قالب وردپرس درنا توس
خانه > اخبار > اخبار فناوری > مدیر سابق فیسبوک: این پلتفرم را عمداً مثل سیگار معتادکننده کردیم-اخبار IT

مدیر سابق فیسبوک: این پلتفرم را عمداً مثل سیگار معتادکننده کردیم-اخبار IT

یکی از مدیران سابق فیسبوک به شدت از مدل کسب و کار این شبکه اجتماعی انتقاد کرد و گفت تمرکز او و دیگر کارمندان این بوده تا فیسبوک را مثل سیگار معتاد کننده بسازند.

«تیم کندال» (Tim Kendall)، رییس سابق درآمدزایی فیسبوک در آستانه شهادت دادن در مجلس نمایندگان آمریکا این شبکه اجتماعی را به توسعه الگوریتم‌هایی متهم کرد که به پخش اخبار جعلی و تفرقه افکنی دامن زده و مقدمات «بحران سلامت روانی» جامعه را فراهم می‌کنند.

کندال می‌گوید: «ما از شرکت‌های بزرگ تنباکو تقلید کردیم و از همان آغاز تلاش کردیم فیسبوک را معتادکننده بسازیم. هدف سرویس‌هایی که من و دیگران در طول ۱۵ سال گذشته ساخته‌ایم تفرقه افکنی میان مردم با شدت و سرعت بالا بوده است. در خوشبینانه‌ترین حالت درک عمومی را خدشه دار کردیم و در بدبینانه‌ترین حالت می‌ترسم مردم را به سمت جنگ داخلی سوق داده باشیم.»

600x120 Digiato 1 مدیر سابق فیسبوک: این پلتفرم را عمداً مثل سیگار معتادکننده کردیم اخبار IT
290.290 مدیر سابق فیسبوک: این پلتفرم را عمداً مثل سیگار معتادکننده کردیم اخبار IT 320 320 مدیر سابق فیسبوک: این پلتفرم را عمداً مثل سیگار معتادکننده کردیم اخبار IT

tim kendall landscape 2 w600 مدیر سابق فیسبوک: این پلتفرم را عمداً مثل سیگار معتادکننده کردیم اخبار IT

کندال که حالا مدیرعامل یک شرکت مدیریت زمان به نام Moment است، سال ۲۰۰۶ به عنوان اولین مدیر درآمدزایی به فیسبوک پیوست و تا سال ۲۰۱۰ در این سمت باقی ماند. او می‌گوید در ابتدا تصور می‌کرده وظیفه‌اش کمک به درآمدزایی فیسبوک با در نظر گرفتن کاربران بوده اما بعدها متوجه می‌شود فیسبوک سود بیشتر را به هر چیزی ترجیح می‌دهد.

کندال می‌گوید الگوریتم‌های فیسبوک محتواهای شوکه کننده و تفرقه آمیز را ترویج می‌دهند تا با این کار احساسات عمومی برانگیخته شده و با جلب توجه کاربران درآمد بیشتری از راه تبلیغات عاید این شرکت شود. او می‌گوید: «این الگوریتم‌ها آن روی بد ما را نشان داده‌اند. آن‌ها مغز ما را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌اند تا از واقعیت دور شده و غرق در قبیله‌گرایی یا تریبالیسم (Tribalism) شویم.»

کندال اولین کارمندی نیست که فیسبوک را به تفرقه افکنی متهم می‌کند. یکی از مهندسان سابق این شبکه اجتماعی اواسط شهریور ماه پس از استعفا این پلتفرم را به «سود بردن از نفرت پراکنی» متهم کرد. چند روز بعد یکی دیگر از کارمندان فیسبوک پس از اخراج با انتشار یادداشتی ۶ هزار کلمه‌ای مدعی شد این شرکت در مبارزه با دروغ پراکنی شکست خورده است.

مدیر سابق فیسبوک: این پلتفرم را عمداً مثل سیگار معتادکننده کردیم

کپی رایت:
منبع مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *