همکاری دوجانبه با روسیه که در سفر به ایستگاه فضایی بین المللی شاهد آن بودیم خاتمه داده است. وی مدعی شد آرتمیس یک برنامه بین المللی نیست و آمریکا محور آن است و بقیه کشورها وادار به کمک کردن و پول دادن هستند.

روگوزین حالا ضمن «آمریکایی محور» خواندن پروژه آرتمیس می‌گوید روسیه احتمالاً از مشارکت گسترده در آن خودداری خواهد کرد. البته او ابراز امیدواری کرد که Gateway حداقل یک قسمت مخصوص برای پهلو گرفتن کپسول‌های روسی داشته باشد.

soyuz launch june 2018 رییس سازمان فضایی روسیه: پروژه آرتمیس بیش‌ از حد آمریکایی محور است اخبار IT

ناسا تقریباً به مدت یک دهه از فضاپیمای «سایوز» روسیه برای ارسال فضانوردان آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی استفاده می کرد. این همکاری بسیار گران قیمت با روی کار آمدن اسپیس اکس و کپسول «دراگون» به آخر خط رسیده است.

«جیم برایندنستاین» رییس ناسا پس از سخنان روگوزین اعلام کرد که آرتمیس از همان چارچوب قانونی که برای ایستگاه فضایی بین المللی توسعه داده شده برای اداره کردن Gateway استفاده می‌کند. وی افزود ساخت ایستگاه فضایی بین المللی به این سازمان کمک کرد تا همکاری مؤثر با کشورها و فرهنگ‌های مختلف را یاد بگیرد.

برایندنستاین می‌گوید کشورهای مشارکت کننده در پروژه آرتمیس برای اداره کردن Gateway از طریق یک سری قراردادهای بدون الزام به نام «یادداشت تفاهم» (Memorandums of Understanding) با این سازمان توافق کرده‌اند. وی افزود ناسا پیش نویس این قرارداد را سال گذشته میلادی برای روسکوسموس فرستاده ولی تاکنون پاسخ روشنی دریافت نکرده است.

رییس ناسا به صحبت‌های روگوزین در مورد ساخت قسمت مخصوص برای پهلو گرفتن کپسول‌های روسی نیز واکنش نشان داد و گفت هدف نهایی پروژه آرتمیس ایجاد استانداردهای مشترک است. وی افزود همکاری کشورها با ناسا در پروژه آرتمیس تنها به امکان پهلو گرفتن کپسل ختم نخواهد شد و مواردی همچون انتقال داده، ارتباطات، ناوبری و بسیاری از سیستم‌ها و عملیات‌های مهم را شامل خواهد شد.

برایدنستاین تابستان امسال در مصاحبه‌ای با رویترز ابراز امیدواری کرد همکاری‌های ناسا با روسکوسموس همچنان ادامه پیدا کند.

رییس سازمان فضایی روسیه: پروژه آرتمیس بیش‌ از حد آمریکایی محور است

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *