سه‌شنبه , 27 اکتبر 2020
قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > مطالعه جدید گردش خون غیرطبیعی را کلید تشخیص دیپ فیک می‌داند-اخبار IT

مطالعه جدید گردش خون غیرطبیعی را کلید تشخیص دیپ فیک می‌داند-اخبار IT

مطالعه جدید نشان می‌دهد ویدیوهای دیپ فیک را می‌توان با اندازه گیری گردش خون در اطراف چهره گوینده تشخیص داد.

به عبارت ساده، دیپ فیک به ویدیوهایی گفته می‌شود که در آن‌ها با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری عمیق می‌توان گوینده اصلی را با شخص دیگری تعویض کرد. از جمله دیپ فیک‌های جالب توجه می‌توان به تقلید از آرنولد شوارتزنگر و تقابل ایلان ماسک و جف بزوس در فیلم پیشتازان فضا اشاره کرد.

تشخیص برخی از ویدیوهای دیپ فیک بسیار مشکل است، اما محققان می‌گویند با بررسی نحوه حرکت خون در اطراف صورت می‌توان ویدیوهای جعلی را شناسایی کرد چرا که دیپ فیک‌ها قادر به شبیه‌سازی حرکت جریان خون با جزئیات بالا نیستند.

600x120 Digiato 1 مطالعه جدید گردش خون غیرطبیعی را کلید تشخیص دیپ فیک می‌داند اخبار IT
250 250 مطالعه جدید گردش خون غیرطبیعی را کلید تشخیص دیپ فیک می‌داند اخبار IT Digiato 290x290 Corona مطالعه جدید گردش خون غیرطبیعی را کلید تشخیص دیپ فیک می‌داند اخبار IT

5e4fa7ddfee23d08e859cfb3 مطالعه جدید گردش خون غیرطبیعی را کلید تشخیص دیپ فیک می‌داند اخبار IT

به این شیوه بررسی، «فتوپِلِتیسموگرافی» یا تغییر حجم‌سنجی نوری (PPG) گفته شده و پزشکان از آن برای نظارت بر جریان خون نوزادان بدون متصل کردن وسیله جانبی به بدن آن‌ها استفاده می‌کنند چرا که پوست نوزادان نسبت به پوست افراد بزرگسال نازک‌تر است.

به گفته محققان ویدیوهای دیپ فیک فریم‌های حاوی تغییر حجم‌سنجی نوری پایدار ندارند و به همین دلیل می‌توان با دقت بیش از ۹۰ درصد ویدیوهای جعلی را از نمونه‌های واقعی تشخیص داد. محققان می‌گویند به کمک این تکنیک می‌توان نوع ویدیوهای دیپ فیک را نیز که در چهار دسته‌بندی قرار می‌گیرند شناسایی کرد.

برخی متخصصین از ویدیوهای دیپ فیک به خاطر پروسه سخت پیدا کردن آن‌ها و امکان بکارگیری در طیف گسترده‌ای از جرایم، به عنوان خطرناک‌ترین تهدید سایبری در آینده یاد کرده اند. چین و برخی از ایالت‌های آمریکا از جمله کالیفرنیا انتشار ویدیوهای دیپ فیک را ممنوع کرده اند. به عقیده برخی کارشناسان دیپ فیک می‌تواند اعتماد عمومی به اسناد صوتی و تصویری را کاهش دهد.

مطالعه جدید گردش خون غیرطبیعی را کلید تشخیص دیپ فیک می‌داند

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *