قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > برندگان جایزه نوبل فیزیک در سال ۲۰۲۰ مشخص شدند-اخبار IT

برندگان جایزه نوبل فیزیک در سال ۲۰۲۰ مشخص شدند-اخبار IT

سه دانشمند به دلیل کشفیات تحول آفرین در مورد سیاه چاله‌ها به عنوان برندگان جایزه نوبل فیزیک در سال ۲۰۲۰ انتخاب شدند.

«راجر پنروز» (Roger Penrose)، فیزیک‌دان و ریاضیدان برجسته انگلیسی، «راینهارد گِنتزِل» (Reinhard Genzel)، دانشمند اهل آلمان و «آندره‌آ اِم. گِز» (Andrea M. Ghez)، اخترشناس اهل ایالات متحده آمریکا به دلیل کشفیات تحول‌آفرین در زمینه سیاه چاله‌ها، روز سه شنبه به عنوان برندگان جایزه نوبل فیزیک معرفی شدند. این سه دانشمند در مجموع برنده جایزه تقریباً ۱.۱۱ میلیون دلاری شدند.

Black hole breakthroughs win Nobel physics prize 1 برندگان جایزه نوبل فیزیک در سال ۲۰۲۰ مشخص شدند اخبار IT

600x120 Digiato 1 برندگان جایزه نوبل فیزیک در سال ۲۰۲۰ مشخص شدند اخبار IT
torob8415485 برندگان جایزه نوبل فیزیک در سال ۲۰۲۰ مشخص شدند اخبار IT 290 Dar 290 برندگان جایزه نوبل فیزیک در سال ۲۰۲۰ مشخص شدند اخبار IT

از چپ به راست: راجر پنروز، آندره‌آ گز، راینهارد گنتزل

راجر پنروز از دانشگاه آکسفورد ثابت کرد که سیاه چاله‌ها نتیجه اجتناب‌ناپذیر نظریه نسبیت عام آلبرت انیشتین هستند. یکی از اعضای کمیته بنیاد نوبل در مورد دستاورد پنروز گفت: «او ریاضیات سیاه چاله‌ها را درک کرد، ابزارهای جدیدی را معرفی کرد و سپس ثابت کرد که این پروسه [تشکیل سیاه چاله] می‌تواند به صورت طبیعی رخ دهد، اینکه یک ستاره پس از فروپاشیدن به سیاه چاله تبدیل می‌شود.»

پنروز سال ۱۹۳۱ در «کولچستر» انگلستان در خانواده‌ای اهل علم به دنیا آمد. پدر او روان پزشک و متخصص ژنتیک و مادرش فرزند یکی از متخصصان فیزیولوژی شناخته شده انگلستان است.

راینهارد گنتزل و آندره‌آ گز باورپذیرترین سند از وجود یک سیاه چاله کلان‌جرم (Supermassive) در مرکز کهکشان راه شیری تا به امروز را ارائه کرده‌اند. آن‌ها دریافتند که این جرم فوق العاده بزرگ که «کمان‌ای استار» (*Sagittarius A) نام دارد، ستاره‌های اطراف را با نیرویی باورنکردنی به سمت خود می‌کشد.

پروفسور گز که در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس تدریس می‌کند از برنده شدن جایزه نوبل بسیار خوشحال است. او چهارمین زنی است که جایزه نوبل فیزیک را از آن خود می‌کند. راینهارد گنتزل که در مؤسسه ماکس پلانک آلمان فعالیت می‌کند، با همکاری خانم گز بوسیله بزرگ‌ترین تلسکوپ‌های دنیا مرکز کهکشان راه شیری را از طریق گازهای بین ستاره‌ای عظیم رصد کردند.

برندگان جایزه نوبل فیزیک در سال ۲۰۲۰ مشخص شدند

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *