قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > مایکروسافت یک تم ویندوز XP را با الهام از Mac OS X Aqua توسعه داده بود-اخبار IT

مایکروسافت یک تم ویندوز XP را با الهام از Mac OS X Aqua توسعه داده بود-اخبار IT

مایکروسافت پیش از عرضه رسمی ویندوز XP یک تم با الهام از رابط کاربر گرافیکی Mac OS X Aqua‌ اپل برای استفاده داخلی توسعه داده بود.

اخیرا کد منبع ویندوز XP افشا شده و شامل چندین تم می‌شود که اگرچه مایکروسافت آن‌ها را در سال ۲۰۰۰ توسعه داده، اما برای کاربران منتشر نکرده است. در آن زمان رقابت شدیدی برای سیستم عامل‌های دسکتاپ میان مایکروسافت و اپل وجود داشته است.

یکی از این تم‌ها با اسم رمز «Candy» طراحی بسیار نزدیکی به رابط کاربری Aqua اپل دارد. این رابط برای اولین بار در رویداد «Macworld Conference & Expo» در سال ۲۰۰۰ معرفی شد. Aqua یک طراحی نمادین برای اپل محسوب می‌شد که با استفاده از سایه‌ و ایجاد شفافیت، بافت‌های فلزی و طراحی گرد شبیه به مایع حس عمق را به کاربر منتقل می‌کرد.

600x120 Digiato 1 مایکروسافت یک تم ویندوز XP را با الهام از Mac OS X Aqua توسعه داده بود اخبار IT
kerman15845848 مایکروسافت یک تم ویندوز XP را با الهام از Mac OS X Aqua توسعه داده بود اخبار IT 290x290 مایکروسافت یک تم ویندوز XP را با الهام از Mac OS X Aqua توسعه داده بود اخبار IT

در توصیف این تم عبارت «پوسته ویسلر با طراحی جذاب» به چشم می‌خورد که «ویسلر» اسم رمز ویندوز XP است. این تم تنها برای استفاده داخلی توسعه پیدا کرده بود. در حالی که این تم هیچ‌گاه تکمیل نشد، در تصاویر منتشر شده شاهد شباهت زیادی میان دکمه استارتات ویندوز و سایر المان‌های رابط کاربری با Aqua اپل هستیم.

Windows XP Aqua Theme مایکروسافت یک تم ویندوز XP را با الهام از Mac OS X Aqua توسعه داده بود اخبار IT

یکی از موارد جالب توجه در این تم، دکمه‌های گرد شبیه به آب در بخش‌های مختلف است. طبق گزارشی، توسعه‌دهندگان ویندوز از این تم به عنوان محلی برای ساخت موتور تم ویندوز XP استفاده کرده‌اند.

این تم در نهایت برای ویندوز XP عرضه نشد و این سیستم عامل محبوب مایکروسافت با تم آبی و سبز رنگ «Luna» در سال ۲۰۰۱ منتشر شد. کد منبع فاش شده ویندوز نشان می‌دهد که مایکروسافت برای توسعه سیستم عامل خود تا چه اندازه از مک او اس تاثیر گرفته است.

با وجود چنین موضوعی، باید به این نکته اشاره کنیم که اپل نیز در سیستم عامل خود از چندین ویژگی ویندوز استفاده کرده که اکثر آن‌ها مربوط به فایل‌ها و فولدرها و کنترل پنل می‌شوند.

مایکروسافت یک تم ویندوز XP را با الهام از Mac OS X Aqua توسعه داده بود

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *