قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > استارمن برای اولین بار از نزدیکی مریخ گذر کرد-اخبار IT

استارمن برای اولین بار از نزدیکی مریخ گذر کرد-اخبار IT

رودستر قرمز رنگ ایلان ماسک و راننده آن یعنی «استارمن» برای اولین بار از نزدیکی مریخ گذر کردند.

ایلان ماسک اواسط بهمن ماه سال ۹۶ در اقدامی جالب خودروی تسلا رودستر خود را همراه با راکت فالکون هوی به فضا پرتاب کرد. این خودرو و راننده آن که «استارمن» (Starman) نام دارد، از آن زمان تاکنون در یک مدار بیضی شکل به دور خورشید گردش می‌کنند.

last starman w600 استارمن برای اولین بار از نزدیکی مریخ گذر کرد اخبار IT

600x120 Digiato 1 استارمن برای اولین بار از نزدیکی مریخ گذر کرد اخبار IT
torob8415485 استارمن برای اولین بار از نزدیکی مریخ گذر کرد اخبار IT 250 250 استارمن برای اولین بار از نزدیکی مریخ گذر کرد اخبار IT

اسپیس اکس با انتشار توییتی اعلام کرد که استارمن نزدیک‌ترین پرواز از سطح مریخ را انجام داده و از محدوده تقریباً ۸ میلیون کیلومتری سیاره سرخ عبور کرده است. «Jonathan Dowell»، ستاره شناس مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین (CFA) می‌گوید: «این فاصله بسیار زیادی است. مریخ از این فاصله تقریباً یک دهم قطر ماه دیده خواهد شد.»

بر اساس اطلاعات درج شده در سایت whereisroadster، استارمن در فاصله بیش از ۵۹ میلیون کیلومتری از زمین در حال گردش به دور خورشید بوده و از زمان پرتاب در ۲ سال و ۸ ماه قبل، بیش از ۲ میلیارد کیلومتر مسافت طی کرده است. به گفته «Dowell» این خودرو سال ۲۰۴۷ از نزدیکی زمین و در فاصله تقریباً ۵ میلیون کیلومتری آن عبور خواهد کرد.

جالب است بدانید احتمال برخورد استارمن با زمین وجود دارد. بر اساس محاسبات یکی از محققان دانشگاه تورنتو کانادا، احتمال برخورد این رودستر با زمین و زهره به ترتیب ۶ و ۲.۵ درصد در یک میلیون سال آینده است.

اواخر مرداد ماه سال ۹۸ استارمن رکورد دیگری بر جای گذاشت و پس از گذشت ۵۷۷ روز و طی بیش از ۱ میلیارد کیلومتر اولین دور کامل به دور خورشید را زد. این خودرو در آستانه تکمیل دومین مدار (۱.۷۵۴۹) به دور خورشید است.

استارمن برای اولین بار از نزدیکی مریخ گذر کرد

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *